V najkratšom možnom čase. Ružomberčanky s prehľadom vybavili „anjelky“ a postúpili do semifinále

Liptáčky zaznamenali v Košiciach takmer 100 bodov. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali v sobotu 23. marca druhý štvrťfinálový zápas vyraďovacej časti Niké extraligy žien.

Zverenkyne Juraja Suju uspeli v úvodnom meraní síl, keď počas týždňa zdolali v domácom prostredí košické „anjelky“ 89:50 a v sérii hranej na dve víťazstvá sa ujali vedenia 1:0. „Ruža“ tak cestovala do metropole východu s mečbalom, ktorý napokon aj využila, a to napriek absencii troch hráčok – Andrey Andělovej, Kamily Jarošovej a Alexandry Buknovej.

Úvod stretnutia sa niesol vo vyrovnanom duchu, keďže po štyroch minútach bolo skóre nerozhodné 10:10. Následne ale Liptáčky v priebehu necelej minúty zaznamenali osem bodov a odskočili svojmu súperovi na 18:10. Rovnaký náskok mali hosťujúce hráčky aj o pár minút (21:13), avšak koncovku prvej časti hry nezvládli a tak po úvodnej štvrtine vyhrávali len o dva body – 21:19.

Na začiatku druhej periódy sa domácim „anjelkám“ podarilo vyrovnať skóre na 23:23, avšak postupne si favorizované Ružomberčanky začali vytvárať náskok. Východniarky však až do záveru prvého polčasu nedovolili Liptáčkam odskočiť na dvojciferný rozdiel. V úplnom závere úvodného dejstva sa to ale ružomberským „žabkám“ podarilo a tak išli do kabín za stavu 48:35.

Svoj triumf opätovne podčiarkli v záverečnej štvrtine

Tretia štvrtina bola vyrovnaná, no napriek tomu si Ružomberčanky udržiavali svoje vedenie a nepripustili žiadnu dramatizáciu zápasu. Po štyroch minútach druhého polčasu narástol hosťujúci náskok už na rozdiel 20 bodov (59:39). Onedlho síce viedla „Ruža“ už o 21 bodov (64:43), no mladé Košičanky bojovali a siedmimi bodmi v rade znížili manko na 14 bodov (64:50). Pred poslednou časťou hry napokon vyhrávalo družstvo z Liptova o 15 bodov (70:55).

Podobne ako v ostatnom stretnutí, tak aj v tomto prípade bola záverečná štvrtina v jednoznačnej réžii Liptáčok, keďže ju vyhrali vysoko 28:12. Ružomberské basketbalistky vďaka tomu triumfovali v Košiciach hladko 98:67 a štvrťfinálovú sériu ovládli 2:0 na zápasy.

Sedemnásť premenených trojok

Najlepšou strelkyňou duelu bola Anna Kaljužná, ktorá svoj výborný výkon zavŕšila 32 bodmi, pričom zaznamenala až 5 trojok. Výborne sa darilo aj Dominike Urbanovej, ktorá si pripísala 23 bodov, pričom zaknihovala až 7 úspešných hodov spoza perimetra. Rovnaký počet bodov (23) dosiahla aj Oľga Jackovecová. Liptáčkam sa v zápase mimoriadne darilo spoza trojkového oblúka, keďže zaznamenali až 17 úspešných pokusov.

MBK Ružomberok si vďaka štvrťfinálovej výhre nad Young Angels Košice 2:0 na zápasy zabezpečil postup do semifinále. V ňom sa zverenkyne Juraja Suju stretnú s vicemajstrovskou Sláviou Banská Bystrica. Úvodný semifinálový duel je na programe v stredu 3. apríla o 18:00 h pod Urpínom. Semifinálová séria sa hrá na tri víťazné stretnutia.

Niké extraliga ženy – 2. štvrťfinále:

Young Angels Košice – MBK Ružomberok 67:98 (35:48)

/konečný stav série: 0:2/, MBK Ružomberok postúpil do semifinále

Young Angels Košice: Šedivá 30, Mandelíková 14, Plavnická 9, Szmereková a Pelánová po 4, Bohušová, Kaňuchová a Fleischerová po 2.

MBK Ružomberok: Kaljužná 32/5 trojok, Urbanová 23/7 trojok, Jackovecová 23/3 trojky, Štefančová 11, Škvareková 5, Havranová a Oravcová po 2.

Trojky: 2-17. Diváci: 74. Úspešnosť streľby: 50 % – 50 %. TH: 16/15 – 17/11. Rozhodovali: Karnay, Životský, Begáni. Štvrtiny: 19:21, 16:27, 20:22, 12:28.