Pri Ivachnovej budú pre Ružomberok až dva zjazdy z diaľnice

Minister dopravy a výstavby spolu s primátorom Ružomberka hovorili o výstavbe diaľnice. Na konci stretnutia podpísali Memorandum o porozumení a vzájomnej podpore.

Aktuálny príbeh diaľničného úseku D1 Hubová – Ivachnová sa začal písať už v novembri 2013 a jej ukončenie bolo naplánované na rok 2017. Plány však zmarilo razenie tunela Čebrať, ktoré bolo prerušené pre riziko zosuvu svahu nad trasou tunela. Termín dokončenia 15 kilometrového úseku diaľnice D1 Hubová – Ivachnová pri Ružomberku je aktuálne naplánovaný na jún 2022.

Podpísali memorandum

Vo štvrtok 16. apríla prišiel do Ružomberka minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (Sme rodina) so štátnym tajomníkom Jaroslavom Kmeťom, novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Jurajom Tlapom a generálnym riaditeľom sekcie dopravy Petrom Vargom.

Zavítali k nám v rámci výjazdového stretnutia na severnom Slovensku, kde počnúc Žilinou kontrolovali rozostavané úseky diaľnice.

Dôvodom ružomberskej zastávky bolo prerokovanie dopravnej infraštruktúry v našom regióne. Stretli sa s primátorom mesta Ružomberok Igorom Čomborom (nezávislý) a starostami obcí, cez ktoré bude diaľnica prechádzať. Hlavnou témou rokovania bola dostavba dôležitých úsekov diaľnice D1 v úsekoch Hubová – Ivachnová a Turany – Hubová. Hovorili aj o výstavbe južného obchvatu mesta, ktorý vznikne napojením diaľnice na úsek rýchlostnej cesty R1.

Výsledkom ich stretnutia bolo podpísanie Memoranda o porozumení a vzájomnej pomoci.

Rokovanie ministra dopravy a výstavy s primátorom Ružomberka a starostami obcí, cez ktoré budú úseky diaľnice prechádzať. (Foto: autorka)

„Vnímame problémy Ružomberka, preto sme sa aj týmto Memorandom zaviazali, že nad rámec zazmluvnených investícií a projektov postaví NDS na vlastné náklady takzvané vratné vetvy pri Ivachnovej tak, aby nákladná doprava obchádzala mesto Ružomberok a ani náhodou neprechádzala cez Likavku a zároveň nezaťažovala cestu prvej triedy,“ povedal minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

Štúdia EIA: Diaľnica a cesta R1 sa spoja v Ivachnovej

Pribudnú výjazdy a vjazdy

„Výstavba a príprava týchto úsekov trvá výrazne dlhšie ako sa pôvodne očakávalo. Dopad predĺženia tejto výstavby výrazne pociťujú obyvatelia dolného Liptova. Práve to bol dôvod, prečo v minulosti vznikali výrazné rozpory a nedorozumenia medzi NDS a Ružomberkom či verejnosťou,“ hodnotil primátor Igor Čombor aktuálnu situáciu.

Poradca pre komunikáciu ministerstva dopravy a výstavby Ivan Rudolf nám potvrdil, že pod vetvami si treba predstaviť vybudovanie výjazdov a vjazdov na diaľnicu.

Takýto vjazd umožní autám, ktoré idú z Oravy a Žiliny na Banskú Bystricu, ale zároveň aj autám, ktoré pôjdu z Banskej Bystrice na Oravu alebo Žilinu, aby sa napojili na cestu 1/18. Vjazd a zjazd by sa mali nachádzať v lokalite, kde je súčasné nové premostenie, ktoré otvorili vlani decembri. NDS ich postaví napriek tomu, že existujú pôvodný vjazd a zjazd z diaľnice pri Ivachnovej. Tieto tak budú približne o 2 kilometre bližšie k mestu a uchránia ivachnovskú ulicu, ktorá je časťou cesty I/18, od väčšej premávky.

R1: príbeh, ktorý potrvá ešte veľmi dlho

Titulná fotografia: Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal pri podpise Memoranda. Foto: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.