Spoznali sme (sa) VIAC s PRERODom

Počas leta 2019, ktoré bolo bohaté na zážitky mali chalani a baby možnosť spoznať (sa) VIAC s PRERODom. Mohli tak urobiť aj cez tradičné “komunity” na pobytoch a prostredníctvom netradičných dobrodružných voľnočasových aktivít, ktoré sme s nimi v lete zrealizovali.

Začiatok leta bol krátky, ale na zážitky veľmi intenzívny. Nakoľko sme museli načerpať sily na ďalšie dobrodružné letné výjazdy, absolvovali sme v úvode leta 4 dni, nabité adrenalínom, vodou a rýchlosťou. Hneď prvý deň sme sa po úvodnom stretnutí 25 člennej osádky, “bezpečnostných” inštrukciách a rozdelení do skupín, pobrali schladiť sa k Liptovskej Mare, čo bolo prozreteľnostné, pretože v ten deň naozaj pražilo na tridsiatudruhú. Nasledujúci deň nás čakal výlet do Liptovského Mikuláša, kde sme sa po krátkej obhliadke mesta schladili v bazéne na plavárni a po chutnej “obedo-desiate” sme busom “fičali” za ešte väčšou rýchlosťou – na motokárovú trať Monako Grand Prix v Závažnej Porube. Tretí deň patril “divokému” splavu pokojnej rieky Oravy. Sucho sa podpísalo aj na nízkej hladine rieky, a tak sme čakali prívalovú vlnu z Oravskej priehrady, okolo 10.00 v Oravskom Podzámku, aby nás zviezla až pod kolonádny most do Dolného Kubína. No a štvrtý deň sme sa aquarelaxovo vyžili v peknom, čistom a malom aquaparku v Turčianskych Tepliciach. Záverečná komunita a rozlúčka na peróne vo Vrútkach uzavrela našu prázdninovú “rozbiehačku”.

Na našej letnej “bajko-stanovačke” na Magurku sme mohli s 15 účastníkmi zdolať viaceré výzvy. V priebehu 2 dní sme zdolali na bicykloch viac ako 70 kilometrov v horách, prespali v stanoch v nadmorskej výške 1000 m, prežili “na paštikách”, špekačkách a makovníkoch a spoznali krásne zákutia národného parku NAPANT. Táto aktivita sa mohla uskutočniť 8.-9. júla aj vďaka podpore Nadácie pre deti Slovenska v našom projekte Spoznaj (sa) viac s PRERODom, v rámci ktorého sme nakúpili 7 kvalitných horských bicyklov a korčúľ s potrebnými bezpečnostným vybavením.

Vrcholom “letnej sezóny” bol pre nás výchovno-rekreačný pobyt “Makarska 2019″ v chorvátskom letovisku. Tento bol súčasťou celoročného projektu spolufinancovaného z výťažku minuloročnej sponzorskej kampane firmy Kaufland, Mesta Ružomberok a rodičov klientov. Počas projektu klienti zariadenia pracovali na zlepšení svojho správania, sebarozvoji a boli vedení k samostatnému riešeniu svojich problémov na každotýždňových skupinových sedeniach v zariadení a boli motivovaní aj účasťou na letnom pobyte v zahraničí. V Chorvátsku sme zažili so 17 klientmi zariadenia obohacujúce objavovanie krásneho členitého pobrežia na okraji Národného parku Biokovo a v parku Osejava s fascinujúcimi výhľadmi na more. K sebapoznaniu, budovaniu vzťahov a osobnosti nám pomáhali každodenné skupinové sedenia – komunity, v chládku borovíc pri penzióne alebo večerné na skalnatom poloostrove, či pri západe slnka. Každodenné kúpanie, vždy s objavovaním novej pláže, sme si spestrili výletom na “ponorku” – malé výletné plavidlo s možnosťou pozorovať podmorský svet a adrenalínovým skákaním do mora z pobrežia a v prístave. Duchovne sme načerpali na pútnickom mieste v Medžugorí a prekročili sme tak hranice ďalšieho štátu – Bosny a Hercegoviny. Vyliezli sme obetavo na kopec Podbrdo, pohostili sa u známej “tety Anky”, nakúpili suveníry pre našich drahých a inšpirovali sa tak účasťou na Mladifeste – medzinárodnom festivale, s účasťou 50-tisíc mladých z celého sveta, ktorý tam prebiehal. Dva podvečery sme na Makarskej strávili športovo a kontaktom s miestnymi deťmi, keď si naši klienti dohodli a zahrali priateľský medzištátny futbalový zápas na neďalekom ihrisku a vyskúšali naše nové kolieskové korčule v priľahlých uličkách. Morské kúpanie sme zavŕšili na jednej z najkrajších pláži riviéry “Brela”. Po horúcich a programom nabitých dňoch sme sa plný zážitkov vrátili domov.

Počas tohto úžasného leta sme spoznali veľa nového vôkol nás a zdolali mnoho v nás. Partia z PRERODu.

viac na www.prerod.sk

Sociálny pracovník a etopéd v Nízkoprahovom dennom centre pre deti a rodinu v Ružomberku.