Všetko alebo nič

Ružomberských futbalistov čaká posledný týždeň sezóny. Foto: Rudolf Maškurica

Futbalisti MFK Ružomberok odohrajú v utorok o 17:30 h semifinálové stretnutie baráže o Európsku konferenčnú ligu UEFA proti Podbrezovej. Liptáci budú chcieť uspieť na ihrisku súpera a zaistiť si postup do finále play-off. 

Zverenci Petra Struhára obsadili v základnej časti Fortuna ligy 7. miesto a z daného dôvodu sa predstavili len v nadstavbe o udržanie sa, čo možno považovať za veľký neúspechRužomberčania napriek tomu vedeli, že cesta do pohárovej Európy ešte nie je definitívne stratená, keďže stále boli v hre o play-off o Európsku konferenčnú ligu (EKL).

Na to, aby sa v nej predstavili, museli ovládnuť skupinu o 7. – 12. miesto a zároveň veriť, že Slovnaft Cup vyhrá tím, ktorý sa umiestni v najvyššej súťaži najhoršie na 3. priečke. Keďže Liptáci triumfovali v nadstavbe o záchranu a zároveň Slovenský pohár zdvihol nad hlavu FC Spartak Trnava, ktorý obsadil vo Fortuna lige 3. miesto, tak ich čaká spomínaná baráž o EKL.

Štartuje baráž o pohárovú Európu

Tri prehry v štyroch zápasoch

Ružomberčania skupinu o 7. – 12. miesto ovládli bez väčších problémov, keď si triumf v nej zabezpečili už po siedmich odohraných zápasoch. Liptáci si v nadstavbe v 10-tich stretnutiach pripísali na svoje konto päť výhier, dve remízy a tri prehry.

Z ostatných štyroch duelov ale „Struhárovci“ až tri prehrali, i keď treba podotknúť, že v daných súbojoch dostali príležitosť aj viacerí hráči z lavičky. Naposledy „Ruža“ neuspela v regionálnom derby s vypadávajúcim Liptovským Mikulášom, ktorému podľahla 1:2.

Čierny kôň súťaže

Futbalisti FK Železiarne Podbrezová obsadili v základnej časti súťaže 4. miesto, keď v 22 vystúpeniach zaznamenali deväť výhier, osem remíz a päť prehier, so ziskom 35 bodov. Železiari si vďaka týmto výsledkom zaistili účasť v nadstavbe o titul.

V nej Podbrezovčania v 10-tich zápasoch zaknihovali štyri výhry a šesť prehier. V ostatných štyroch dueloch ale zverenci Romana Skuhravého zvíťazili až trikrát, pričom v poslednom kole Fortuna ligy dokázali triumfovať aj na pôde majstrovského ŠK Slovan Bratislava (1:0).

Železiari si napokon ustrážili 4. priečku v tabuľke, pričom do predposledného kola boli v hre o 3. pozíciu, no nezvládli domáci súboj so Spartakom Trnava (0:3). Napriek tomu si však nováčik v najvyššej súťaži počína nad očakávania a úspešnú sezónu môže zavŕšiť ziskom miestenky do pohárovej Európy.

„Ruža“ sa v baráži na vlastnom štadióne nepredstaví

Keďže Podbrezová obsadila v lige spomínané 4. miesto, tak sa v semifinále baráže o EKL predstaví na vlastnom ihrisku proti víťazovi skupiny o udržanie sa – MFK Ružomberok. V druhom semifinále sa stretne piaty tím tabuľky (MFK Dukla Banská Bystrica) proti šiestemu (MŠK Žilina). Oba semifinálové duely majú úvodný výkop v utorok 23. mája17:30 hod.

Semifinále, a aj finále, sa hrá na jeden víťazný zápas, pričom výhodu domáceho prostredia má lepšie postavený tím v tabuľke po nadstavbe. Víťazi semifinálových stretnutí sa stretnú vo finále, ktoré sa uskutoční v piatok 26. mája o 17:30 h na pôde lepšie umiestneného mužstva. Keďže Ružomberčania vstúpia do play-off až zo 7. miesta tabuľky, tak semifinálový súboj, a aj prípadné finále, odohrajú na ihriskách súperov.

Výjazd do Podbrezovej

Napriek tomu, že sa Ružomberok v tejto sezóne na domácom ihrisku už nepredstaví, tak si pre svojich priaznivcov pripravil zaujímavé prekvapenie. Vedenie klubu totiž organizuje autobusový výjazd, ktorý je pre fanúšikov, spoločne so vstupným na zápas v Podbrezovej, úplne zadarmoOdchod autobusu spred hlavnej brány ružomberského štadióna bude v utorok 23. mája o 15:15 h. Viac informácií o pripravovanom výjazde nájdete TU.

Okrem toho môže Liptákov tešiť aj to, že na slávnostnom galavečeri Jedenástka roka, ktorý sa uskutočnil v nedeľu 21. mája, získal MFK Ružomberok cenu Fair-play. Pri tomto ocenení sa berie do úvahy okrem kartových trestov aj správanie realizačných tímov či fanúšikov.

Ružomberok v tejto sezóne zvíťazil v Podbrezovej

V základnej časti najvyššej slovenskej súťaže odohral Ružomberok Podbrezovou dve vzájomné stretnutia. Duel pod Čebraťom sa skončil nerozhodne 2:2. V podbrezovskej Zelpo Aréne boli ale úspešnejší Liptáci, ktorí triumfovali 2:0 a určite túžia zopakovať podobný úspech.

Trénerovi Petrovi Struhárovi nebude v súboji s Podbrezovou zo zdravotných dôvodov k dispozícii záložník Gabriel Halabrín. Otázny je aj štart stredopoliara Mateja Kochana.

Ak Ružomberčania v semifinále uspejú, tak sa v piatok 26. mája17:30 h predstavia na pôde víťaza stretnutia MFK Dukla Banská Bystrica – MŠK Žilina. V prípade, že Liptáci v semifinále prehrajú, tak sa pre nich skončila sezóna.

Udrží sa ViOn vo Fortuna lige?

Okrem play-off o EKL sa v rovnakých dňoch (utorok, piatok) uskutoční aj baráž o Fortuna ligu. V nej sa predstaví predposledné mužstvo najvyššej súťaže (FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble) proti druhému tímu II. ligy, ktorým je FC Tatran Prešov.

Prvý duel je na programe v utorok 23. mája o 15:30 hod. v Ličartovciach, kde hráva svoje domáce zápasy FC Tatran PrešovOdveta sa uskutoční v piatok 26. mája o 20:30 h v Zlatých Moravciach.

Program baráže:

Play-off o Európsku konferenčnú ligu UEFA:   

1. semifinále (23. máj o 17:30 h):FK Železiarne Podbrezová – MFK Ružomberok

2. semifinále (23. máj o 17:30 h):MFK Dukla Banská Bystrica – MŠK Žilina

Finále (26. máj o 17:30 h): Víťaz 1. semifinále – Víťaz 2. semifinále (zápas sa uskutoční na pôde lepšie umiestneného mužstva po nadstavbe) 

Baráž o Fortuna ligu:

Prvý zápas (23. máj o 15:30 h): FC Tatran Prešov – FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble

Druhý zápas (26. máj o 20:30 h): FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble – FC Tatran Prešov

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.