Aj takíto nás chcú zastupovať

Neverili by ste, s čím všetkým sa človek stretne pri komunikácii s kandidátmi na župných poslancov.

Komunikovať s politickými ašpirantmi je niekedy ťažké. Môžete sa o tom presvedčiť dokonca aj mesiac pred voľbami, kedy by každý čakal, že sa potešia akejkoľvek propagácii. A pri bezplatnej ponuke v ankete stručne predstaviť svoje zámery sa budú predbiehať v ťahaní medových motúzov.

Poviete si – ľudia, ktorí chcú rozhodovať o financiách na krajskej úrovni, predsa musia pochopiť, že zadarmo sa veľa požadovať nedá. Omyl, poskytnutá možnosť sa niektorým máli, a tak prichádzajú na rad sťažnosti.

Nedostatočný priestor, krátky rozsah, pol strany je málo – nevedia vari, čo chcú? Nedokážu jasne a stručne zhrnúť svoje postoje a záujmy? Voliči chcú predsa čítať konkrétne návrhy a riešenia. Teda aspoň tí, čo sú pri zmysloch.

Detinské narážky na zvýhodňovanie iných kandidátov – aj s tým sa človek pri komunikácii s politickým výkvetom nášho okresu stretne. Schizofrenické stavy a vytváranie vlastných patetických záverov na základe ničoho – aj také sa stáva. Za všetko vraj môže technický škriatok.

Zaráža tiež (ne)schopnosť čítania s porozumením. Celkom bežná vec, ktorá sa rozvíja a podporuje už na základnej škole. Často vraj chýba najmä mladým ľuďom, takzvanej technickej generácii. Vekový priemer našej vzorky však pod tridsať rokov nevtesnáte.

Odpoveď do určitého termínu, fotka, dodržanie rozsahu – tri základné požiadavky. Ako môžu záujmy tisícok ľudí zastupovať tí, ktorí nie sú schopní dodržať ani tri elementárne žiadosti jedného človeka? Ako si prečítajú hŕbu dokumentov, keď im robí ťažkosti desaťriadkový mejl?

Samozrejme, nie je na mieste hádzať všetkých do jedného vreca. Mnohí reagujú profesionálne, bez akýchkoľvek problémov a zbytočných narážok. Paradoxne, medzi tými slušnými a chápavými sa nájdu aj tí, na ktorých slniečkári pozerajú cez prsty.

Jedna múdrosť na záver. Až raz budete chcieť byť verejne činnou osobou, tak sa netvárte, že neexistujete. Zriaďte si funkčný a dohľadateľný mejlový alebo telefonický kontakt, komunikujte a prezentujte sa – v dnešnej dobe sa to dá aj svojpomocne. Lebo inak to celé nemá význam.

Titulná fotografia – redakcia

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.