V kine uviedli premiéru dokumentárneho filmu o Tadeuszovi Zasępovi

Symbolicky 17. novembra v kine Kultúra predstavili nový dokumentárny film Pán rektor o profesorovi Tadeuszovi Zasępovi, ktorý šesť rokov viedol Katolícku univerzitu v Ružomberku.

Takmer 60-minútový dokument zachytáva Tadeusza Zasępu nielen v rektorskom úrade či pri výstavbe univerzitnej knižnice, ale aj po jeho rezignácii v máji 2014.

Vo filme vystupuje niekoľko spolupracovníkov profesora Zasępu, ako napríklad univerzitný profesor Peter Olekšák, bývalý hovorca Vladimír Buzna, bývalá vnútorná kontrolórka Marta Bočeková, jezuita František Kovaľ či žurnalistka Terézia Rončáková.

„Pána rektora sme navštevovali s kamerou či s diktafónom prakticky počas celého jeho pôsobenia v Ružomberku, ale boli sme s ním aj v časoch choroby, keď bol v tichu a ústraní. Vtedy sme ešte netušili, že si už zbierame materiál na náš nový film. Až po jeho smrti som zistil, že mám nespočetné jedinečné zábery. Preto by bolo hanbou, keby sme tento film nespravili my. Kto iní, ak nie práve jeho študenti a žurnalisti,“ uviedol autor námetu Jakub Krška.

Realizácia novej dokumentárnej snímky sa tak začala už koncom roka 2016, krátko po smrti profesora Tadeusza Zasępu. „Pán rektor bol pre mňa človek, ktorý doslova žil vierou a láskou. Vedel, že sa často môže aj mýliť, ale v danom momente vždy chcel konať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Bola to silná osobnosť a som vďačný, že mi bolo dopriate o ňom natočiť film,“ myslí si režisér Matúš Demko.

Na slávnostnú premiéru do Ružomberka zavítali aj bývali študenti „kňaza Tadeáša“, ako sám seba nazýval. „Poznal som ho ešte predtým, ako som sa dostal na univerzitu. Išiel som na film s očakávaním, že bude skvelý, lebo pán rektor bol výnimočná osobnosť, ale aj preto, že poznám obidvoch tvorcov filmu. Vedel som, že je ich práca kvalitná, no aj teraz ma dokázali prekvapiť. Tak, ako vykreslili pána rektora, som ho poznal aj ja,“ zhodnotil absolvent ružomberskej žurnalistiky Miroslav Gejdoš.

Spoznať Tadeusza Zasępu prišli na ružomberskú premiéru aj hostia, ktorí poľského akademika videli prvýkrát práve na plátne. „Po zhliadnutí tohto filmu mi je ľúto, že už ho nemôžem spoznať. Myslím si, že určite to bol dobrý a múdry človek. Odporúčam každému pozrieť si tento film. Mali by sme si od pána rektora zobrať príklad lásky a dobroty, ktorú dával ľuďom,“ povedala študentka Dominika Kochlicová.

Profesor Tadeusz Zasępa bol rektorom Katolíckej univerzity v Ružomberku (2008 – 2014). Pôsobil aj ako profesor na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty KU.  Od mája 2014 sa podrobil trom ťažkým operáciám srdca. Až do svojej smrti bol v opatere ružomberských Milosrdných sestier sv. Vincenta – satmárok. Tadeusz Zasępa zomrel v nedeľu 18. septembra 2016.

Film Pán rektor je dielom autorskej trojice Matúš Demko, Jakub Krška a Ján Zborovjan, ktorá už pripravila viaceré dokumentárne filmy ako 22 hláv, Organ v nebi a 869 dní.

Dokument najbližšie zavíta do miest a obcí, v ktorých pán rektor pôsobil, čakajú ho Lúčky, Švošov, Nitra i Trnava, na mape projekcií pribudnú Košice i Bardejov a plánujú sa aj ďalšie premietania.

Článok bol pripravený na základe tlačovej správy.

Foto – Tvorcovia filmu Jakub Krška (vľavo) a Matúš Demko. Autor – Martin Buzna

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.