V Liptovských Sliačoch majú nový náučný chodník

Pásku na otvorení informačného chodníka v Liptovských Sliačoch prestrihli predseda miestneho turistického klubu Ján Lupták (vľavo), starosta Milan Frič a jeho zástupca Pavol Bartík. Foto: Lívia Dvorská
Nový turisticko-informačný chodník Magna Via otvorili v sobotu 18. júna v Liptovských Sliačoch. Pomenovali ho podľa dávnej hradskej cesty, ktorá viedla zo Zvolena cez Liptov na Oravu alebo na Spiš.

Pásku pri začiatku trasy slávnostne prestrihli predseda miestneho turistického klubu Ján Lupták, starosta Milan Frič a zástupca starostu Pavol Bartík. „Našim zámerom bolo zoznámiť verejnosť s históriou, prírodou, folklórom a ďalšími zaujímavosťami obce. Chodník bol pomenovaný bol podľa dávnej cesty, ktorá sa spomína v metačnej listine prepošta Valentína z roku 1326,“ povedal pri otvorení J. Lupták.

„Táto hradská cesta zo Zvolena do Liptova viedla Revúckou dolinou cez Kút do Liptovských Sliačov. Tu sa rozdeľovala. Jedna vetva viedla cez brod na Váhu popri Vlaškách popod Starý hrad a Malatinú na Oravu. Druhá z ciest viedla cez pôvodne kráľovské mesto Ľupča, Liptovský Mikuláš a Hybe na Spiš. Bola ohraničená prícestnými kaplnkami,“ doplnil predseda klubu.

Chodník tvorí 11 informačných tabúľ

Chodník tvorí 11 informačných tabúľ v slovenčine i s anglickým prekladom. Jeho začiatok je vo Vyšnom Sliači pri reštaurácii Prameň. Pokračuje cez archeologickú lokalitu Skálie, vedie po poľnej ceste cez územie európskeho významu Sliačske travertíny k mofetovému prameňu a ku kaplnke medzi Liptovským Sliačmi a Partizánskou Ľupčou.

Chodník následne vedie po hrebeni kopca Hvozdec na hlavnú cestu okolo kaplnky a poľnohospodárskeho družstva v Strednom Sliači, popri kostole sv. Šimona a Júdu k miestnemu zdravotnému stredisku. Pokračuje po Ulici K Mädokýšu až k novému futbalovému ihrisku a obecnému amfiteátru.

Na trase pod kopcom Kršiak si môžu účastníci oddýchnuť pod novým turistickým prístreškom. Po Ulici Kamenná sa dostanú k poslednej informačnej tabuli pri Kostole Dvoch sŕdc vo Vyšnom Sliači.

Turisti zo Sliačov pracovali na otvorení chodníka približne jeden a pol roka. Vynaložili naň bezmála dvetisíc eur. „Mnohé veci, pokiaľ ide o tabule, sme si robili svojpomocne. Finančne nám prispel aj obecný úrad,“ dodal. J. Lupták.

Turistický klub Liptovské Sliače má v súčasnosti 28 členov. V najbližšom období ich čaká Zraz vysokohorských turistov v Tatranskej Lomnici, výstup na Salatín či Národný výstup na Kriváň.

Fotogaléria

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.