Vo vojenskej nemocnici otvorili nové CT pracovisko

Nový CT prístroj, ktorý pomáha zistiť stav ciev, skontrolovať prietok krvi cievami a odhaliť prípadné problémy, tak po piatich rokoch opäť umožní pacientom podstúpiť angiografické vyšetrenie aj v Ústrednej vojenskej nemocnici.

Vo vojenskej nemocnici v piatok otvorili nové najmodernejšie Angio 4D CT pracovisko v strednej Európe. Na Klinike rádiológie ho slávnostne spustil do prevádzky minister obrany Jaroslav Naď spolu s riaditeľom ÚVN Vladimírom Lengvarským.

Nové zariadenie, ktoré pomáha zistiť stav ciev, skontrolovať prietok krvi cievami a odhaliť prípadné problémy, tak po piatich rokoch opäť umožní pacientom podstúpiť angiografické vyšetrenie aj v Ústrednej vojenskej nemocnici.

„Nové CT zariadenie kombinuje intervenčné laboratórium s kompletným CT zobrazovaním do jedného univerzálneho klinického riešenia. Vďaka schopnosti vidieť, diagnostikovať, plánovať, ošetrovať a overovať v jednej miestnosti tento systém pomáha predovšetkým pri komplexných zákrokoch,“ povedal riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice Vladimír Lengvarský.

Nový CT prístroj. Zdroj: ministerstvo obrany

Novou technikou bude možné realizovať od 100 do 140 diagnostických a intervenčných výkonov mesačne. Ako prvá z poisťovní zazmluvnila výkony na novom pracovisku Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Pokročilý systém, ktorý je zavesený na stropnom pojazde, umožňuje dokonalý prístup k pacientovi. Jeho flexibilita zároveň umožňuje lekárom vykonávať zákrok bez toho, aby pohli s pacientom, čím sa uľahčuje a urýchľuje celý zákrok. Zároveň nie je potrebné pacienta presúvať medzi viacerými oddeleniami, keďže nová moderná technika umožňuje vidieť, diagnostikovať, plánovať, ošetrovať a overovať v jednej miestnosti. Využiteľná je v širokej škále klinických aplikácií, od onkológie, kardiológie, neurológie a traumatológie.

Zdroj: Tlačová správa ministerstva obrany 

Titulná fotografia – otvorenie nového CT pracoviska v ÚVN. Zdroj: ministerstvo obrany 

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.