V Žilinskom kraji očkovali aj ľudí bez termínu, odteraz budú len prihlásených s pozvánkou

Podľa župy prichádza do vakcinačných centier čoraz viac ľudí bez pozvánky, hoci v systéme čakárne je dostatok termínov. Kraj avizuje spustenie výjazdového očkovania v mestách a dedinách, na ktoré nebude nutná registrácia.

Už od marca sa záujemcovia o očkovanie prihlasujú do tzv. čakárne. Kým výber vakcinačného centra je na nás, konkrétny termín prideľuje systém.

Vo viacerých centrách na Slovensku už podávali vakcínu aj ľuďom bez pozvánky. Tento aj predchádzajúci víkend takto očkovali v Bratislave na Národnom futbalovom štadióne, bez predchádzajúcej registrácie bolo možné prísť aj do centier v Banskobystrickom či Žilinskom kraji. Týmto spôsobom riešili situáciu, keď sa na očkovanie nedostavila aj pätina prihlásených.

Bez registrácie nezaočkujú

Žilinská župa nateraz túto možnosť pozastavila. Vo všetkých šestnástich očkovacích centrách v kraji nebudú očkovať ľudí bez predchádzajúcej registrácie.

Kým týždenne ponúkajú približne 24-tisíc očkovacích miest, pričom kapacity dokážu podľa potreby navýšiť, ľudia objednávací systém nevyužívajú a do centier chodia neprihlásení.

„V čakárni záujemcov o očkovanie nepribúda, naopak, rastie počet tých, ktorí prichádzajú do očkovacích centier neohlásení a domáhajú sa očkovania mimo poradovníka,“ uvádza hovorkyňa kraja Lucia Lašová s tým, že takýto systém je pre očkovacie centrá dlhodobo neudržateľný a administratívne ťažko zvládnuteľný.

V Žilinskom kraji je k dispozícii 16 vakcinačných centier, v ružomberskom okrese dva. Vo všetkých budú opäť očkovať registrovaných záujemcov. Foto: Juraj Brezáni

„Je dôležité si uvedomiť, že vakcinačné centrá majú svoje vakcinačné kapacity a počty vakcín alokované na daný deň. Každé centrum teda musí poznať presný počet nahlásených očkovaných,“ vysvetlila riaditeľka odboru zdravotníctva Silvia Pekarčíková.

Najviac vakcinačných centier v rámci kraja pôsobí v Žiline, ďalšie sú v nemocniciach alebo zdravotníckych zariadeniach v Čadci, Martine, Ružomberku, Námestove, Trstenej, Dolnom Kubíne, Ľubochni a Liptovskom Mikuláši. Podľa župy je termínov dostatok. Apeluje na to, aby si ľudia vyberali očkovacie centrá čo najbližšie k ich bydlisku.

Spustia aj výjazdové očkovanie v mestách a dedinách

Aj v Žilinskom kraji zaznamenali situácie, keď registrovaní záujemcovia na očkovanie neprišli. V takýchto prípadoch posúvajú vakcinačnú látku náhradníkom.

„Väčšina vakcinačných centier v Žilinskom kraji má nastavený náhradnícky systém zverejnený na ich webových sídlach, kde sa môžu zaregistrovať očkovanci, ktorí majú z rôznych dôvodov problém s prihlásením sa cez národný systém alebo chcú svoje čakanie skrátiť,“ dodala Pekarčíková.

Zaočkovanosť v regióne je na úrovni 34 percent. V kraji zavedú aj výjazdové očkovane v dedinách a mestách, pri ktorých nebude nutná registrácia. Foto: Juraj Brezáni

Očkovacie centrá v kraji momentálne očkujú všetkými vakcínami. Najpoužívanejšími sú Pfizer/BioNTec a Moderna. Vo vybraných centrách prebieha očkovanie druhou dávkou AstraZeneca. Sputnikom sa očkuje len v Epidemiologickej ambulancii v Žiline, pričom prvú dávku je možné dostať len do konca júla. Župa aktuálne zavádza očkovanie jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson.

Zaočkovanosť v regióne je na úrovni 34 percent. „Aby sme vyšli v ústrety obyvateľom, v blízkom čase spustíme očkovanie bez registrácie priamo v mestách a dedinách v kraji prostredníctvom výjazdovej vakcinačnej linky. Výjazdy budú odkomunikované so samosprávami a očkovať sa bude vakcínou Janssen,“ povedala predsedníčka Žilinského kraja Erika Jurinová.

Po novom je možné nechať sa v kraji zaočkovať aj v ambulanciách 33 lekárov, ktorí sa doteraz zapojili do očkovania.

Titulná fotografia: ilustračný záber z očkovania v Ružomberku. Autor: Juraj Brezáni 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.