Štyri nehody na moste medzi Ružomberkom a Likavkou. Primátor a starosta obce žiadajú preskúmanie cesty

Aktualizované 2.6. o 12:15. Nedávne vážne nehody podnietili primátora Ružomberka a starostu Likavky konať. V liste vyzývajú Slovenskú správu ciest, aby neodkladne prešetrili cestnú komunikáciu a prijali preventívne opatrenia.

Primátor Ružomberka Igor Čombor a starosta Likavky Marián Javorka napísali list Slovenskej správe ciest. Apelujú ním na prešetrenie a okamžité prijatie opatrení na úseku mosta, kde sa za posledné mesiace množia vážne dopravné nehody.

„Obraciame sa na Vás, pretože nedávne vážne, žiaľ, už aj tragické nehody, vynárajú množstvo otázok, ktorých odpovede očakávame zo strany Slovenskej správy ciest,“ napísali v úvode listu Igor Čombor a Marián Javorka.

Smrtiaca bilancia mostu

Listom chce vedenie Ružomberka a Likavky upozorniť na dopravné nehody, pričom jedna z posledných sa dokonca stala osudnou pre dvoch ľudí. „Minulý týždeň sa na tomto úseku stali dve nehody. Počas prvej zahynuli dvaja mladí ľudia z okresu Ružomberok. Tí sa zrútili z mostu a automobil dopadol na strechu,“ píše sa v liste.

V Likavke spadlo auto z mosta, vodič neprežil

Po dopade ostalo auto prevrátené, pričom vodič nehode na mieste podľahol. Jeho spolujazdkyňa bola s vážnymi zraneniami presunutá na kliniku anesteziológie a intenzívnej medicíny do vojenskej nemocnice v Ružomberku. Jej zdravotný stav bol podľa hovorkyne nemocnice Petry Diškovej vážny.

Ženu neskôr previezli do Univerzitnej nemocnice v Martine. V liste sa uvádza, že zraneniam napokon podľahla aj ona.  Spolujazdkyňa je však stále nažive. “Pani je naďalej hospitalizovaná na Klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny. Toho času je v stabilizovanom zdravotnom stave,” potvrdila pre Ružomberský magazín hovorkyňa UNM Katarína Kapustová.

Posledný májový víkend sa nešťastie mohlo opakovať. Ďalší vodič stratil na moste kontrolu nad vozidlom. „Hoci sa z mostu nezrútil, veľa nechýbalo,“ reagujú v liste aj na poslednú nehodu. Vodič narazil do toho istého miesta, kde už bolo narušené zábradlie po predchádzajúcej nehode. Jedným kolesom ostal visieť, no neprevrátilo ho.

Za posledný polrok až štyri nehody

Listom upozorňujú aj na predchádzajúce dopravné nehody. Prvý závažnejší incident sa stal 27. decembra minulého roku, keď vodič osobného auta stratil kontrolu nad svojim automobilom a zrútil sa z mosta.

„Dopadol priamo na strechu vozidla do krovia. Vtedajšia nehoda sa zaobišla bez tragického konca aj napriek faktu, že automobil bol plne obsadený dvoma dospelými ľuďmi a dvoma deťmi,“ píšu primátor a starosta v liste adresovanom generálnej riaditeľke Slovenskej správy ciest Martine Tvrdoňovej.

Tento rok v januári sa na úseku zrútila z mosta priamo do Váhu aj poľská dodávka. Aj v tomto prípade vodič stratil kontrolu nad vozidlom. Prerazil zábradlie a zrútil sa priamo do rieky. Nehodu prežil.

Žiadajú prešetrenie

Slovenskú správu ciest vyzývajú, aby na mostovej stavbe vo frekventovanej križovatke prešetrili cestnú komunikáciu a okamžite prijali preventívne opatrenia. „Opatrenia sú nevyhnutné na ochránenie záujmov občanov okresu a ochránenie záujmov Slovenskej správy ciest.“ Podľa starostu Likavky by mohlo pomôcť obmedzenie rýchlosti alebo povinné zastavenie.

Záver listu, ktorý adresoval primátor Ružomberka Igor Čombor a starosta Likavky Marián Javorka Slovenskej správe ciest. Zdroj – mesto Ružomberok

Mesto i obec sa obávajú aj ďalších možných nešťastí. Spomínajú, že most vedie ponad významnú štátnu železnicu. „Incidenty na tomto moste sú veľmi nebezpečné a môžu ohroziť plynulosť nielen cestnej, ale aj železničnej dopravy v Slovenskej republike,“ upozorňuje zástupca Ružomberčanov a Likavčanov.

Titulná fotografia – Dopravná nehoda na moste v Likavke. Foto – HaZZ

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.