Napriek problémom s financiami sa festival Spojky konal aj tento rok

V polovici augusta sa v Ružomberku uskutočnil literárny a divadelný workshop s básnikom Andrejom Šeligom a hercom Michalom Tomasym. Podujatie organizovalo Občianske združenie (OZ) RosArt.

Oboch workshopov, ktoré sa konali v rámci projektu Spojky 2017, sa zúčastnili prevažne mladí amatérski literáti a herci z Ružomberka a Liptovského Mikuláša.

„Bola tu napríklad aj pani, ktorá bude viesť dramatický krúžok s deťmi na prvom stupni. Prišla sa inšpirovať, ako im divadlo podať čo najvhodnejšie,“ priblížil lektor Michal Tomasy, ktorý je členom umeleckého súboru Mestského divadla v Žiline.

Účastníci formou krátkych hereckých etúd znázorňovali rôzne situácie, ktoré následne s lektorom analyzovali a snažili sa ich vylepšiť. Učili sa, ako ich predviesť zrozumiteľne, dôveryhodne a zároveň ich vhodne dramatizovať a vypointovať. Trénovali správny jazykový prejav, improvizáciu aj primeranú reč tela.

„Je dobré, keď sa amatéri a ochotníci môžu vzdelávať. Zameriavali sme sa najmä na to, aby získali väčšiu prirodzenosť na javisku, aby ich výkony boli uveriteľnejšie a aby boli uvoľnenejší,“ vysvetlil Tomasy.

Ohlasy boli pozitívne

Na podujatie zavítal aj riaditeľ Súkromnej základnej umeleckej školy Alkana v Ružomberku Miloš Bubelka. „Cvičím s deťmi muzikálové divadlo a ochotnícky hrávam v Černovej. Preto ma zaujalo, že sa v Ružomberku niečo takéto organizuje. A keďže je stále čo zlepšovať, prišiel som sa medzi mladých ľudí niečo priučiť. Každý jeden z nás tu získal trochu iný pohľad na herectvo. Precvičovali sme hlas, reč, rozvíjali tvorivosť,“ vysvetlil Bubelka.

Študentku stavebného inžinierstva Tatianu Ševčíkovú, ktorá účinkuje v Ružomberskom neprofesionálnom divadle (RND) RosaThea, podujatie milo prekvapilo. „Nevedela som, že workshopy sa dajú robiť takým zábavným spôsobom,“ zdôvodnila.

Študentka masmediálnej komunikácie Alžbeta Jacková hrá v divadle RosaThea už tri roky. Podujatie vníma ako veľmi dobrú príležitosť. „Mám rada akcie, kde sa môžem, čo najviac naučiť a posunúť sa v tom, čo ma baví.“

Literárny workshop vyvrcholil v centre mesta

Divadelnému workshopu predchádzal literárny, ktorý sa uskutočnil počas prvého augustového víkendu. Viedol ho básnik a vysokoškolský pedagóg Andrej Šeliga. „Úlohou bolo podporiť tvorivé písanie. Mali sme zadanú konkrétnu tému alebo sa určili slová, s ktorými sme pracovali,“ priblížila predsedníčka OZ RosArt Marianna Stančoková.

Básnické, prozaické a dramatické diela vytvorené počas tvorivej dielne účastníci odprezentovali v centre mesta.

Oboch workshopov sa zúčastnilo približne desať ľudí. Podľa Stančokovej je tento počet optimálny, pretože lektori môžu pri práci so záujemcami zvoliť individuálny prístup.

Pôvodnou myšlienkou bol festival

Projekt Spojky sa prvý raz konal v roku 2016. Išlo o festival literatúry a súčasného umenia. Zahŕňal viacero podujatí od besied s literátmi cez koncerty, divadlo a multižánrové performance. Jeho súčasťou bola aj vzdelávacia aktivita – literárny workshop.

„Nakoľko sa nám tento rok nepodarilo zohnať prostriedky na to, aby sme mohli festival zorganizovať v takej forme, rozhodli sme sa urobiť aspoň vzdelávaciu aktivitu. Tento rok sme však literárnu tvorivú dielňu rozšírili o divadelnú,“ vysvetlila Stančoková. „Veríme, že o rok sa nám podarí zrealizovať podujatie v niekdajšej podobe,“ uzavrela.

OZ RosArt vzniklo v roku 2010. Svojimi aktivitami sa snaží rozvíjať umelecké a kultúrne povedomie v meste Ružomberok a regióne Liptov. Od roku 2011 v rámci neho funguje RND RosaThea. S hrou Push up 1-3 obsadilo na krajskej súťaži Turčianske javisko 2017 druhé miesto a postúpilo do celoslovenského kola. Najbližšiu reprízu úspešnej hry môžu diváci vidieť 24. augusta v Kúpeľnom hoteli Choč v Lúčkach.

Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.