Fotografi v meste pôsobia už 93 rokov

Fotoklub pri Liptovskom múzeu otvoril ďalšiu výstavu. Tentoraz je venovaná jeho vlastným členom.

Makrofotografia, krajina, reportáž, ale aj viaceré experimentálne kúsky. Na členskej výstave ružomberského Fotoklubu nájdete všetko, čo jeho členom pred objektívom chutí. „Ide o oslavu našej činnosti. Fotoklub pôsobí v meste nepretržite 93. rokov, a tak sme urobili výstavu, kde každý z členov mohol doniesť to, čo sa mu páči a s čím sa chce pochváliť,“ vysvetlil predseda klubu Štefan Ižo.

Na výstave v tradičných priestoroch Liptovského múzea je viac ako sto fotografii od osemnástich členov. Spolu v klube pôsobí 24 nadšencov fotografie. „Nedávno sme sa rozlúčili s Ferkom Dejčíkom, predtým s Jozefom Rajeckým. Aj preto sme mu venovali jeden panel, kde na neho spomíname,“ naznačil Ižo starosti s vekovým priemerom členov. Pozvoľna sa však medzi ostrieľanými fotografmi ukazujú aj mladí autori, ktorí tak dopĺňajú členskú základňu.


Predseda Fotoklubu Štefan Ižo (vľavo) počas otvorenia výstavy.

Klubová výstava zobrazuje fotky jednotlivých členov za uplynulé dva roky. V Liptovskom múzeu sa dá vidieť do konca septembra. Dovtedy tiež prebieha súťaž organizovaná Fotoklubom pod názvom Ružomberčania fotografujú. Zapojiť sa môžu všetci neorganizovaní nadšenci fotografie, ktorí majú vzťah k nášmu mestu. Pôvodom, pobytom, prácou alebo štúdiom. Objektom musí byť, samozrejme, mesto. Príroda, architektúra, ľudia, priemysel. Vyhodnotenie je naplánované na koniec októbra a najlepšie zábery budú vystavené počas novembra.

Fotoklub vznikol v roku 1923, pričom od roku 1978 pôsobí ako súčasť Liptovského múzea. Posledných trinásť rokov nesie názov Fotoklub pri Liptovskom múzeu.

Foto – autor

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.