Vydarený začiatok play-off. Ružomberčanky deklasovali košické „anjelky“

Liptáčky zdolali svojho súpera takmer o 40 bodov. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali v stredu 20. marca úvodný štvrťfinálový zápas vyraďovacej časti Niké extraligy žien.

Zverenkyne Juraja Suju otvorili štvrťfinálovú sériu, hranú na dve víťazné stretnutia, proti Young Angels Košice. Kým Liptáčky obsadili v skupine o titul 3. miesto, tak „anjelky“ skončili v nadstavbe o udržanie sa na 6. pozícii. Ružomberčanky boli pred touto sériou v pozícii jednoznačného favorita a v prvom meraní síl túto skutočnosť aj potvrdili, i keď sa o osude duelu definitívne rozhodlo až v poslednej štvrtine.

„Ruža“ nastúpila na domáci súboj bez troch kľúčových hráčok – Andrey Andělovej, Kamily Jarošovej a Dominiky Urbanovej. Začiatok stretnutia sa niesol vo vyrovnanom duchu, pričom po necelých štyroch minútach viedli „anjelky“ 8:7. Následne ale Liptáčky zaznamenali 14 bodov v rade a odskočili svojmu súperovi na 21:8. V závere prvej časti hry východniarky skresali manko na 14:23 zo svojho pohľadu.

Druhá perióda bola vyrovnaná, no domáce hráčky si napriek tomu udržiavali v jej priebehu dvojciferný náskok. „Ruža“ si počas tejto časti hry dvakrát vytvorila vedenie na úrovni 16 bodov (40:24 i 44:28), no po polčase napokon viedla o 14 bodov – 44:30.

Ružomberský uragán

Vo vyrovnanom duchu sa pokračovalo aj po zmene strán. Liptáčky síce tri minúty pred koncom tretej desaťminútovky vyhrávali už o 21 bodov (58:37), no záver tejto časti hry nezvládli, pričom ich súperky zaznamenali 7 bodov po sebe a znížili stratu na úroveň 14 bodov – 58:44.

Kým v úvodných troch štvrtinách držali mladé Košičanky krok s favorizovanými Ružomberčankami, tak v poslednej perióde prišiel domáci valec. Liptáčky záverečnú časť hry ovládli vysoko 31:6, vďaka čomu výrazne podčiarkli svoj triumf. Ružomberok napokon deklasoval Young Angels Košice 89:50 a v štvrťfinálovej sérii sa ujal vedenia 1:0.

Už v sobotu môžu oslavovať postup

Najlepšou strelkyňou duelu bola tradične Oľga Jackovecová, autorka 21 bodov a 11 doskokov. Vo výbornom svetle sa predviedli aj mladé domáce hráčky – Mária Štefančová (12 bodov), Štefánia Michaličková (11 bodov) a Danica Ďuratná (9 bodov). Dvojcifernú hranicu bodov prekročila aj ružomberská kapitánka Alexandra Buknová (10 bodov).

Druhý štvrťfinálový zápas sa uskutoční v sobotu 23. marca o 18:00 h v metropole východu. Ak v ňom Liptáčky uspejú, postúpia do semifinále. Prípadný tretí štvrťfinálový duel, ktorý by mal prívlastok rozhodujúci, je na programe o týždeň (v stredu 27. marca o 17:00 h) v ružomberskej Koniarni.

Niké extraliga ženy – 1. štvrťfinále:

MBK Ružomberok – Young Angels Košice 89:50 (44:30)

/stav série: 1:0/

MBK Ružomberok: Jackovecová 21, Štefančová 12, Michaličková 11/3 trojky, Buknová 10, Ďuratná a Hadačová po 9, Mikovčáková 8, Kaljužná 6, Škvareková 3.

Young Angels Košice: Mandelíková 14, Szmereková 11, Šedivá 10, Pelánová a Plavnická po 4, Molčíková 3, Bohušová a Fleischerová po 2.

Trojky: 10-3. Diváci: 260. Úspešnosť streľby: 43 % – 38 %. TH: 14/11 – 17/9. Rozhodovali: Obertová, Gacík, Životský. Štvrtiny: 23:14, 21:16, 14:14, 31:6.