Vo vojenskej nemocnici zaočkovali viac ako 20-tisíc ľudí, situácia sa v nemocnici zlepšuje

Od dnes sa do čakárne prihlásia aj ľudia nad 16 rokov. Po novom pridelí záujemcom vakcínu systém automaticky. Zároveň si už nebudeme vyberať vakcinačné miesto, ale okresy. 

Ministerstvo zdravotníctva pred niekoľkými dňami informovalo o aktualizácii očkovacej vyhlášky. Tá hovorí, že vakcínu by mohla dostať už aj sprevádzajúca osoba v rámci poradia spolu s osobou nad 70 rokov, ktorú sprevádza na očkovanie. 

„Mnoho ľudí nás už kontaktovalo, aj volalo na infolinku. Najskôr to musí byť schválené vo vyhláške, ešte k tomu nemáme žiadne informácie,“ povedala pre naše noviny hovorkyňa vojenskej nemocnice Petra Dišková. 

Rezort zdravotníctva priznal, že vyhláška ešte nie je platná, aktuálne je na pripomienkovaní. 

„Predpokladaný termín účinnosti aktualizovanej vyhlášky je 1. máj. Prosíme vás preto, aby ste sa zatiaľ nedožadovali očkovania ako sprievod vo vakcinačných centrách, pretože možné to bude až po tom, ako vyhláška vstúpi do účinnosti,“ informovalo ministerstvo. 

Okrem očkovania sprievodu sa oddnes môžu prihlásiť aj záujemcovia o očkovanie nad 16 rokov. Vakcínu už po novom ľuďom pridelí systém automaticky. Zároveň si už nebudú vyberať vakcinačné miesto, ale okresy (jeden alebo viacero okresov). Akú vakcínu však dostanú, ešte nie je isté. Zo slov ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského vyplýva, že ľudia nad 18 rokov by sa mali pravdepodobne očkovať Astrou, všetko však závisí od dodávok vakcín. Aktuálna vyhláška hovorí, že pre obyvateľov nad 60 rokov je určené očkovanie vakcínou od spoločností Pfizer a Moderna. Pre obyvateľov od 40 do 59 rokov je určené očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca.

Spomínanou vakcínou od spoločnosti AstraZeneca sa však vo vojenskej nemocnici očkuje len kritická infraštruktúra. Podľa slov hovorkyne Petry Diškovej by sa od začiatku mája mali navýšiť dodávky vakcín Pfizer a Astrou by sa malo prestať očkovať. 

V nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 35 pacientov s koronavírusom. Osem potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu. Počet pozitívnych zamestnancov je 16. Za posledný mesiac v nemocnici zomrelo 36 ľudí. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Petra Dišková. 

Očkovacie centrum, ktoré vzniklo 11. januára prekročilo hranicu 20-tisíc zaočkovaných. K dispozícii sú aj tri mobilné očkovacie tímy. Práve tie majú očkovať najmä Domovy sociálnych služieb. Od spustenia očkovania až do 15. apríla zaočkovali prvou dávkou vakcíny Pfizer 600 ľudí, druhou dávkou ich bolo 500. Výjazdové tímy mali do polovice apríla 32 výjazdov.

Titulná fotografia: Očkovací tím. Foto: ÚVN/Facebook.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.