Sú Ružomberčania v nosení rúšok disciplinovaní? Pýtali sme sa autobusového dopravcu, ružomberskej univerzity či polície

V ružomberskom okrese rozdali policajti od začiatku pandémie 34 pokút za nenosenie rúšok. Priemer sankcií je 10 eur.

Trend pozitívne testovaných za posledné dni rapídne stúpol. Od októbra pribudlo v ružomberskom okrese 504 nových prípadov. Vo štvrtok padol v Ružomberku rekord. Pribudlo 101 pozitívnych na nový koronavírus.

Sú Ružomberčania disciplinovaní?

RK Magazín sa previezol pár autobusmi mestskej hromadnej dopravy v Ružomberku. Ľudia poväčšine rúško mali, no našli sa aj takí, ktorí ho mali pod nosom alebo iným spôsobom zle nasadené.

„Ľudia v autobusoch rúška nosia. Sú naučení,“ hovorí šofér Ivan Korauš, ktorý poväčšine jazdí na mestskej linke číslo tri. Stalo sa mu však, že musel ľudí upozorniť. „Stalo sa aj to, že dievčatá jedli rožok a povedal som im, že nech dojedia, kým nastúpia. Inak sú ľudia veľmi disciplinovaní. Nemôžem povedať, že by neboli,“ povedal autobusár.

Spoločnosť Arriva, ktorá prevádzkuje mestskú hromadnú dopravu v Ružomberku, potvrdila, že kvôli zvýšeniu bezpečnosti cestujúcich i vodičov intenzívne dezinfikujú všetky autobusy. „Všetci cestujúci majú aj naďalej povinnosť nastupovať vždy s rúškom, resp. inou ochranou tváre. Cestujúci sú v tejto veci väčšinou disciplinovaní, za čo im veľmi pekne ďakujeme,“ pripomína riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločnosti Arriva na Slovensku Petra Helecz.

Nie všetci opatrenia dodržiavajú, no Ružomberčania sú prevažne disciplinovaní. Foto – Juraj Brezáni
Dezinfikácia autobusu špeciálnym dezinfekčným prístrojom. Foto – Arriva

Hromadný dopravca kúpil aj špeciálne dezinfekčné prístroje, vďaka ktorému znižujú možnosť prenášania vírusu. „Navyše dezinfikujeme pravidelne aj madlá a dotykové plochy,“ doplnila Petra Helecz. „Ak je to potrebné, vodič upozorní cestujúcich na povinnosť nosenia rúška pri nastupovaní do autobusu, apelujeme na osobnú zodpovednosť a dodržiavanie opatrení,“ dodala.

Spoločnosť Arriva eviduje približne 15 percentný pokles cestujúcich v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roku. „Nakoľko univerzity a stredné školy prešli na dištančnú formu vzdelávania, je to prirodzený vývoj,“ povedala Helecz.

Dištančná výučba na ružomberskej univerzite

Opatrenia zaviedli aj na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Od 14. októbra škola funguje prevažne dištančnou formou, čiže prostredníctvom internetu. „V priestoroch univerzity sú pre študentov a zamestnancov nastavené pravidlá hygienických opatrení i správania sa od prvej vlny pandémie,“ povedal pre RK Magazín Radislav Kendera z referátu bezpečnostného manažmentu, civilnej ochrany a GDPR na Katolíckej univerzite.

Kendera tiež vymenoval jednotlivé body opatrení na univerzite. Osoby musia mať rúško a pri vstupe sa tiež bazíruje na dezinfekciu rúk. Univerzita sa snaží zabezpečiť dvojmetrové rozostupy a „v priestoroch Katolíckej univerzity sa môže pohybovať aj viac návštevníkov – 1 návštevník na 15 m2,“ ozrejmuje Kendera. Doplnil tiež, že obmedzili aj hromadné podujatia na akademickej pôde, ktorých sa môže zúčastniť maximálne šesť ľudí.

Podľa Radislava Kenderu sa zatiaľ nevyskytol žiadny závažný prípad nedodržiavania opatrení na univerzite. „Výskyty pozitívnych jedincov boli viac-menej importované na našich zamestnancov i študentov z vonkajšieho prostredia. Všetky sme zvládli,“ potvrdzuje Kendera.

Policajti rozdali v okrese 34 pokút

Na dodržiavanie opatrení si posvietila aj polícia. Kontroly vykonávali v ružomberskom okrese v reštauráciách, pohostinstvách, železničnej a autobusovej stanici, nemocnici, zastávkach a autobusoch MHD, obchodných domoch či športových a kultúrnych podujatiach.

Za nenosenie rúška bolo podľa polície od začiatku pandémie sankcionovaných 34 občanov okresu. „Za posledný mesiac boli za uvedený priestupok sankcionovaní štyria občania,“ uviedol riaditeľ okresného riaditeľstva Policajného zboru v Ružomberku Ondrej Budiak.

Polícia v ružomberskom okrese od začiatku pandémie rozdala 34 pokút. Kontrolovali aj železničnú stanicu v Ružomberku. Foto – Juraj Brezáni

Výška pokuty sa pohybovala do 20 eur. „Za uvedený priestupok bola najvyššia uložená bloková pokuta vo výške 20 eur, najnižšia bola napomenutie, pričom priemer je cca 10 eur,“ priblížil Budiak, ktorý doplnil, že občania rešpektovali výzvy polície.

RK Magazín sa pýtal aj na prevádzky, ktoré polícia kontrolovala. Odpovedali, že „prevádzky neboli sankcionované zo strany polície, zistené porušenia v súvislosti s prevádzkami boli postupované na prejednanie regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, takýchto zistení porušenia bolo 21.“

Titulná fotografia – Zakladatelia Katolíckej univerzity v Ružomberku biskup Baláž a biskup Tondra s rúškami. Foto – Juraj Brezáni

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.