V Stankovanoch spustili bezplatnú verejnú wifi

Wifi zóny s bezplatným prístupom na internet vybudujú aj v Likavke a Ružomberku. 

Pozrieť si spoj, odpísať na správu, skontrolovať, čo je nové na sociálnych sieťach či len tak z kratochvíle zablúdiť na internet. Obyvatelia a návštevníci Stankovian môžu byť na ulici online aj bez toho, aby boli odkázaní na mobilné dáta. Od polovice júla majú na vybraných verejných priestranstvách k dispozícii verejnú wifi. 

Projekt WiFi pre Teba 

Signál pokrýva celú hlavnú ulicu od kultúrneho a agroturistického centra až po futbalové ihrisko, ľudia sa môžu pripojiť na internet aj pri budove hasičskej zbrojnice v Rojkove.

Technické zabezpečenie internetu stálo obec 10-tisíc eur. Tie získala z projektu WiFi pre Teba, v ktorom mohli slovenské mestá a obce žiadať o dotáciu na zriadenie bezplatných wifi zón na zvolených verejných miestach. Päť percent zo schválenej sumy financujú žiadatelia.  

Výzvu spustil Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu vlani v lete, inšpiroval sa pritom obdobným projektom Európskej komisie WiFi4EU. 

Peniaze z grantu slúžia na nákup potrebného hardvérového a softvérového vybavenia a vybudovanie siete. Prevádzkové náklady už obce hradia z vlastného rozpočtu. 

Konkrétne miesta a počet wifi zón si určujú žiadatelia. „Vybrali sme tie priestory, kde sa ľudia najviac schádzajú, stretávajú alebo kde sa zvyknú konať podujatia. Čo je buď na ihrisku, pred kultúrnym domom alebo pri zbrojnici,“ odôvodnil výber lokalít miestny obecný úrad. 

Internet má rýchlosť 30 Mbit/s., čo bola jediná technologická požiadavka vo výzve, „aby WiFi hotspot dokázal obslúžiť naraz aspoň 50 rôznych užívateľov bez zníženia kvality služby,“ ako uvádza úrad podpredsedu vlády na svojej oficiálnej webovej stránke. 

Predtým v Stankovanoch žiadna verejná wifi nebola, teraz ju zaviedli prvýkrát. Domáci si ju pochvaľujú. „Ohlasy sú veľmi pozitívne, najmä, čo sa týka mladších ľudí, ale spokojnosť vyjadrujú aj obyvatelia v strednom veku,“ dozvedáme sa z obecného úradu. 

Wifi aj v Likavke a Ružomberku 

Zriadenie wifi siete zlákalo aj inú dolnoliptovskú obec. „Prebehlo verejné obstarávanie, máme podpísanú zmluvu s firmou, ktorá to bude realizovať, rovnako sme podpísali zmluvu o nenávratnom príspevku,“ približoval štádium projektu ešte v auguste starosta Likavky Marián Javorka. „V optimistickom variante by sme mali byť v septembri už hotoví.“ 

Signálom v obci pokryjú dve priestranstvá. Opäť miesta, kde sa zvyknú ľudia koncentrovať. Prvým je kultúrny dom, druhým zdravotné stredisko. Likavke na realizáciu projektu odklepli 9-tisíc eur. 

Úspešným žiadateľom o grant bol aj Ružomberok. Mesto získalo maximálnu možnú výšku príspevku 15-tisíc eur, z toho 750 eur zafinancuje z vlastných zdrojov. 

Bezplatný prístup na internet bude na Námestí Andreja Hlinku, Dončovej a časti Námestia slobody. WiFi zóny zriadia aj na železničnej stanici, Klačne, v Parku Š.N. Hýroša a v Hrabove na parkovisku.

O dotáciu sa podľa informácií z úradu podpredsedu vlády doteraz uchádzalo 348 miest a obcí, schválených bolo 227 žiadostí.  

Ilustračná fotografia, zdroj -Pexels.com 

Článok bol publikovaný v augustovom čísle Ružomberského magazínu číslo 8/2019. 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.