V zozname svetového dedičstva UNESCO je Vlkolínec už 25 rokov

Koncom roka 2018 uplynulo štvrťstoročie od zápisu Vlkolínca do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

„Vlkolínec je pozoruhodne neporušene zachovaný sídelný celok, pozostávajúci z typických zrubových objektov charakteristického stredoeurópskeho typu. Niet vedomostí o žiadnom inom obytnom súbore, ktorý by sa dal porovnať z hľadiska homogénnosti s Vlkolíncom.“

Týmito slovami pred 25 rokmi výbor UNESCO zdôvodnil zapísanie Vlkolínca do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Definitívne rozhodnutie padlo počas zasadnutia v kolumbijskej Cartagene 6. – 11. decembra 1993.

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

Okrem Vlkolínca boli ocenené aj historické mestá Banská Štiavnica a Levoča, Spišský hrad a okolité pamiatky, napríklad Kostol Ducha Svätého v Žehre.

„Všetky úkony smerujúce k zápisu Vlkolínca do zoznamu UNESCO trvali asi rok,“ spomína si Julián Helko, ktorý stál v tom čase na čele ružomberskej radnice. „O Vlkolínec bol naozaj veľký záujem, chodili sme o ňom rozprávať nielen po Slovensku, ale aj v zahraničí. Obzvlášť si spomínam na prezentáciu v Oslo,“ hovorí bývalý ružomberský primátor.

Úsmevnou je preňho najmä spomienka na Aviu, ktorá do nórskeho hlavného mesta viezla panely o minulosti a živote vo Vlkolínci. „Doba bola iná, nemali sme také možnosti ako dnes,“ dodáva Helko.

Putovnou výstavou si 25. výročie tejto udalosti pripomenulo mesto Ružomberok v prvej polovici tohto roku. Expozícia o Vlkolínci zavítala do Banskej Štiavnice, Levoče, Bardejovských Kúpeľov, Žiliny či Bratislavy.

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.