Poklady spod Likavy sú už v múzeu

Titulná fotografia. Zdroj: ŽSK
Unikátny nález pokladu je prístupný aj verejnosti. Od 23. februára si môžu návštevníci pozrieť slovenský skvost, ktorý sa nachádza v Liptovskom múzeu v Ružomberku, v novej expozícii venovanej jedinečnému nálezu.

Nestáva sa bežne, že počas prechádzky natrafíme na poklad. Výnimkou sú manželia, ktorí sa takmer pred tromi rokmi vybrali na potulky lesom. Počas prechádzky znenazdajky natrafili na diviakmi rozrytý poklad mincí. Stalo sa tak pri Hrade Likava.

Manželia historický nález ihneď ohlásili pamiatkovému úradu. Keďže postupovali správne a pokladu sa nedotkli, za tento nález dostali odmenu vo výške 100 percent z hodnoty objavu, ktorá bola neskôr vyčíslená na takmer 60-tisíc eur.

Poklad pozostával z 1870 mincí, z ktorých boli dva dukáty Ľudovíta II. (1516-1526) a 1868 drobných uhorských strieborných mincí, denárov, vyrazených v rokoch 1468-1527. Ide o razby od panovníkov Mateja Korvína (1458-1490) až po Jána Zápoľského (1526-1540) a Ferdinanda I. (1526-1564).

Pre predstavu, za hodnotu nájdeného pokladu v dobe, keď sa mince používali, ste si mohli kúpiť približne 450 litrov tokajského vína či 700 kíl mäsa.

Mince pochádzajú z konca 15. storočia

„Takmer 1900 strieborných mincí a dva zlaté dukáty, ktoré sa našli pod najväčším stredovekým hradom Liptova – Likavou sú skutočne výnimočným nálezom a som veľmi rád, že sa nám ich takmer po troch rokoch podarilo sprístupniť nielen obyvateľom Liptova, ale aj záujemcom o takúto expozícií z celého Slovenska i zahraničia,“ tešil sa Michal Kovačic, riaditeľ Liptovského múzea.

Poklad pochádza z obdobia neskorého stredoveku a ranného novoveku, teda z prelomu 15. a 16. storočia. Riaditeľ Liptovského múzea potvrdil, že 250 rokov sa poklad podobného razenia nenašiel.

„Jadro pokladu tvoria mince produkované po roku 1468, kedy sa v Uhorsku uskutočnila významná menová reforma. Tá sa vyznačuje razbou kvalitných mincí s akosťou až 50 percent striebra. Tieto sa od starších menej kvalitných denárov odlíšili umiestnením Madony s dieťaťom na plochu mince a pridaním opisu PATRONA UNGARIE, čo možno vidieť aj na všetkých strieborných razbách z Likavky,“ opísal Kovačic.

Riaditeľ múzea tiež vyzdvihol zaujímavosť pokladu, ktorého takmer 99 percent mincí pochádza z mincovne v Kremnici. Tá sa stala od 70-tych rokov 15. storočia dominantou najmä v produkcii strieborných mincí. ,,Zvyšné mincovne ako Košice, či sedmohradské mestá Sibiu, Baia Mare a Baia Sprie sú zastúpené v poklade len ojedinele“.

Expozícia je otvorená pre verejnosť

Podľa hovorkyne Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Martiny Remencovej vlastníkom pokladu je Slovenská republika a správcom sa automaticky stalo Slovenské národné múzeum. „Liptovské múzeum s ním rokovalo o dlhodobej výpožičke. To sa nakoniec podarilo a poklad sa vrátil do regiónu, kam historicky patrí,“ doplnila Remencová.

Poklady sa už nachádzajú v budove Liptovského múzea v Ružomberku, ktorého zriaďovateľom je ŽSK. Unikátny nález mincí si môžu návštevníci pozrieť v priestoroch Liptovského múzea od 23. februára v novej expozícii venovanej minciam pod názvom Poklady spod Likavy.

,,Unikátna výstava Poklady spod Likavy je prvým z veľkého množstva sprievodných podujatí, ktoré v tomto roku v Liptovskom múzeu pripravujeme v súvislosti s oslavami 110. výročia jeho vzniku,“ zdôraznil M. Kovačic. Dodal, že Liptovské múzeum zároveň oslavuje 85 rokov od postavenia budovy, v ktorej sa múzeum v Ružomberku momentálne nachádza.

Vitríny doviezli zo zahraničia

Technické zabezpečenie novej expozície nebolo jednoduché. „Vitríny, v ktorých je poklad vystavený, sme museli doviezť až zo zahraničia, aby sme zabezpečili bezpečnostné štandardy, ktoré boli požadované,“ prezradil riaditeľ Liptovského múzea. Celá výstava sa pripravovala niekoľko mesiacov.

„Výstavu si bude možné prezrieť v najbližších piatich rokoch v špeciálnych priestoroch, ktoré sme pre ňu pripravili v sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberku. Veríme, že si všetci naši návštevníci odnesú od nás skutočne nezabudnuteľný kultúrny zážitok,” povedal Kovačic.

Slávnostného otvorenia novej expozície sa zúčastnila aj Erika Jurinová, predsedníčka ŽSK. ,,Aj vďaka rýchlej intervencii a zanieteniu Liptovského múzea pri výpožičke a príprave expozície máme dnes možnosť vzhliadnuť jedinečný rozprávkový poklad, akých je na Slovensku málo.“

Vzácny poklad si prišla pozrieť aj predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. Foto: Patrícia Kurpašová

„Verím, že aj takýto unikát bude pre širokú verejnosť lákadlom a po dvoch rokoch rôznych obmedzení, kedy boli brány múzea často zatvorené, sa na toto miesto naplno vráti život a chuť poznávať našu kultúru a históriu,“ zdôraznila županka.

Fotogaléria:

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.