Štafeta odovzdaná. Ružomberskí poslanci prevažne podporujú novú županku

Aj keď noví poslanci Žilinského samosprávneho kraja už zložili poslanecký sľub, zloženie jednotlivých klubov je stále otvorené.  

V Sobášnom paláci v Bytči sa v pondelok dopoludnia konalo ustanovujúce zasadnutie Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), ktoré vzišlo z novembrových župných volieb.

Poslanecký sľub zložilo 56 z 57 zvolených poslancov, ako aj nová županka Erika Jurinová, ktorá po dvanástich rokoch vystriedala doterajšieho župana Juraja Blanára.

Medzi poslancami je 23 nováčikov, 34 zastávali poslanecký mandát už minimálne jedno funkčné obdobie.

Jurinová plánovala, Blanár bilancoval

Nová županka po slávnostnom sľube vyhlásila, že kraj chce viesť progresívne. „Aby sme prijímali, robili nové veci bez toho, aby sme sa ich báli. A verím, že máme v našej župe naozaj toľko šikovných ľudí, že všetky naše ciele spolu s nimi aj naplníme,“ povedala Jurinová, ktorá je prvou ženou na čele samosprávneho kraja.

Odchádzajúci župan Blanár, ktorý bude naďalej pracovať ako poslanec NR SR, pripomenul, že Žilinskému kraju sa ako jedinému podarilo udržať štyri nemocnice s poliklinikou. Za svoj úspech považuje aj rozvoj takzvaného duálneho vzdelávania.

„V sociálnej oblasti sme boli poskytovateľom najväčšieho počtu sociálnych služieb vlastnými silami. V doprave sme dokázali zabrániť privatizácii, ktorá už bola pripravená pri mojom nástupe. Dnes už je to história, do ktorej sme vložili veľa energie, a môžem povedať, že s hrdosťou sa pozerám na to obdobie,“ pokračoval Blanár vo výpočte výsledkov svojho 12-ročného pôsobenia.

Nezávislí budú rozdelení

Medzi poslancami, ktorí zložili poslaneckí sľub, sú aj piati zástupcovia ružomberského okresu. K doterajším poslancom Michalovi Slašťanovi, Jánovi Bednárikovi a Dušanovi Laukovi pribudli dvaja nováčikovia – nezávislí poslanci Karol Javorka a Ľubomír Kubáň.

Slašťan s Bednárikom budú ako členovia KDH súčasťou pravicového poslaneckého klubu OĽaNO, SaS, KDH, NOVA a OKS, ktorý zatiaľ tvorí 17 poslancov. Pribudnúť by však mohli ešte niekoľkí nezávislí.

Práve nezávislých poslancov je v novom zastupiteľstve väčšina – 25. Keby vytvorili spoločný klub, bol by suverénne najsilnejším. Realita však bude iná. Väčšina nezávislých bude podľa informácií Ružomberského magazínu pracovať pravdepodobne až v troch kluboch. Najsilnejšou by mala byť skupina okolo Igora Janckulíka, ktorá by mala mať 10 – 15 členov.

Mimochodom, Igor Janckulík je z politického hľadiska zaujímavou osobou. Zakladateľ Oravského záchranného systému sa v parlamentných voľbách v roku 2016 stal poslancom za #Sieť a splnomocnencom vlády pre rýchlostné cesty. Po rozklade strany vstúpil do poslaneckého klubu Most-Híd, pričom v posledných týždňoch sa ho do svojich radov snaží zlákať KDH.

Vládny Smer a SNS si vyskúšajú prácu v opozícii

Okrem Janckulíka sa nezávislí poslanci ŽSK združujú aj okolo Eriky Cintulovej, 30-ročnej starostky Kláštora pod Znievom a okolo Petra Kašubu, ktorý bol v uplynulom volebnom období predsedom klubu nezávislých poslancov.

V jednom zo spomínaných klubov nezávislých poslancov by mali pôsobiť aj Ružomberčania Javorka a Kubáň. „Keďže ešte nepadla definitívna dohoda, neradi by sme prezrádzali viac. Určite však budeme podporovať každé dobré úsilie novej županky,“ povedal za ružomberských nezávislých poslancov Ľubomír Kubáň. Zároveň priznal, že ponuku dostali z viacerých strán.

Početný klub by mali mať aj vládne strany SMER-SD a SNS, ktoré však na žilinskej regionálnej úrovni budú v postavení opozície. Ak obe strany vytvoria spoločný klub, tak ako to bolo v uplynulom volebnom období, mali by spolu 15 poslancov (desať za SMER-SD a päť za SNS). Oproti uplynulému obdobiu, keď ich bolo až 23, je to však výrazne menej.

Informáciu o spoločnom pokračovaní klubu sme si chceli overiť u starostu Liptovskej Štiavnice Dušana Lauka, ktorý je krajským poslancom za SNS. Popoludní však nedvíhal telefón.

Na prvom pracovnom zasadnutí sa poslanci stretnú ešte pred Vianocami, 18. decembra.

Foto – Končiaci župan Juraj Blanár s novou predsedníčkou samosprávneho kraja Erikou Jurinovou. Zdroj – zask.sk

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.