Termín dostavby diaľnice sa opäť predlžuje

Diaľničný úsek pri Ružomberku sa do konca roka 2023 nepodarí dostavať. Ilustračné foto: Jaroslav Moravčík
Diaľničný úsek pri Ružomberku, ktorého súčasťou je aj tunel Čebrať, sa v pôvodnom termíne do konca roka 2023 nepodarí dostavať. Podľa ministra dopravy to bude predbežne až druhá polovica roku 2024.

Úsek diaľnice D1 Hubová – Ivachnová sa nepodarí dokončiť v pôvodne avizovanom čase, teda do konca roka 2023. Novým termínom dostavby úseku je predbežne druhá polovica roku 2024. Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nominant Sme rodina) to oznámil v utorok 27. septembra v Ružomberku.

Na stavbe to podľa Doležala ešte pred pol rokom vôbec nevyzeralo ružovo. „Zhotoviteľ za vtedy platných zmluvných podmienok deklaroval, že nie je schopný dokončiť stavbu. Reálne hrozil scenár Višňového, a teda, že zhotoviteľ odíde a nepodarí sa nám nájsť dohodu. Toto sa nám podarilo vyriešiť. Dnes máme dohodu a spôsob, ako zvýšiť zmluvu, respektíve hodnotu stavby,” povedal minister s tým, že aktuálne na stavbe pracuje viac ako 300 robotníkov.

Predbežný termín je druhá polovica roku 2024

Druhá polovica roka 2024 je podľa šéfa rezortu dopravy zatiaľ iba predbežným termínom dokončenia úseku diaľnice D1 Ivachnová – Hubová. Zdôraznil, že Národná diaľničná spoločnosť (NDS) stále rokuje so zhotoviteľom – potrebuje sa dohodnúť na zastropovaní ceny a presnom termíne dokončenia. „V najbližších týždňoch či mesiacoch budeme vedieť konkrétny termín dokončenia. O termíne sprejazdnenia bude NDS tiež ešte rokovať, tak, aby to bolo čo najskôr,” podotkol Doležal.

Stavba je financovaná výlučne zo štátneho rozpočtu. Generálny riaditeľ NDS Vladimír Jacko podotkol, že finálny termín dokončenia úseku bude závisieť od úspešnosti rokovaní, ktoré sa opätovne začínajú vo štvrtok 29. septembra.

Liptovský úseku diaľnice D1 bude mať celkovú dĺžku 14,92 kilometra. Vytvorí obchvat mesta Ružomberok a po dobudovaní sa napojí na štvorprúdovú diaľnicu do Košíc. Diaľnica pri Ružomberku, ktorej súčasťou je aj tunel Čebrať, ušetrí motoristom 16 minút v porovnaní s jazdou po ceste prvej triedy.

Zdroj: teraz.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.