Univerzita začína oslavy 20. výročia plesom a Nedeľou Katolíckej univerzity

Katolícka univerzita si pripomína 20. výročie od založenia. Škola počas roka pripravuje množstvo podujatí pre študentov i širokú verejnosť. Dnes je Ples Katolíckej univerzity. V nedeľu vo všetkých farnostiach na Slovensku tzv. Nedeľa Katolíckej univerzity.

„Naším cieľom je posilniť našu identitu a zvýšiť povedomie o škole tak, aby čoraz viac mladých ľudí chcelo študovať na jedinej katolíckej univerzite na Slovensku. Aj naďalej chceme najmä skutkami napĺňať naše motto „formujeme myseľ a srdce,“ konštatoval rektor Jaroslav Demko vo svojom liste na Nedeľu KU.

Prvýkrát sa takáto nedeľa slávila na Slovensku už v roku 2010, tradične tento deň pripadá každý rok na poslednú nedeľu v mesiaci január. KU je už 20 rokov dynamicky sa rozvíjajúcou univerzitou s kvalitným univerzitným vzdelávaním, vedou a výskumom, ktorej absolventi sa uplatňujú na trhu práce. Pri tejto príležitosti ďakujem všetkým, ktorí sa pričinili o vznik univerzity a jej rozvoj, či už ide o osobnosti, ktoré v sebe nosili sen o takejto škole alebo aj politikov, ktorí neváhali svojím hlasom v parlamente v roku 2000 podporiť vznik jedinej katolíckej univerzity na Slovensku,“ povedal rektor J. Demko.

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

Významnou novinkou v tomto roku bude prvý ročník multižánrového festivalu Akademický Ružomberok UNIUM, ktorý poskytne priestor študentom z domova i zo zahraničia prezentovať svoju umeleckú či vedeckú tvorbu. Uskutoční sa v dňoch 21. až 23. apríla 2020. „Aktuálne chystáme v univerzitnej knižnici miestnosť, v ktorej bude zmapovaná história školy. Zároveň to bude priestor na zhromažďovanie informácií o aktuálnom dianí univerzity. Pravdepodobne bude niesť názov Kabinet histórie Katolíckej univerzity, čím by sme chceli študentom i verejnosti pripomínať, že by sme nemali nezabúdať na našu históriu,“ ozrejmil Demko.

Podľa slov rektora KU sa v kabinete budú nachádzať rôzne historické predmety, ako napríklad prvé taláre či dokumentácia. Otvorenie kabinetu dejín a expozície o KU je naplánované v druhej polovici júna 2020.

Už 19. februára si KU pripravila pre obyvateľov mesta v ružomberskom Kine Kultúra filmovú prehliadku s názvom Ružomberok – univerzitné mesto. Na návštevníkov čakajú štyri filmy z prostredia vysokej školy, festival vyvrcholí slávnostnou premiérou nového dokumentárneho filmu Made in Ružomberok, ktorý natočil absolvent KU Jakub Krška.

Súčasťou tohoročných osláv 20-ich rokov KU bude aj Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční v utorok 4. februára, Detská univerzita pre najmenších a Letná univerzita pre stredoškolákov. Centrálne oslavy sú naplánované na 23. septembra 2020. Bližšie informácie o sprievodných podujatiach nájdu záujemcovia na internetovej stránke školy.

KU vznikla v roku 2000 s dvoma fakultami – pedagogickou a filozofickou, postupne sa rozšírila aj o fakultu zdravotníctva a teologickú fakultu, ktorá sídli v Košiciach. Dnes sa v univerzitnom meste Ružomberok nachádza aj nová moderná budova univerzitnej knižnice a športové ihriská. Školu aktuálne navštevuje takmer tritisícsedemsto študentov z celého Slovenska, ktorí si môžu vybrať zo 70 študijných programov.

Zdroj – Tlačová správa Katolíckej univerzity v Ružomberku.