V Komjatnej plánujú postaviť nový kostol

Nový chrám by mal vyrásť v miestnej časti Studničná. Výstavbu odobril v auguste minulého roka spišský diecézny biskup Štefan Sečka.

Podľa slov kancelára biskupského úradu Petra Majchera jeho rozhodnutiu predchádzala procedúra, ktorú vyžaduje Kódex kanonického práva.

S výstavbou chcú začať na jar

Vlani v máji zisťoval biskup počas vizitácie Komjatnej postoje farníkov a vypočul si i mienku Kňazskej rady Spišskej diecézy, ktorá s výstavbou taktiež súhlasila. Projekt nechal posúdiť aj predsedovi Komisie Kňazskej rady Spišskej diecézy pre sakrálne i nesakrálne budovy.

„Po získaní všetkých týchto informácií pán biskup nadobudol presvedčenie, že nový kostol bude slúžiť pre dobro duší, a taktiež sa uistil, že nebudú chýbať nevyhnutné prostriedky na stavbu a udržiavanie kostola a na Boží kult, a preto dovolil, aby sa kostol začal stavať,“ zhrnul Majcher.

Farár v Komjatnej Peter Túry a tiež Ján Vajzer, jeden z veriacich, ktorý výstavbu kostola iniciuje, sa však nateraz k veci odmietajú vyjadriť. „Po konzultácii s pánom Jánom Vajzerom, sme sa rozhodli neposkytovať žiadne informácie k stavbe kostola na Studničnej. Keď bude hotový, potom Vás radi privítame,“ uviedol pre Ružomberský magazín Túry.

S výstavbou kostola by však podľa MY Liptov chceli začať už na jar. Práce by radi ukončili do roku 2020, kedy si pripomenú 420. výročie prvej písomnej zmienky o Studničnej. Kostol by mal mať rozlohu zhruba 240 štvorcových metrov, veža bude siahať do takmer štrnásťmetrovej výšky. Zasvätený by mal byť Nanebovstúpeniu Pána tak, ako miestna kaplnka.

Problémy s kapacitou a dochádzaním

Nový chrám by mal vyrásť oproti skalnému bralu, ktoré je dominantou dediny a náklady by sa mali podľa predbežných odhadov vyšplhať na 130-tisíc eur. „Predpokladáme, že vyzbierame stotisíc eur pomocou zbierok v kostole a milodarov veriacich a 30-tisíc ušetríme svojou prácou,“ vyjadril sa pre MY Liptov Vajzer.

Priblížil tiež dôvody, prečo veriaci Studničnej dlhodobo zvažujú výstavbu nového kostola.  V centre dediny sa nachádza Kostol svätého Gála, ku ktorému pred dvoma rokmi museli urobiť prístavbu, keďže bol veriacim pritesný. Od Studničnej je vzdialený viac ako dva kilometre, preto je dochádzanie najmä pre starších obyvateľov náročné.

Bohoslužby sa slúžia aj v kaplnke Nanebovstúpenia Pána v Studničnej. Tá však aj napriek tomu, že bola dvakrát pristavovaná, kapacitne nepostačuje. Naviac, z dôvodu existencie vecných bremien na pozemku a umiestnenia v blízkosti ochranného pásma vedenia vysokého napätia, kaplnku nie je možné ďalej rozširovať.

V Studničnej, ktorá má aktuálne viac ako 200 obyvateľov, naviac pribúdajú stavebné pozemky, Vajzer preto predpokladá, že miestna časť sa bude rozrastať a ľudí bude pribúdať.

Titulná fotografia: Vizualizácia kostola v Studničnej. Foto – MY Liptov, zdroj: Martin Pavelek

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.