Stobodový začiatok sezóny. „Ruža“ zdemolovala „sovičky“

Ružomberčanky zdolali univerzitný tím Banskej Bystrice o viac ako 80 bodov. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali v nedeľu 1. októbra v rámci 1. kola Niké extraligy žien nad BK ŠK UMB Banská Bystrica 105:23. Liptáčky otvorili nový ročník hladkým triumfom.

Družstvo spod Čebraťa, ktoré počas týždňa postúpilo do skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA (Eurocup), otvorilo novú ligovú sezónu domácim vystúpením proti banskobystrickým „sovičkám“.

Ružomberčanky boli v stretnutí jednoznačným favoritom, čo napokon aj potvrdili a svojmu protivníkovi „nasúkali“ až 105 bodov. Domáci tréner Juraj Suja dal v zápase príležitosť všetkým hráčkam z lavičky, pričom každá z nich aj bodovala. Do duelu ale nezasiahla Dominika Urbanová, ktorá je zranená.

Po vlažnom úvode to prišlo

Liptáčky mali pomalý vstup do súboja, pričom úvodné body v Koniarni zaznamenali vysokoškoláčky (0:2). Potom síce hostky ešte vyrovnali na 4:4, no to bolo z ich pohľadu takpovediac všetko. Ružomberok sa celú prvú štvrtinu pozvoľna rozbiehal, no napriek tomu ju vyhral 13:5.

Od druhej 10-minútovky už bolo na palubovke iba jedno družstvo. V úvodnej polovici tejto časti hry síce „Ruža“ ešte neexcelovala, no postupne sa rozbehla, vďaka čomu ovládla túto periódu hladko 27:4. Po polčase vyhrávali zverenkyne Juraja Suju 40:9.

Ružomberský uragán

Tretiu štvrtinu začali Liptáčky vo veľkom štýle, keď v úvodných dvoch minútach zaznamenali 10 bodov (50:9). Hra mačky s myšou pokračovala aj v ostatnom priebehu, pričom Ružomberok uzavrel túto periódu výsledkom 31:7. Pred záverečnou časťou hry viedlo domáce družstvo 71:16.

Poslednú 10-minútovku odštartovala „Ruža“ famózne, keď za necelé tri minúty zaťažila konto súpera 14 bodmi (85:18). Domáci náskok každou akciou narastal, pričom bolo otázkou času, kedy Ružomberčanky prekročia magickú 100-bodovú hranicu.

Prvý zápas a hneď stovka

Liptáčkam sa to podarilo necelé dve minúty pred záverečným klaksónom zásluhou Anny Kaľužnej (101:23). Posledný kôš stretnutia zaznamenala Nina Oravcová, ktorá uzavrela na konečných 105:23.

Najlepšou strelkyňou zápasu bola Diana Mikovčáková, ktorá svoj výborný výkon zavŕšila 28 bodmi. Skvelo jej sekundovala Viktória Havranová, autorka 19 bodov. Dvojcifernú hranicu prekročili aj ďalšie tri hráčky Ružomberka – Anna Kaľužná, Kamila Jarošová a kapitánka Alexandra Buknová.

Hlasy trénerov

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Je super, že si zahrali všetky hráčky, aj mladé dievčatá dostali príležitosť. Snažili sme sa celý duel odohrať v určitej intenzite, aj keď sme mali pomalší rozbeh, čo bolo prirodzené vzhľadom na to, čo sme absolvovali v uplynulom týždni. Musíme ísť ďalej, v stredu nás čaká ďalší zápas. Vo štvrtok sme zažili prvý vrchol sezóny, na ktorý sme smerovali celú prípravu.“

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Dlho sme uvažovali, ako to bude v našom prípade s touto sezónou, pretože sme počítali s niektorými hráčkami, ktoré sa do nej nepridajú. Napriek tomu sme sa rozhodli, že do toho pôjdeme. Toto bol náš prvý náročnejší duel, v ktorom dostali príležitosť dievčatá, ktoré nemali minulý rok minutáž. Budeme sa musieť s tým vyrovnať. Súper bol kvalitatívne vysoko nad nami, bolo viditeľné, že je nabudený aj z predchádzajúcich dvoch zápasov. My si z toho stretnutia musíme zobrať to, čo nám vyšlo.“

V stredu vicemajstrovská Slávia, v sobotu repríza série o bronz

Najbližší súboj odohrajú ružomberské basketbalistky v stredu 4. októbra o 18:00 hod., keď sa predstavia na pôde Slávie Banská Bystrica. O ďalšie tri dni (7. október o 17:00 hod.) čaká Liptáčky domáci duel proti Young Angels Košice.

Niké extraliga ženy – 1. kolo:

MBK Ružomberok – BK ŠK UMB Banská Bystrica 105:23 (40:9)

Body za MBK Ružomberok: Mikovčáková 28, Havranová 19, Kaľužná 14, Buknová 12, Jarošová 11, Jackovecová 6, Ďuratná a Štefančová po 4, Andělová 3, Hadačová a Oravcová po 2. – BK ŠK UMB Banská Bystrica: Krajčírová 8, Turčanová 4, Luptáková a Mrváňová po 3, Cvoligová a Slavíková po 2, Háberová 1. Trojky: 4 – 2. Diváci: 300. Úspešnosť streľby: 55 % – 20 %. TH: 16/13 – 2/1. Rozhodovali: Obertová, Bullo, Kubík. Štvrtiny: 13:5, 27:4, 31:7, 34:7.

Slávia Banská Bystrica – Young Angels Košice 93:68

CBK Košice – BK AS Trenčín 105:38

Piešťanské Čajky – ŠBK Šamorín 97:34