V Liptovských Revúcach usmrtili problémového medveďa

Medveď sa opakovane vracal do záhrad rodinných domov. Foto: Jana Šimová, starostka obce Liptovské Revúce
Podľa štátnej ochrany prírody ide o druhý ochranný odstrel problémového jedinca v tomto roku a celkovo o ôsmeho odstráneného medveďa.

V obci Liptovské Revúce v stredu 18. októbra usmrtili problémového medveďa. Zásahový tím pre medveďa hnedého Západ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR problémového medveďa identifikoval na základe množstva kamerových záznamov. TASR o tom informoval odbor komunikácie a propagácie ŠOP.

Medveď opakovane navštevoval intravilán obce

Podľa TASR medveďa odstránili na základe dohody o spolupráci pri manažmente medveďa hnedého medzi ŠOP SR a poľovníckym združením PZ Suchá Zelenô.

Synantropný štvorročný samec opakovane navštevoval intravilán obce, najmä v časti Vyšné Revúce. V okolí lokality Pilná spôsoboval škody a svojím správaním opakovane ohrozoval miestnych obyvateľov. Navštevoval záhrady rodinných domov, spôsoboval škody na ovocných drevinách, zelenine a v niekoľkých prípadoch zničil aj včelstvá, poškodil ohradníky a oplotenia,” uviedol odbor komunikácie a propagácie ŠOP.

Zásahový tím pre medveďa hnedého Západ ŠOP SR problémového medveďa identifikoval na základe dostupných kamerových záznamov o jeho pohybe v obci. “Všetky použité metódy averznej terapie u predmetného jedinca boli neúčinné. Jeho správanie po monitorovaní vyhodnotili ako preukázateľné a reálne riziko ohrozenia zdravia a života ľudí žijúcich a pohybujúcich sa v predmetných lokalitách,” dodal odbor.

VIDEO: Medveď sa prechádzal popred rodinné domy v Liptovských Revúcach

Zdroj: TASR

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.