Školu úžitkového výtvarníctva čaká rozsiahla prestavba

Škola úžitkového výtvarníctva (ŠÚV) v Ružomberku získala viac ako 1,4 milióna eur na modernizáciu priestorov a vybavenia. V priebehu dvoch rokov by v nej mali pribudnúť nová technika na zefektívnenie vyučovania aj bezbariérový prístup.

Škole sa prostredníctvom zriaďovateľa – Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) podarilo uspieť v celoslovenskej výzve Modernizácia odborného vzdelávania. Peniaze jej poskytne Európska únia cez regionálny operačný program, ktorý sa v tomto období zameriava na kreatívny priemysel.

Nižšiu čiastku, zhruba 200-tisíc eur, použijú na nákup techniky pre praktickú výučbu. „Zahŕňa to napríklad fotoaparáty, počítače či počítačové programy pre rôzne študijné odbory. Malo by vzniknúť malé zvukové štúdio aj multimediálna učebňa,“ konkretizuje riaditeľka ŠÚV Danica Školníková.

Zvyšných viac ako milión eur investujú do stavebných úprav, ktoré zahŕňajú hlavne bezbariérový prístup v celej budove. Zrekonštruuje sa schodisko, na ktorom pribudnú rampy pre vozíčkarov, modernizuje sa výťah, upravia sa toalety.

Kompletnou rekonštrukciou by mali prejsť dielne pre odbor tvorba hračiek a dekoratívnych predmetov, ktoré budú využívať aj študenti propagačného výtvarníctva a interiérového dizajnu.

„Vymení sa odsávane, prerobí elektrina a podobne. Vonku v átriu pribudne prístrešok a malý amfiteáter, kde sa okrem záverečných skúšok či školských podujatí môžu robiť aj akcie pre verejnosť,“ približuje Školníková a dopĺňa, že tiež vymenia bránu do areálu školského dvora.

Kedy sa však s rozsiahlou prestavbou začne, riaditeľka nateraz povedať nevie, keďže nie je známy ani termín vyhlásenia verejného obstarávania. Dostali však prísľub, že práce by sa realizovali od júna do septembra, aby nebol narušený vyučovací proces. Rekonštrukcie sa tak pravdepodobne dočkajú najskôr o rok.

Problémom ŠÚV je aj energetická náročnosť takmer sedemdesiatročnej budovy, v ktorej sídli spolu so Spojenou školou. Vyriešiť neefektívny systém vykurovania by mohlo zateplenie fasády, výmena okien a kúrenia.

K dispozícii majú už aj projekty, ktoré dal vypracovať ŽSK a vlani v decembri získali stavebné povolenie platné na dva roky, či sa však na rekonštrukciu konečne nájdu peniaze je otázne.

V roku 2000 sa síce čiastočná prestavba realizovala, no podľa riaditeľky nebola dostatočná. Úprava kúrenia z roku 1949 sa vtedy totiž obmedzila len na výmenu radiátorov.

„Vykurovacie rúry idú krížom krážom cez obe školy a teplota sa na jednotlivých miestach nedá regulovať – vpredu, kde svieti slnko, je teplo, vzadu je, naopak, zima. Spolu so Spojenou školou prekúrime veľké peniaze, preto by rekonštrukcia navrhnutá v novom projekte veľmi pomohla,“ uzatvára riaditeľka Školníková.

Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.