Víťazná séria pokračuje. Ružomberčanky zdolali Bystricu a sú na čele tabuľky

Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v sobotu 6. novembra v rámci 8. kola Niké extraligy žien nad Banskou Bystricou 67:43. Ružomberčanky tak potvrdili výbornú formu, keď v aktuálnej sezóne ženskej extraligy ešte neokúsili pocit prehry.

Hráčky Ružomberka mali v nohách úspešný stredajší zápas Európskeho pohára FIBA (Eurocup), keď sa im podarilo zvíťaziť na belgickej pôde 80:55. Bystričanky sa snažili túto skutočnosť využiť a až do prvého polčasu sa im to darilo.

Úvodné minúty stretnutia sa niesli v réžií domácich hráčok, ktoré si vytvorili sľubný náskok 7:0, ale hosťujúce „pumy“ držali s majsterkami Slovenska krok a za krátko stav vyrovnali na 7:7. Prvá štvrtina bola nesmierne vyrovnaná, ale nakoniec sa ju domácim „žabkám“ podarilo ovládnuť v pomere 15:12.

V podobne vyrovnanom duchu sa niesla aj nasledujúca desaťminútovka. Domáce hráčky sa snažili vytvoriť si náskok, ale hosťujúce hračky boli proti. Ružomberčanky si napriek tomu vytvorili počas druhej štvrtiny šesťbodový náskok (20:14), ktorý ale výborne hrajúce „pumy“ dokázali skorigovať a v 17. minúte sa dokonca dostali do jednobodového vedenia (20:21). „Ruža“ ale v správnom momente naplno zabrala a sériou šiestich bodov po sebe otočila skóre vo svoj prospech na polčasových 26:21.

Slabší úvod, skvelý záver

Po polčase to už bola ale iná rozprávka. Ružomberčanky sa dostali počas tretej štvrtiny do desaťbodového trháku a osud zápasu mali vo svojich rukách. Bystričanky sa snažili výsledok ešte skorigovať, čo som im na chvíľu aj podarilo (33:27). Od tej chvíle ale „Ruža“ naplno zabrala a sériou siedmich bodov si vytvorila rozhodujúci náskok, ktorý rozhodol o osude zápasu. Po tretej štvrtine tak svietil na ukazovateli skóre stav 40:27 a o víťazovi stretnutia bolo už viac-menej jasné.

Záverečná štvrtina zápasu priniesla bodové hody, keď obidva tímy zaznamenali 43 bodov. Na potešenie hŕstky domácich fanúšikov z nich až 27 zaznamenala „Ruža“, ktorá držala obraty zápasu pevne vo svojich rukách. Ružomberčanky postupne v priebehu štvrtiny navyšovali svoj náskok, pričom krátko po začiatku záverečnej desaťminútovky si „žabky“ vytvorili viac ako 20-bodový náskok. Hosťujúce „pumy“ už nedokázali držať krok s favoritom stretnutia a to napriek tomu, že v poslednej štvrtine zaznamenali 16 bodov. Krátko pred koncom zápasu Ružomberok vyhrával už o 27 bodov. Bystričankám sa podarilo záverečnou trojkou v stretnutí upraviť stav na konečných 67:43.

Výborný výkon Stašovej

Kapitánka MBK Ružomberok Radka Stašová podala v zápase vynikajúci výkon, ktorý okorenila 14 bodmi, ku ktorým pridala šesť asistencií a bola hnacím motorom domáceho tímu. Výborne jej sekundovala Američanka Marte Graysová, ktorá zaknihovala 13 bodov a osem doskokov. Zahanbiť sa nenechala ani Srbka Teodora Turudićová, ktorá rovnako ako Američanka Graysová, zaznamenala v stretnutí 13 bodov. V zápase si výborne počínala aj Miroslava Praženicová, ktorá k 11 bodom pridala sedem doskokov.

Hosťujúce „pumy“ najviac bodovo potiahla Nina Janštová, ktorá zaznamenala 12 bodov a sedem doskokov. Krok s ňou držala predovšetkým Zuzana Vargová, ktorá zaťažila konto súpera 11 bodmi. Za zmienku stojí aj šesť bodov Lucie Striešovej, ku ktorým pridala tri asistencie.

Rozhodla obrana

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol okrem víťazstva spokojný aj s defenzívnou činnosťou svojich zverenkýň. „Som rád, že sme vyhrali tento zápas. V troch štvrtinách sme ukázali naozaj dobrú obranu, do ktorej sme dali skutočne veľa energie. Vždy som však viac vďačný za dobrú obranu, pretože tá je prvoradá.“

Ružomberského kormidelníka mrzelo veľké množstvo stratených lôpt v prvom polčase, ale napriek tomu poďakoval svojim hráčkam za predvedený výkon. „Sme v obmedzenom množstve hráčok, po tom, čím sme si prešli v uplynulých týždňoch, neostávali nám sily na útok. Mali sme 14 stratených lôpt v prvom polčase, čo je veľmi veľa. Dievčatám patrí vďaka za to, že to odmakali naplno, ako sa len dalo. Verím, že si oddýchnu, a po reprezentačných zrazoch sa vrátia zdravé.“

Ružomberčanky si tak po výhre 67:43 upevnili prvú priečku v tabuľke Niké extraligy žien. Najbližší zápas odohrá „Ruža“ až po reprezentačnej prestávke 20. novembra, keď v šlágri kola privíta na domácej palubovke Piešťanské Čajky, ktoré vo včerajšom napínavom zápase uspeli na pôde Young Angels Košice 65:62. V rámci Európskeho pohára FIBA odohrajú „žabky“ ešte dva zápasy, pričom sa v obidvoch stretnutiach predstavia na domácej pôde. Najskôr sa 24. novembra predstavia proti favoritovi skupiny Lyonu a 1. decembra si zmerajú sily s Movistar Estudiantes Madrid.

MBK Ružomberok – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 67:43 (15:12, 26:21, 40:27)

Body za MBK Ružomberok: Stašová 14, Turudičová a Graysová po 12, Praženicová 11/3 trojky, Havranová 7, Burová 5, Buknová a Tarnachowicová po 2 – BK ŠKP 08 Banská Bystrica: Janštová 12, Vargová 11, Striešová 6, Grígerová a Van Dalenová po 3. Trojky: 6-5. Diváci: 100. Úspešnosť streľby: 44% – 38%. Rozhodovali: Bartoš, Karnay a Životský. Štvrtiny: 15:12, 11:9, 14:6, 27:16.

Titulná fotografia: MBK Ružomberok