Takmer dva milióny eur pre vojenské zdravotníctvo

Ilustračná fotografia. Zdroj: MO SR

Rezort obrany uspel v ďalšej eurofondovej výzve, získa prístroje a laboratórne vybavenie pre Veliteľstvo vojenského zdravotníctva Ozbrojených síl SR so sídlom v Ružomberku.

Ministerstvo obrany SR uspelo v ďalšej výzve európskych štrukturálnych fondov – v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu získalo nenávratný finančný príspevok vo výške 1 944 690 eur na nákup prístrojov a laboratórneho vybavenia pre Veliteľstvo vojenského zdravotníctva Ozbrojených síl (OS) SR so sídlom v Ružomberku.

„Prístrojové vybavenie bude využiteľné v čase vyhlásenia mimoriadnych situácií spôsobených vírusovými ochoreniami, v období vyhlásenia prípadných pandémií, ale aj pri každodennej činnosti veliteľstva,“ uviedol brigádny generál MUDr. Roman Jantoš, veliteľ Veliteľstva vojenského zdravotníctva OS SR – hlavný lekár OS SR.

Dodali už prvé prístroje za takmer milión eur

Po úspešnej realizácii procesu verejného obstarávania boli v pondelok 6. marca úspešne dodané prvé prístroje v hodnote takmer 1 milión eur. Redakciu RK Magazín o tom informovala Martina Kakaščíková, hovorkyňa  Ministerstva obrany (MO) SR.

Podľa nej ide napríklad o laboratórne prístroje, ako monitory vitálnych funkcií so stanicami centrálneho monitoringu, prenosný RTG prístroj s príslušenstvom, dávkovače liekov a infúzií,  fibrobronchoskop – mobilný flexibilný videobronchoskop s možnosťou odsávania z dýchacích ciest, videolaryngoskopy.

„Dodané boli tiež lôžka na intenzívnu starostlivosť a figurína pre nácvik neodkladnej starostlivosti s príslušenstvom – pokročilý pacientsky bezdrôtový simulátor neodkladnej starostlivosti, simulátor so spontánnym dýchaním a širokou škálou traumatických poranení,“ uviedla hovorkyňa.

Ako priblížil generálny tajomník Služobného úradu MO SR Peter Kozák, MO SR pracuje a pripravuje v spolupráci s Veliteľstvom vojenského zdravotníctva OS SR ďalšie projekty, napríklad v oblasti energetickej efektívnosti. „Cieľom je podporovať udržateľnosť a predvídateľnosť okolností, a to aj za účelom eliminácie nedostatkov, na ktoré upozornila pandémia ochorenia COVID-19,“ dodal.

Veliteľstvo vojenského zdravotníctva sídli v Ružomberku

Transformáciou Úradu hlavného lekára Ozbrojených síl (OS) SR vzniklo 3. júla 2022 v Ružomberku Veliteľstvo vojenského zdravotníctva. Prvým veliteľom sa stal brigádny generál Roman Jantoš, súčasný hlavný lekár OS SR. Redakciu RK Magazín o tom vtedy informovala Martina Kovaľ Kakaščíková, hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR.

Doplnila, že po vzniku Veliteľstva síl pre špeciálne operácie a Spoločného operačného veliteľstva je Veliteľstvo vojenského zdravotníctva ďalšou zložku ozbrojených síl, ktorej vznik je priamou reakciou na aktuálnu bezpečnostnú situáciu. „Či už v podobe pandémie COVID-19, v rámci ktorej sa naplno potvrdila profesionalita vojenských lekárov a zdravotníkov, tak aj reakciou na zistenia OS SR, získané počas agresie Ruskej federácie na Ukrajine,” uviedla Kovaľ Kakaščíková.

Náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko pri príležitosti vzniku veliteľstva pripomenul dôležitosť vojenského zdravotníctva. Nielen pre činnosť ozbrojených síl, ale aj pre plnenie úloh asistencie domácemu obyvateľstvu.

Zdroj: MO SR

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.