V Liptovskom múzeu prebieha jubilejná výstava Fotoforum

Koncom septembra sa v Liptovskom múzeu v Ružomberku uskutočnilo otvorenie výstavy päťdesiateho ročníka medzinárodného salónu umeleckej fotografie Fotoforum. Výstava potrvá do 26. októbra.

Na príprave podujatia sa dlhodobo podieľa Občianske združenie Fotoforum a Zväz slovenských fotografov (ZSF). Za ich činnosť im primátor Igor Čombor počas vernisáže udelil Cenu primátora mesta.

Fotografie od autorov zo Slovenska, Česka, Anglicka, Belgicka, Srbska či dokonca Izraela hodnotila medzinárodná porota. Tradične prevládali krajinky, portréty, fotografie zo spoločenských udalostí a iné žánre. Objavila sa aj reportáž z Afriky.

„Porota na zasadnutí a po rokovaní vybrala a zároveň ohodnotila fotografov, ktorí svojou tvorbou pravidelne dosahujú mimoriadne výsledky a svoje práce publikujú nielen na domácej pôde, ale aj v zahraničí,“ informoval ZSF.

Hodnotilo sa v kategóriách čierno-bielej a farebnej fotografie, v rámci ktorých sa udeľovalo viacero cien a čestných uznaní. Z miestnych autorov bol najúspešnejší predseda ZSF Ľubomír Schmida, ktorý za farebnú fotografiu „Vo svetle stromu“ získal zlatú medailu FIAP (Medzinárodnej federácie fotografického umenia).

Ocenená fotografia „Vo svetle stromu“ . Foto – Ľubomír Schmida

Fotofora sa počas 50-ich rokov zúčastnilo takmer 15 tisíc fotografov zo 73 krajín s viac ako 69 tisíc fotografiami.

Titulná fotografia – archív ZSF

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.