Vojenská nemocnica obnovila operácie. Na zákrok sa zatiaľ nedostane každý

Pred plánovanou operáciou musia pacienti podstúpiť dvojtýždňovú domácu karanténu.  

Po prechode do núdzového režimu poskytovala Ústredná vojenská nemocnica iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Vďaka priaznivej epidemiologickej situácii sa obmedzenia začali postupne uvoľňovať.

On pondelka štvrtého mája obnovila vojenská nemocnica operácie a intervenčné výkony, spustila tiež činnosť špeciálnej ambulantnej starostlivosti. Do ambulancií sa pacienti vopred telefonicky objednajú na presný čas.

Špecialisti zostavia poradovník

Každého pacienta s naplánovanou operáciou posúdi odborný tím príslušného chirurgického oddelenia. Rozhodujúci bude zdravotný stav.

„Pri rozhodnutí konzílium komplexne posúdi stupeň naliehavosti plánovaného zákroku, vplyv diagnózy na zdravotný stav pacienta a riziko následkov prípadnej odloženej zdravotnej starostlivosti. Preto si pacientov budú volať pracoviská podľa evidencie plánovaných operácií, ktoré si na každom oddelení vedú,“ priblížila ďalší postup hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

Podľa nariadenia hlavného hygienika sa nateraz odporúčajú realizovať operačné alebo intervenčné výkony len u tých pacientov, u ktorých bez potrebného zákroku v priebehu ďalších troch mesiacov hrozí zvýšené riziko úmrtia, trvalé poškodenie zdravia alebo neznesiteľné príznaky ochorenia. Doteraz to boli životzachraňujúce zákroky, ktoré by v prípade odkladu operácie ohrozili pacienta v horizonte niekoľkých hodín až dvoch týždňov.

Nemocnica zároveň musí hospitalizácie spojené s prípadnými výkonmi naplánovať tak, aby mohla poskytovať zdravotnú starostlivosť aj v prípade zhoršenia epidemiologickej situácie.

Pred operáciou 14-dňová karanténa

Podmienkou pre prijatie do nemocnice a naplánovanie zákroku je potrebné, aby pacient zostal 14 dní v domácej izolácii. Denne si má pritom opakovane merať teplotu a sledovať príznaky ako kašeľ, dýchavičnosť, bolesti hlavy a svalov. Predložiť má tiež čestné vyhlásenie, podľa ktorého mu všeobecný lekár ani Regionálny úrad verejného zdravotníctva nenariadil ďalšiu karanténu.

Ak nemocnica zaradí pacienta do operačného programu, na vyšetrenie má prísť s vyšetrením na Covid-19 nie starším ako 5 dní. „Ak pacient nemá možnosť si dať urobiť vyšetrenie vo svojej spádovej oblasti, ÚVN mu urobí odbery na Covid-19 tak, aby bolo vyšetrenie staré maximálne 48 hodín pred dňom nástupu na hospitalizáciu,“ povedala Dišková, ktorá zároveň žiada, aby pacienti podstúpili predoperačné vyšetrenia vo svojich spádových nemocniciach. „Momentálna kapacita nemocnice predstavuje 15 vyšetrení na deň, čo nepostačuje na pokrytie požiadaviek aj z iných spádových oblastí.“

Pacienti pozitívni na koronavírus môžu byť operovaní až po absolvovaní 14-dňovej karantény, odznení príznakov a dvoch negatívnych výsledkoch na Covid-19. Pacientov s príznakmi podobnými chrípke prepustia do domáceho liečenia a ich stav prehodnotia po vyliečení akútnej respiračnej infekcie. Ak sa im zdravotný stav výrazne zhorší, odošlú ich na pohotovosť alebo ich vyhodnotia ako akútny alebo urgentný stav.

Titulná fotografia: Vstup do Vojenskej nemocnice. Zdroj: redakcia

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.