V Ružomberku sa konal prvý ročník pretekov v cyklotriale. Dominovali najmä detskí jazdci 

Skoky na bicykloch z obrovských pneumatík či drevených prekážok. V sobotu 4. septembra sa na sídlisku Klačno zišli desiatky milovníkov cyklotrialu. Nechýbali majstri Slovenska a sveta, ale ani jazdci z Poľska. 

Neďaleko skateparku na sídlisku Klačno je už osem rokov postavený cyklotrialový park, ktorý je zároveň najmenším na Slovensku. Za jeho vybudovaním stojí Ružomberčan Radko Stehura, ktorý sa napokon rozhodol usporiadať cyklotrialové preteky. Do Ružomberka tak zavítali nadšenci tohto športu z celého Slovenska po takmer 20 rokoch. 

Spolupráca s klubmi 

S organizáciou preteku či samotnou traťou pomáhali Radkovi skúsenejšie kluby. ,,Je to môj splnený sen, no do usporiadania preteku ma motivovali najmä iné kluby. Počas preteku pomáhali aj rozhodcovia zo slovenského zväzu cyklistiky. Zabezpečovali, aby jazdec prekonal prekážku čo najlepšie, dávajú pozor na trestné body, na základe toho potom vyhodnocovali víťazov kategórií,” vysvetľuje pre naše noviny organizátor preteku Radko Stehura. 

Zároveň hovorí, že pretek mal prívlastok open, pretože ide o prvý ročník. ,,Je to voľný pretek, nie Slovenský pohár, zaregistrovať sa mohol prostredníctvom webu ktokoľvek.”

Podstatou cyklotrialu je jazda na špeciálnom bicykli cez prírodné alebo umelé prekážky.

„Najťažšie je udržanie rovnováhy, bez nej by si človek neporadil ani na tej najmenšej prekážke. Bicykel je špeciálny v tom, že nemá sedisko, je to taká evolúcia. Zaberalo by príliš veľa miesta a váhy, pritom nie je ani potrebné, ba naopak, bez neho je jazda praktickejšia,“ vysvetľuje iniciátor myšlienky založenia ružomberského cyklotrialového parku. 

Radko Stehura, organizátor preteku a zakladateľ cyklotrialového parku na Klačne. (Foto: Samuel Telúch)

Počas posledných mesiacov musel mladý Ružomberčan pracovať na tom, aby bola trať pre súťažiacich čo najlepšia a najpestrejšia. V parku preto nechýbali nové prekážky, dominovali najmä veľké pneumatiky, drevené prekážky či palety. 

,,Pripravili sme šesť výkonnostných kategórií. Keďže náš cyklotrialový park je najmenší na Slovensku, jedna časť trate bola umiestnená aj v skateparku. Chcel som, aby si zajazdili všetci, od najmenších päťročných až po skúsených,” teší sa z prvého športového podujatia v parku Radko Stehura.  

,,Skatepark bol hlavne aj veľkým spestrením pre všetkých, keďže preteky bývajú vo veľkej miere výlučne v trialparkoch. Jazda na betónových prekážkach bola veľmi zaujímavá a nevšedná,” vysvetľuje Ružomberčan. 

Na Klačno napokon zavítalo 41 jazdcov z celého Slovenska, nechýbali ani pretekári z Poľska. Súťaže sa zúčastnili aj majstri Slovenska či dvaja majstri sveta v detských kategóriách. Boli to Jakub Mudrák zo Záriečia a Michal Nagy z Lučenca. 

,,Teším sa z veľkej účasti, je to pre mňa obrovské zadosťučinenie a beriem to aj ako vyvrcholenie mojej snahy. Časom sa ukáže, či budem pokračovať v tejto tradícii. Do budúcnosti by som však potreboval väčšiu odozvu od mesta, možno aj menšiu finančnú podporu, nakoľko som park budoval z vlastných zdrojov,” konštatuje Ružomberčan. 

(Foto: Samuel Telúch)
(Foto: Samuel Telúch)

Cieľom je nedotknúť sa zeme 

Na jazdcov čakali na Klačne v cyklotrialovom parku kontrolné úseky, ktoré boli vytýčené páskami po oboch stranách. V týchto sekciách museli prekonať rôzne prekážky, či už palety alebo prekážky z dreva aj pneumatiky. 

,,Cieľom je prejsť ich tak, aby sa nedotkli nohou alebo akoukoľvek častou tela zeme. Na každú sekciu majú dve minúty, ak to nestihnú, na úseku končia. Počítajú sa aj trestné body, napríklad za šliapnutie nohou na zem. Jazdci však zbierajú aj pozitívne body za čistý prejazd každej prekážky. Na každej sekcii je možné získať 60 bodov,” vysvetľuje niečo z pravidiel preteku rozhodkyňa Janka Kucová.

Rozhodkyňa pôsobí v Poprade, v najpočetnejšom cyklotrialovom klube na Slovensku. V Ružomberku z popradského klubu pretekalo 19 jazdcov. 

(Foto: Samuel Telúch)
(Foto: Samuel Telúch)

Pri pohľade na mladých pretekárov sa Janky pýtame, či nie je jazda na špeciálnom bicykli cez prekážky nebezpečná. ,,Nie je to nebezpečné, len to tak vyzerá. Zo všetkých cyklistických disciplín je cyklotriál najbezpečnejší. Keď sú na súťažiach lekári, nemajú čo robiť. Ide o technický a pomalý šport. Keď spadne zjazdár, tak sú vážnejšie zranenia,” vysvetľuje rozhodkyňa a trénerka. Zároveň hovorí, že je dobré si uvedomiť, že aj tí jazdci, ktorí už skáču z veľkých výšok, začínali najskôr s paletami. ,,Musí sa na to ísť postupne. Nikto sa nepúšťa do skokov bezhlavo,” utvrdzuje nás Janka Kucová, ktorá s cyklotrialom začína v 13 rokoch a skončila, keď mala 25. 

Dnes už trénerka a rozhodkyňa vraví, že je to ideálny šport pre dieťa, ktoré rado bicykluje, no zároveň nemá rado jazdu po chodníku. 

,,Vďaka cyklotrialu sa naučí triky a zručnosti, vie nadvihnúť predné aj zadné koleso. Naučí sa techniku jazdy a ako zdolávať prekážky. Nikdy tu nie je strop, ktorý sa dá dosiahnuť, aj ,,eliťák” sa môže stále zlepšovať,” hovorí o výhodách rozhodkyňa. 

Radko Stehura pre naše noviny uviedol, že sa netají tým, že by rád uvidel nových nadšencov cyklotrialu v Ružomberku, nakoľko aktívny jazdec je momentálne jediný. ,,Priestory sú otvorené, myslím, že ide o krásny šport a veľmi by ma potešila širšia základňa. Dávam do tohto športu kus srdca, bol by som nerád, keby cyklotrialový klub v Ružomberku raz zanikne,” konštatuje Radko Stehura.

Výsledky z preteku si môžete pozrieť na stránke sutazecyklosport.sk. 

Titulná fotografia: Záber z preteku na Klačne. Foto: Samuel Telúch.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.