Stavba úseku D1 Hubová – Ivachnová pokračuje

Na dokončenie úseku čakajú vodiči aj obyvatelia dolného Liptova už 8 rokov. Foto: Jaroslav Moravčík
Národná diaľničná spoločnosť a zhotoviteľ sa dohodli na pokračovaní výstavby liptovského úseku diaľnice D1. Mesto Ružomberok podľa viceprimátora Jána Bednárika prijíma správu o napredovaní stavby s veľkým potešením.

Stavba diaľnice D1 na úseku Hubová – Ivachnová môže napredovať plnou intenzitou. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) a zhotoviteľ dospeli k dohode. Informoval o tom v pondelok 18. júla na tlačovej konferencii v Bratislave štátny tajomník rezortu dopravy Jaroslav Kmeť spolu s generálnym riaditeľom NDS Vladimírom Jackom.

„Stavebné práce sa nikdy nezastavili, len sa znížila intenzita. Čiže vraciame sa do pôvodnej intenzity na tých objektoch, kde bola znížená intenzita stavebných prác,” ozrejmil Kmeť. Jacko dodal, že trvalo niekoľko mesiacov, aby si so zhotoviteľom vyjasnili sporné pohľady na výklad zmluvy. „Potrebovali sme si vyjasniť vecné, finančné a právne pohľady na výklad zmluvy,” spresnil.

Ešte nie sú doriešené všetky záležitosti

Podotkol však, že všetky záležitosti ešte nie sú doriešené. O ostatných veciach budú podľa jeho slov so zhotoviteľom diskutovať do konca tohto roka. „Pre dnešný deň je dôležité, že stavba pokračuje, ale nemáme dotiahnuté úplne konečné financovanie, čiže celková cena diela,” poznamenal. Kmeť zdôraznil, že stavba je financovaná zo štátneho rozpočtu a zo štátneho rozpočtu bude aj dofinancovaná.

Jacko súčasne priblížil, že na južnej rúre tunela Čebrať treba doraziť 45 metrov a na severnej ešte 125 metrov. „Máme informácie, že do tých dvoch, troch mesiacov by sme mohli vidieť svetlo na konci tunela,” avizoval šéf NDS.

Zároveň skonštatoval, že zatiaľ pracujú s oficiálnym termínom dokončenia diela, ako bol zazmluvnený. Zhotoviteľ totiž ešte oficiálne nepožiadal o zmeny v dĺžke lehoty stavby. Pôvodný termín bol december 2023.

Mesto Ružomberok podľa viceprimátora Jána Bednárika prijíma správu o napredovaní stavby s veľkým potešením. Skonštatoval, že obyvateľov mesta a dolného Liptova najviac trápi doprava. „Situácia v rámci dolného Liptova a mesta Ružomberka je neznesiteľná,” zdôraznil.

Zdroj: Teraz.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.