V Ružomberku je divadlo otvorené aj pre psích divákov

Svojho štvornohého priateľa si môžete od novembra zobrať na vybrané predstavenie dolnoliptovského divadla RosArt. Foto: Archív RosArt
Novinky z divadelného prostredia v štúdiu RosArt potešia nejednu umeleckú dušu – dospelých aj deti.

Divadelné štúdio RosArt vzniklo s ambíciou byť stálou ružomberskou divadelnou scénou a zároveň miestom stretnutí najrôznejších (nielen) umeleckých komunít. Neustále sa rozvíja a inovuje svoju produkciu.

Divadelníci z Ružomberka pravidelne hosťujú na rôznych festivaloch, prehliadkach a podujatiach doma i v zahraničí, no zároveň pozývajú aj iné divadlá do Ružomberka. Nedávno sa divadelná sála dolnoliptovského štúdia stala dejiskom Divadelného festivalu LiptovDiv 2022, na ktorom sa počas víkendu predstavili divadelníci zo Žiliny a z Liptovského Mikuláša.

Prvá zahraničná návšteva

Spolupracujú so slovenskými divadlami, ale aj zahraničnými. Niekoľkoročná spolupráca mesta Ružomberok s mestom Kroměříž priniesla ružomberským divadelníkom prvú zahraničnú návštevu. Začiatkom októbra sa v Ružomberku predstavili herci Divadelního spolku Kroměříž, ktorí priniesli korešpondenčnú komédiu “Milá matko…” o komplikovanom vzťahu syna s matkou, ktorá je neznesiteľná, ale ako sama tvrdí – len do znesiteľnej miery.

,,Výborný text a bravúrne herecké výkony v podaní Jany Štepánovej a Honza Ráclavského boli príčinou temer permanentných sálv smiechu, ktorým sa otriasala naša sála,“ uviedla Marianna Stančoková, manažérka, režisérka a dramaturgička divadelného štúdia RosArt, ktorá dodala, že ich vzájomnú spoluprácu plánujú v budúcnosti ešte prehĺbiť aj o iné projekty orientované predovšetkým na mládež.

Poučné divadlo pre deti

Programová ponuka divadelného štúdia je pestrá a nezabúdajú ani na najmenších. Divadelníci sa rozhodli venovať každú 3. nedeľu v mesiaci práve detskému divákovi, ktorý zo sály odíde so smiechom, ale aj poučený. ,,V rámci projektu “RosArt deťom” chceme prinášať témy, o ktorých si myslíme, že je potrebné hovoriť, preto program nebude mať vždy len divadelný charakter,“ priblížila Stančoková.

Najbližší poučný program pre deti je prichystaný v nedeľu 23. októbra, v rámci ktorého navštívi divadlo nevšedný herec. Program nesie názov Psie kúsky, kde sa predstaví psík z útulku, ktorého životná cesta bola veľmi kľukatá.

V divadle sa venujú aj odborným témam, ktoré sa snažia priniesť deťom hranou formou. V nedeľu 20. novembra je pre najmenších pripravené divadlo založené na ilúziách. ,,Táto šou bude ilúzie rúcať, aby priblížila deťom základné fyzikálne princípy, ktoré sú našou každodennou súčasťou. Vedecké hračky si budú môcť vyrobiť aj samotné deti,“ prezradila režisérka divadelného štúdia.

Premiéra plná historiek z Oravského hradu

K Halloweenu patria strašidlá, ale aj dobre zahrané divadlo. Divadelníci s RosArt sa na to perfektne pripravili a počas strašidelného večera odpremiérujú svoju prvú autorskú hru, ktorej text napísala herečka Alžbeta Jacková. Zároveň ide o prvú monodrámu (divadlo jedného herca) z produkcie RosArt-u v hlavnej úlohe s talentovaným hercom Matejom Stacherom.

Hra s názvom Dejiny strachu s podtitulom Oravský hrad divákov prenesie práve na toto miesto, ktoré je opradené mnohými historkami. ,,Text pracuje s autentickými materiálmi od zamestnancov hradu. Budete sa nielen báť, ale aj smiať,“ opísala Stančoková. Inscenácia je zároveň prvou premiérou tejto sezóny.

Do divadla so svojím štvornohým miláčikom

Divadelné štúdio od novembra otvára svoje brány aj psím divákom. Psy budú môcť navštíviť vybrané predstavenia a bude pre nich prichystaná miska s vodou. ,,V hľadisku budú môcť sedieť maximálne piati psíci, pre ktorých bude pripravený, namiesto stoličky pelech, miska s vodou a dobroty,“ ozrejmila dramaturgička.

V prípade, že sa štvornohému divákovi predstavenie nebude páčiť, k dispozícii bude kynologička Nelka Stančoková, ktorá sa o nespokojného psieho diváka postará, aby nebol o divadelný zážitok pripravený jeho majiteľ ani ostatní diváci. ,,Naším cieľom je byť otvorení, rúcať bariéry, stereotypy a predovšetkým spájať – témy, umelecké žánre, komunity. Spájať na prvý pohľad nespojiteľné,“ vysvetlila dramaturgička dolnoliptovského divadla.

Ide o prvé slovenské divadlo, ktoré je sprístupnené aj zvieracím divákom. Podľa dramaturgičky Stančokovej to vyplynulo zo skúseností, že diváci prichádzajú do divadla zásadne minimálne vo dvojici. ,,Keďže žijeme časy solitérske, pre niekoho môže byť práve možnosť prísť so svojím najbližším – hoc chlpáčom – príjemným spôsobom ako zrúcať bariéry samoty. Myslím si, že aj pre mnohých divákov bude zážitkom stráviť čas v takejto netradičnej diváckej spoločnosti,“ dodala na záver Stančoková.

Článok bol pôvodne publikovaný v novembrovom vydaní RK Magazínu.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.