V Martinčeku vybudovali nové detské aj futbalové ihrisko

Športovo – oddychový areál si miestni okamžite obľúbili. Ihriská navštevujú rodičia s deťmi, mladí, ale aj ľudia v strednom a vyššom veku.

Pre malé obce v regióne, ktoré chcú mať aspoň základné vybavenie, je potrebná akákoľvek finančná pomoc. Aj menšie obce potrebujú budovať či opravovať okolie v obci tak, aby sa všetkým žilo lepšie a kvalitnejšie.

Obec Martinček preto v spolupráci s Miestnou akčnou skupinou (MAS) Dolný Liptov zrealizovali projekt na výstavbu detského a futbalového ihriska, ktorý dnes slúži naozaj všetkým. Celý projekt stál takmer 17-tisíc eur.

Workoutové prvky aj altánky

Futbalové ihrisko s bránkami a ochrannou sieťou, detské ihrisko s kolotočom, hojdačkami a pieskoviskom vyrástlo na zelenej lúke. Osadili workoutové prvky a vybudovali sa dva drevené altánky.

 ,,Športovo – oddychový areál, ktorý v Martinčeku vznikol, si okamžite našiel obľubu u rodičov s deťmi, mladých v obci, aj ľudí v strednom a vyššom veku. Areál v kombinácii s unikátnym horským prostredím vytvárajú skvelý priestor pre trávenie voľného času. Vyberie si skutočne každý,“ informovala našu redakciu RK Magazín Zuzana Gvizdová z MAS Dolný Liptov.

Zaujímavosťou je, že keď ste na ihrisku, ste zároveň aj v lese. V okolí sa nachádza liskovská kalvária a kaplnky s výhľadom na masív Západných aj Nízkych Tatier, okolité obce, mesto Ružomberok a zároveň ste na skok od centra mesta.

Úspešná spolupráca

Starosta obce Juraj Bobek ocenil spoluprácu s MAS Dolný Liptov. „Neviem si predstaviť, ako by sme si takýto projekt financovali sami.“

Keďže na príjmy obecných rozpočtov vplýva hlavne počet obyvateľov v obciach, možnosti obce narážajú na problém financovania rozvoja vo vyššej miere.

Záujem nie je len o ihrisko

Obec Martinček je známa tradičnými „dáškami“. Ide o 3 až 5 metrov hlboké pivnice so strieškou (Dach – nem. strecha), ktoré sa nachádzajú v okolí miestneho kostolíka z 13.teho storočia. Dodnes sa využívajú na uskladnenie zemiakov. Dášky, ako aj kostolík, patria medzi unikáty Liptova a objekty s historickou hodnotou.

Okrem toho je atraktívna aj samotná poloha obce na úpätí vrchu Mních (657 m.n.m.), ktorý je súčasťou Chočských vrchov. Na svoje si tu prídu milovníci prírody a prechádzok v lese. Areál, ktorý vďaka projektu vznikol tak vytvoril ďalšie skvelé možnosti trávenia času v obci Martinček.

Projekt podporili vo výške 16 292,51 EUR a príspevok bol poskytnutý zo zdrojov Európskej únie v rámci iniciatívy LEADER.

Fotogaléria

Zdroj: TS MAS Dolný Liptov

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.