V regióne Liptov začínajú jazdiť nové moderné autobusy

Ilustračná fotografia. Zdroj: arriva.sk

Do vozového parku u zmluvného prepravcu prímestskej autobusovej dopravy Arriva Liorbus, a.s. pribudlo 95 nových moderných autobusov. Jazdiť začnú od 1. júna 2023 v regiónoch Orava a Liptov. Do platnosti vstupujú aj nové cestovné poriadky.

Autobusy budú premávať na linkách v okresoch Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Námestovo, Ružomberok a Tvrdošín. V regióne Liptov pribudne 38 nových vozidiel a na Orave spolu 57. RK Magazín o tom informovala Eva Lacová, hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).

K výbave nových vozidiel prímestskej pravidelnej autobusovej dopravy patrí klimatizácia, wifi pripojenie, usb nabíjačky na mobilné telefóny a tablety, informačné elektronické tabule a akustický informačný systém pre nevidiacich a slabozrakých. „Všetky vozidlá budú označené logom ŽSK, IDS a dopravcu. Samozrejmosťou sú tiež  piktogramy pre osoby so zdravotným znevýhodnením a prepravu detského kočíka,“ uviedla Gabriela Tisoňová, riaditeľka odboru dopravy ŽSK.

Naklápanie umožní pohodlnejší nástup aj výstup

Veľká časť autobusov bude nízkopodlažná, s povinným naklápaním vozidla pri zastavení na zastávke pre pohodlnejší nástup a výstup cestujúcich. Informácie o trase linky budú zobrazované na digitálnych displejoch, umiestnených z vonkajšej aj vnútornej strany vozidla. Úplnou novinkou výbavy nových autobusov bude ich označenie číslom linky prostredníctvom digitálnej tabule, a to aj na zadnej strane vozidla.

Novinkou je aj  modernejší informačný systém, poskytujúci väčší rozsah informácií o trase a prestupoch na jednotlivých linkách, ako základ integrovaného dopravného systému, ktorý bude v krátkom čase zavedený do praxe. Zmenou postupne prejdú aj autobusové zastávky. Všetky budú označované vizuálne jednotným štýlom,“  doplnila Tisoňová.

Záleží nám na tom, aby cestujúci mali komfort a aby využívali verejnú dopravu, ktorá je ekologickejším a lacnejším variantom. Taktiež v regiónoch Horného Považia, Turca a Kysúc dôjde k masívnej obnove vozového parku u zmluvného prepravcu SAD Žilina, a to začiatkom budúceho roku,“ ubezpečila Erika Jurinová, predsedníčka ŽSK.

Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová pri slávnostnom uvedení nových autobusov do prevádzky. Foto: ŽSK

Nové cestovné poriadky

Od 1. 6. 2023 vstupujú do platnosti aj nové cestovné poriadky v oboch regiónoch  – Liptov a Orava.Nové cestovné poriadky boli prerokované s obcami a predložené na pripomienkovanie širokej cestujúcej verejnosti, pričom požiadavky sme zapracovali podľa možností. Zvýši sa intenzita spojov, odchody liniek budú v pravidelnejších intervaloch a dôjde k lepšej nadväznosti spojov medzi autobusmi aj vlakmi,“ objasnila Jurinová.

„Presnosť dopravy a nadväznosť spojov bude nonstop 24 hodín v týždni sledovať a vyhodnocovať centrálny dispečing Integrovaného dopravného systému, s priamym prepojením na dispečing dopravcu, ktorý bude môcť, v prípade potreby kedykoľvek vypraviť posilový spoj alebo aj pozdržať odchod autobusu, v prípade, ak by malo dôjsť k strate nadväznosti,“ dodala predsedníčka ŽSK.

Dopravná karta aj zadarmo

Od nedele 14. mája majú cestujúci možnosť vybaviť si dopravnú kartu úplne zadarmo, pričom náklady na jej vydanie hradí ŽSK. „Táto možnosť potrvá  až do ukončenia tohtoročného Európskeho týždňa mobility, ktorý sa koná spravidla v druhej polovici septembra,“ spresnila Lacová. Dopravnú kartu je možné získať v klientskych a zákazníckych centrách dopravcov.

Podľa Lacovej predaj cestovných lístkov je možný viacerými spôsobmi – vo vozidle u vodiča – prostredníctvom bankomatovej karty, QR kódu, dopravnej karty alebo v hotovosti, ako aj v zákazníckych centrách, cez e-shop či prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Zdroj: ŽSK

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.