V ružomberskej synagóge zaznela modlitba za zomretých Kadiš, čítali sa mená obetí holokaustu, ale aj mená záchrancov preživších. Na ich pamiatku boli zapálené sviece za zomrelých a uložené symbolické kamienky.
„Na obete ničivej nacistickej ideológie a rasového násilia pamätajme nielen 9. septembra. Posilňujme demokraciu, princípy právneho štátu, kultivujme slušnosť a verejnú diskusiu, aby sme už nikdy nemuseli byť svedkami toho, že sa tieto smutné momenty v našich dejinách budú opakovať,“ povedal Ľubomír Kubáň, primátor mesta Ružomberok.
Židovský kódex
V pondelok 9. septembra uplynulo 83 rokov od schválenia nariadenia o právnom postavení Židov, známeho ako Židovský kódex, ktorý vydala vláda vojnovej Slovenskej republiky (1939 – 1945). Nariadenie, ktoré vstúpilo do platnosti 9. septembra 1941, bolo súhrnom právnych predpisov o spoločenskej a hospodárskej degradácii židovských občanov, ktorá vyústila až k deportáciám Židov do koncentračných táborov. Prijatý Židovský kódex bol jedným z najprísnejších antisemitských zákonov vypracovaných na rasovom princípe.
Ľubomír Kubáň vníma, že aj na súčasnej politickej scéne sa množia postoje, ktoré nedokážu jednoznačne odsúdiť dejinné zločiny. „Je to veľmi zlé a nebezpečné! Vedie to k nebezpečnej relativizácii, ktorej vyvrcholením je nenávistné vyčleňovanie jednotlivcov, skupín obyvateľstva či menšín. Nejestvuje žiadny dôvod, pre ktorý by existovalo ospravedlnenie nehanebných a zločinných činov vedúcich systematickému a plánovanému vyvraždeniu desiatok tisíc obyvateľov Slovenska.“
Tzv. „Kamene zmiznutých“ – Stolperstein (doslovný význam je: „kamene, o ktoré sa zakopáva/o ktoré je potrebné zakopnúť“, pozn. red.) sú aj v Ružomberku na Hurbanovej ulici. Venované sú pamiatke židovských spoluobčanov Henrika Neumanna a Aurelie Neumannovej, rod. Franklovej, ktorí zahynuli počas nacistických represálií.
Deportácie Židov zo Slovenska začali 25. marca 1942 a do 20. októbra 1942 bolo vyvezených takmer 58 000 osôb. Druhá vlna deportácií trvala od septembra 1944 do marca 1945, pričom zo Slovenska bolo transportovaných približne 13 000 židovských občanov. Prenasledovanie židovskej komunity na Slovensku v období druhej svetovej vojny celkovo neprežilo viac ako 70 000 osôb.
Foto v článku – Mesto Ružomberok, Fedor Polóni
Podporte kvalitný nezávislý obsah
Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.