V sobotu na Malinô Brdo sedačka nepôjde. Bude sa bežať

Beh na Malinné napíše ešte len svoju druhú kapitolu. Nepôjde len o športovú, ale aj o kultúrnu udalosť.

Myslíte, že ste vytrvalec? Iste, presedieť hodiny pred obrazovkou dokáže každý. Aj na nervy sa dá hrať dlhodobo. Ale čo po športovej stránke?

Ak si nie ste istý, vyskúšajte beh. Ružomberok a jeho okolie sa mení na bežecký raj, a hoci tu máme už pokročilú jeseň, bežecká sezóna stále nevyvrcholila. Ešte stále nás čaká Beh na Malinné aj okolo Sidorova.

Ako huby po daždi

Len za posledný rok vznikli v Ružomberku tri bežecké podujatia. Štefanský, City run, aj Vrcholom Sidorova. Behať je dnes v móde. V sobotu, 7. októbra, je na pláne ďalšia novinka – Beh na Malinné. Ešte len 2. ročník podujatia, ktorý bez pochybností možno zaradiť do kategórie behov do vrchu.

Takmer štyri kilometre z Hrabova po zjazdovke až na vrchol Malinô Brda urobí prevýšenie 638 metrov. A to si už srdce zabúcha a svaly sa zahrejú. Kto si netrúfa, je tu menšia dávka. Dva a pol kilometra a prevýšenie 390 metrov, z Hrabova „len“ po štart sedačkovej lanovky.

Oživená tradícia

Beh na Malinné bol do roku 2009 pravidelnou súčasťou Slovenského pohára v Behu do vrchu. Bolo to však na inej, náročnejšej trati, než je tá dnešná. Ambíciou znovu oživeného podujatia nie je robiť pohárové, ale rekreačné či rodinné preteky. Aj preto ponúka viac kategórií a dve výkonnostne rozdielne trasy.

Organizátori navyše pripravili sprievodný program. V Hrabove budú v sobotu popoludní koncertovať Majself a takmer domáci Ploštín Punk.

Tradíciu podujatia oživili Ľubomír Kubáň, Róbert Kolár a Ladislav Csiffáry. K prvým dvom menovaným sa vlani a aj teraz pridali Patrik Lupták a lyžiarske stredisko Malinô Brdo. V organizačných záležitostiach má zaň vo všetkom prsty Tomáš Gazdarica. A kto iný, ak nie on, je dosiaľ jediným víťazom obnoveného podujatia.

„Chystám sa, samozrejme, aj tento rok. Už je to pre mňa ako povinnosť. Neviem, neviem, ako s útokom na víťazstvo. Do kopcov sa mi už tak dobre nebehá. Tento rok obzvlášť,“ zhodnotil šance na úspech Gazdarica.

Ak to chcete skúsiť, doterajší jeho rekord je na úrovni 27 a pol minúty. Ak ste však doteraz netrénovali, už to radšej neskúšajte. „V tom prípade treba ísť rovno na vec. Už len naostro vyskúšať, čo to dá. Začínať s tréningom už nemá zmysel,“ s úsmevom odporúča jeden z najúspešnejších športovcov v meste Tomáš Gazdarica.

Titulná fotografia – nasruzomberok.sk/Štart minuloročného Behu na Malinné.

Róbert Kolár je väčšinovým spoločníkom v spoločnosti R PRESS, ktorá je vydavateľom Ružomberského magazínu.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.