V Liptovskej Štiavnici dokončili elektrické siete pre 80 domácností

V lokalite Na stráni sa plánuje výstavba rodinných domov, potrebné boli elektrické siete, ktoré energetikov stáli 270-tisíc eur.

Stredoslovenská distribučná (SSD) dokončila výstavbu infraštruktúry pre plánované pripojenie osemdesiatich rodinných domov k distribučnej sústave. Novovznikajúca obytná časť v katastri obce Liptovská Štiavnica pri Ružomberku v lokalite Na stráni by mala byť v najbližších rokoch bohatšia o osemdesiat rodinných domov. Redakciu RK Magazín o tom informoval hovorca SSD Miroslav Gejdoš.

Ako ďalej uviedol, individuálna bytová výstavba takéhoto rozsahu si vyžiadala od energetikov zo SSD investíciu do rozšírenia distribučnej siete v hodnote približne 270-tisíc eur.

Majitelia pozemkov musia ešte počkať

Realizačné práce trvajú, na schválenia sa čaká niekoľko mesiacov. Inak tomu nie je ani v prípade kolaudačného rozhodnutia.

„Samotnú fyzickú realizáciu už máme kompletne za sebou, ale majitelia pozemkov musia byť ešte trpezliví. Podmienkou oficiálneho spustenia rozšírenej siete je kolaudačné rozhodnutie. Ak pôjde všetko bez problémov, mohli by sme ho dostať do konca augusta tohto roka,“ vysvetlil Jakub Jaseň, projektový manažér SSD.

SSD vybudovala podzemné káblové vedenie nízkeho napätia v celkovej dĺžke asi dva a pol kilometra. Napájať ho bude nová kiosková trafostanica zásobovaná podzemnou prípojkou z neďalekého vzdušného vedenia vysokého napätia. Dĺžka prípojky je len približne dvesto metrov. Energetici uložili k elektrickým rozvodom pre prípadné využitie v budúcnosti aj optickú chráničku.

Fotogaléria

Zdroj: SSD

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.