Jubilantom múzea venovali výstavu

Reštaurátorská a rezbárska tvorba pracovníkov Liptovského múzea Jozefa Jarottu a Pavla Lofaja, ktorí tento rok oslavujú okrúhle šesťdesiatiny, je vystavená v sídelnej budove v Ružomberku.

Liptovské múzeum v stredu 16. novembra otvorilo ďalšiu významnú výstavu. Venovalo ju dvom pracovníkom múzea, ktorí tento rok slávia okrúhlych šesťdesiat rokov. Svoje jubileum (110 rokov) oslavuje aj samotné Liptovské múzeum, preto sa výstava nazýva 110 + 120.

Výstavu tvorí umelecko-remeselná a rezbárska tvorba šesťdesiatnikov Jozefa Jarottu a Pavla Lofaja. ,,Výstava je prierezom životnej cesty, profesionálnej dráhy, tvorivých záujmov a aktivít dvoch pracovníkov múzea, ktorí v roku 110. výročia založenia inštitúcie slávia aj okrúhle životné jubileum. Obidve osobnosti, ich život a tvorbu predstavuje výstava prostredníctvom textových a obrazových panelov i trojrozmerných exponátov,“ predstavila výstavu Martina Vilčeková, odborná referentka kultúry v Liptovskom múzeu.

Jozef má podiel na záchrane pamätihodností v Liptove

Pod menom Jozef Jarotta je možné nahliadnuť na kolekciu súťažných návrhov ružomberskej Sochy slobody z roku 1928 či ukážky portrétnej tvorby sochárov Viktora Mydla a Františka Laholu zo zbierkového fondu Liptovského múzea, na ktorých konzervátorsko-reštaurátorskom ošetrení pracoval v uplynulých dvoch rokoch.

Jozef pôsobil ako konzervátor a pomocný reštaurátor v čase jeho pôsobenia v Ústredí umeleckých remesiel, pracoval v Nemecku i na Slovensku a taktiež úzko spolupracoval s oblastným reštaurátorským ateliérom v Levoči, čo pokračuje dodnes. Prierez jeho činností zachytáva bohatá fotodokumentácia prístupná v múzeu.

,,Pre Liptákov bude zaujímavé spoznať jeho podiel na záchrane regionálnych pamätihodností ako historickej budovy Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, ružomberskej synagógy a sochy Immaculaty na Námestí Andreja Hlinku či vnútorných i vonkajších omietok a časti nástenných malieb gotického kostola Všetkých svätých v Ludrovej – Kúte,“ predstavila významného konzervátora a reštaurátora M. Vilčeková.

Lofajovým rezbárkym dielom je aj veľkorozmerný betlehem

Druhým jubilantom z Liptovského múzea je správca a lektor hradu Likava i pomocný konzervátor Pavol Lofaj, ktorý má za sebou bohatú mnohostrannú tvorbu umeleckého rezbára.

,,Organizátori výstavy sa snažili verejnosti sprístupniť celé žánrové spektrum Lofajovej autorskej tvorby – od reliéfov a plastík z jeho raného obdobia cez uvoľnenejšie a umelecky sebavedomejšie originálne variácie na sochársky rukopis Jána Kulicha, tradičné ľudové betlehemy a plastiky – jednu z domén tvorby likavského rezbára (veľkorozmerný betlehem v Národopisnom múzeu Liptova v Liptovskom Hrádku je spolovice dielom jeho rúk) až po samotným autorom mimoriadne obľúbené vyrezávané palice (niektoré z nich sa stali aj darom Liptovského múzea pre prezidentov V 4 v r. 2018),“ predstavila Vilčeková prácu rezbára Lofaja.

Ako dodala, hravé štylizácie historických, rozprávkových námetov i reflexiu životov a problémov našich súčasníkov v podobe pôvabných kinetických hračiek, objektov a sôch väčších rozmerov s nezameniteľným pôvodným rukopisom ich tvorcu a jeho svojským zmyslom pre fantáziu i čierny humor dotvárajú atmosféru výstavy.

Reštaurátorská a rezbárska výstava je verejnosti prístupná do 7. marca 2023 v sídelnej budove múzea v Ružomberku podľa uvedených otváracích hodín.

Zdroj: Liptovské múzeum

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.