V synagóge ocenili detských módnych tvorcov

Výstava obsahuje módne výrobky inšpirované ľudovou tradíciou. Foto: Diana Dereninová
V synagóge v Ružomberku bola vernisáž výstavy Detský módny tvorca a slávnostné udeľovanie cien víťazom regionálnej súťažnej prehliadky výtvarných prác detí a mládeže z Liptova a Oravy.

Ružomberskú synagógu v stredu 19. apríla oživila vernisáž výstavy Detský módny tvorca. Rovnomerný názov nesie aj téma súťaže Liptov 2023. Ide o 17. ročník regionálnej súťažnej prehliadky výtvarných prác detí a mládeže Liptova a Oravy.

Súťaž organizovala Súkromná základná umelecká škola Jánoš. Vernisáž umeleckých diel žiakov bola spojená so slávnostným vyhlásením výsledkov a odovzdávaním finančných cien a diplomov.

Deti oživili módu s prvkami ľudovej tradície

Úvodné slovo predniesla moderátorka súťaže a zároveň učiteľka spevu Miroslava Mudičková, ktorá predstavila podstatu témy: „Móda ovplyvňuje život človeka a celú spoločnosť. Oblečením, ktoré na sebe nosíme vyjadrujeme vnútorné emócie a prejavujeme estetické cítenie. Farbami, štýlom a tiež doplnkami, ktoré nosíme vplývame na ľudí vo svojom okolí a dotvárame priestor, v ktorom denne pracujeme, študujeme alebo tvoríme. Tohtoročná téma 17. ročníka výtvarnej súťaže Detský módny tvorca otvorila mladým výtvarníkom dvere do sveta módy.“

Dodala pár slov o odevnej histórií Liptova. „Slovné spojenie – Liptov a móda, taktiež nie je náhodné. Liptov a Orava boli miestom módy s textilnou a remeselnou výrobou, ktorá ovplyvnila životy celých generácií. Téma módy je tiež spätá s Vlkolíncom. S miestom, ktoré uchováva ľudové tradície remeselnej výroby. Snaží sa o podporu tradičných ľudových remesiel ako tkanie, drotárstvo, šperkárstvo, ručná výroba papiera, plstenie, vyšívanie, háčkovanie, výroba fujár, bábik a podobne.“

Výstava aj súťažné práce majú umeleckú kvalitu

K tohtoročnej súťaží sa vyjadrila aj jej samotná organizátorka Silvia Fábryová. „Každý ročník je niečím výnimočný a to už samotným spracovaním témy, ktorá by mala osloviť a zaujať čo najviac detí. V tomto roku bola téma i mne osobne veľmi blízka, keďže som mala nejaké skúsenosti s tvorbou textilných dezénov a zúčastnila som sa vtedajších súťaží – Mladý módny návrhár v Liberci,“ zaspomínala si na svoje začiatky.

„Samotné zrealizovanie súťaže je veľmi časovo náročné, ale vďaka mojim kolegom výtvarníkom a ostatným, ktorí mi pomáhajú pri organizovaní súťaže, získavame z roka na rok ďalšie skúsenosti a profesionalitu. Aj tento rok sme sa snažili to pripraviť tak, aby celé podujatie malo nejakú umeleckú hodnotu a zanechalo u detí a ostatných, ktorí prídu – či už na vernisáž alebo si pozrieť výstavu, čo najlepší umelecký zážitok. Vďaka odbornej porote, ktorá vyberie tie najlepšie a najoriginálnejšie práce, má potom celá výstava umeleckú kvalitu. Veľká účasť na vernisáži ma milo potešila,“ dodala.

V synagóge sa ozývala hudba a spev

Okrem potlesku  sálou viala aj hudba. O to sa postarali hudobne nadaní žiaci, ktorí atmosféra dotvárali svojimi hudobnými vstupmi. Vernisáž otvorila žiačka SZUŠ Jánoš – Ema Kuricová, ktorá na klavíri zahrala skladbu „La Valse d´ Amelie“ od francúzskeho skladateľa Yanna Tiersena. Po nej vystúpila Martina Buzáková s gitarovým sprievodom Terezou Hubovou a Emmou Rázgovou s pesničkou „Móda“ od Simy Martausovej. Pomyselnú štafetu prebrala Johanka Júlia Jaššáková s piesňou „Šaty“ od Mariky Gombitovej a hudobný program ukončil akordeonista Radovan Gazdík s valčíkom od Mihályho Tabanyho – „Valse Musette“.

Víťazstvo si domov priniesli viacerí

Do súťaže patrila kategória Plošné práce, ktorá bola rozdelená na 3 vekové podskupiny pre žiakov základných škôl (ZŠ): 6 – 8 rokov. 9 – 12 r. a 13 – 16 r.) a základných umeleckých škôl (ZUŠ): 5 – 7 r., 8 – 12 r., 13 – 17 r. Druhou kategóriou boli Priestorové práce, kde sa mohli zapojiť ZŠ aj ZUŠ.

Podmienkami celej súťaže bolo, že sa nej mohol zúčastniť každý žiak ZŠ alebo ZUŠ s prácou, ktorá nepresahuje formát A1. Práca mohla byť vyhotovená plošnou alebo priestorovou technikou a akceptované boli aj kolektívne práce.

Súťaž hodnotila odborná porota v zložení: Pavol Rusko (predseda poroty), Marta Bošelová a Martin Môcik (členovia poroty). Hodnotili dodržiavanie témy, primeranosť zvolenej techniky výtvarnú úroveň práce a originalitu.

Kompletné výsledky nájdete TU.

Autor: Diana Dereninová 

Fotogaléria

Fotografie v texte: Diana Dereninová

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.