V Stankovanoch budú nakrúcať celovečerný film Terezy Nvotovej. Zahrajú si v ňom aj miestni

Tvorcovia filmu Špina sa pustili do príprav novej drámy. „Obsadili“ do nej obec Stankovany a okolitú prírodu.

Stará drevenička uprostred poľany, na odľahlom mieste, vyzerá ako celkom perspektívne útočisko. Po rokoch ju vyhľadá mladá Šarlota, ktorá tu chce v samote a skrytosti nájsť stratenú pôdu pod nohami.

Ibaže v spoločnosti terapeuticky pôsobiacej prírody sama dlho neostane. Obyvatelia blízkej dedinky nie sú z jej prítomnosti nadšení, dokonca veria, že svojím príchodom prebudila mýtické zlo. Konfrontovaná miestnymi začne pátrať po záhadnej smrti svojej sestry a vlastnej minulosti.

Tak by znel nástrel obsahu pripravovaného filmu režisérky Terezy Nvotovej. Kým niektorých môže zaujímať, ako tvorkyňa nadviaže na svoj celovečerný debut Špina, pre iných, najmä dolnoliptákov, môže byť pozoruhodná zmienka, že dráma pod pracovným názvom Svetlonoc sa bude nakrúcať v okolí Stankovian.

Miesto z detstva

„Budeme nakrúcať v samotnej dedine Stankovany, a potom na priľahlých lúkach a lesoch,“ potvrdzuje pre Ružomberský magazín producent filmu Peter Badač. Pár záberov natočia v Národnom parku Slovenského raja, no väčšina nakrúcania bude prebiehať práve v okolí Stankovian. Má to svoje dôvody.

„Režisérka a scenáristka Barbora Námerová od detstva chodievajú na chalupu, ktorú ich rodičia majú v oblasti Federova, a teda dedinku Stankovany a okolité lesy poznajú veľmi dobre. To ich inšpirovalo na práci na scenári, ktorý zasadili práve do malebného prostredia malej slovenskej dediny a krásnej slovenskej prírody v okolí Veľkej Fatry,“ zdôvodňuje výber lokality producent.

Chalupa, ktorú spomína, je vyše storočná drevenička v niekdajšej podhorskej osade Federovo v okolí Stankovian. Zachovala sa ako posledná. Vlastní ju otec režisérky, Juraj Nvota, ktorý patrí k tzv. dreveničiarom – ochranárom, ktorí sa už od socializmu usilujú o záchranu tradičnej ľudovej architektúry, a to opravou chátrajúcich pamiatok, pričom sa o niektoré následne aj starajú. V udržiavaní objektov v pôvodnom stave pomáhajú tiež viacerí herci, jednu liptovskú drevenicu má pod patronátom aj herečka Zuzana Kronerová.

Filmový štáb bude v okolí dedinky natáčať v etapách. Začne v lete, pokračovať bude na jeseň. „Nakrúcanie bude prebiehať v mesiacoch august, september a október, nakoľko potrebujeme zachytiť vo filme aj zmenu ročných období,“ hovorí Badač z tímu tvorcov, ktorí budú na projekte spolupracovať aj s renomovaným americkým kameramanom Federicom Cescom.

Ďalšia z lokalít, v ktorej budú nakrúcať filmovú drámu pod pracovným názvom Svetlonoc. Zdroj: BFILM

Rolu si strihnú aj Stankovci

V majestátnej prírode sa bude odohrávať viacvýznamový príbeh, s viacerými odkazmi na súčasnosť. Tvorcovia filmu ním chcú poukázať na diskrimináciu, poverčivosť či rasizmus. Chcú tiež podať výpoveď o tom, akú cenu má sloboda, keď človek odmietne ísť konvenčnou cestou. Barbara Hessová z Audiovizuálneho fondu výstižne pomenovala ďalšiu rovinu snímky, a teda príbeh o davovej psychóze a inakosti zamieňanej za moderné bosoráctvo.

V dráme hraničiacej so žánrovými prvkami thrilleru a hororu sa objavia známi i menej známi herci, z tých verejnosti povedomých Marek Geišberg, Jana a Juliána Oľhová, Noel Czuczor či Natália Germani.

Na plátne sa objavia tiež miestni, ktorých tvorcovia plánujú obsadiť do komparzu. Záujemcov v obci hľadala už predchádzajúci víkend castingová agentúra.

„Vo filme budeme mať aj scénu oslavy svätojánskej noci, ktorá sa každoročne v Stankovanoch oslavuje. To nás inšpirovalo preniesť takúto oslavu aj do scenára filmu, a chceli by sme ju nakrúcať práve autenticky v Stankovanoch aj s účasťou miestnych obyvateľov,“ konkretizuje producent zábery, v ktorých sa Stankovci ocitnú. Ak pôjdu práce podľa plánov, film by mal odpremiérovať budúci rok.

Film je pripravovaný v medzinárodnej koprodukcii. Realizáciu filmu podporil Audiovizuálny fond, český státní fond kinematografie a Literárny fond v rámci programu Alfa. Režisérka debutovala celovečerným hraným filmom Špina, v roku 2017 jej vyšla dokumentárna snímka Mečiar.

Titulná fotografia: Drevenica v podhorskej osade Federovo. Jedna z lokalít, v ktorej bude prebiehať nakrúcanie nového filmu režisérky Terezy Nvotovej. Zdroj: BFILM 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.