Z Liptova odchádza skúsený hráč

Matej Madleňák (v strede) bude v najbližšom ročníku pôsobiť v Baníku Ostrava. Foto: Rudolf Maškurica

Dvadsaťštyriročný obranca Matej Madleňák mieri na ročné hosťovanie do českého tímu FC Baník Ostrava. 

Rodák z Oravskej Jasenice začínal s futbalom v rodnej obci. Následne zamieril do MFK Ružomberok, kde bol súčasťou jednotlivých mládežníckych kategórií. V priebehu rokov sa M. Madleňák postupne vypracoval na stabilného člena základnej zostavy, čo potvrdzujú aj jeho štatistiky. V nedávno skončenom ročníku najvyššej súťaže zasiahol do 31 zápasov, v ktorých zaznamenal 5 gólov a pripísal si aj 2 asistencie.

Posledný duel v oranžovom drese odohral na konci mája proti Žiline, keď vo finále baráže o Európsku konferenčnú ligu UEFA podľahol jeho tím „šošonom“ 1:3 a nevybojoval si miestenku v pohárovej Európe. V danom súboji bol práve M. Madleňák jediným úspešným strelcom „Ruže“. Okrem toho skóroval aj v semifinále play-off na ihrisku Podbrezovej (3:0), keď otvoril gólový účet stretnutia.

Celkovo odohral M. Madleňák za Ružomberok v najvyššej súťaži 96 zápasov, v ktorých strelil 9 gólov. Taktiež si pripísal aj 4 vystúpenia v predkolách európskych pohárových súťaží. Ďalších 10 štartov pridal v Slovnaft Cupe, v ktorom sa presadil 3-krát.

Ružomberská enkláva v Baníku

M. Madleňák trénoval s FC Baník Ostrava už niekoľko týždňov a jeho angažmán v tomto tíme bolo na spadnutie. Po 10-tich sezónach v centre dolného Liptova tak zamieri tento ľavý obranca, ktorý dokáže zahrať aj na ľavom krídle, na severovýchod Českej republiky, kde strávinajbližší ročník. Český celok si následne môže uplatniť opciu na jeho trvalý prestup.

V minulej sezóne obsadila Ostrava v tamojšej lige 12. miesto a predstavila sa tak v skupine o udržanie sa. Tú „Baníci“ ovládlizachránili sa v najvyššej českej súťaži. V Baníku Ostrava pôsobí aj slovenský útočník Ladislav Almási, ktorý si v minulosti taktiež obliekal oranžový dres. V lete 2021 prestúpil tento hráč práve z MFK Ružomberok do českého tímu.

Piata zmena v kádri

V aktuálnom prestupovom období ide v ružomberskom kádri už o piatu hráčsku zmenu. Prvou posilou Liptákov bol 27-ročný obranca Juraj Kotula, ktorý podpísal v MFK Ružomberok dvojročný kontrakt. Opačným smerom putoval útočník Marko Kelemen, ktorý zamieril na ročné hosťovanie do maďarského druholigového tímu Szombathelyi Haladás.

Minulý týždeň zamieril k našim južným susedom aj skúsený obranca Alexander MojžišTen po štyroch sezónach v drese „Ruže“ odišiel na ročné hosťovanie do maďarského mužstva VSC Debrecín. Včera (13. júla) oznámilo vedenie klubu druhú posilu, keď sa novou akvizíciou MFK Ružomberok stal 19-ročný útočník David Jackuliak, ktorý prišiel pod Čebrať z MFK Dukla Banská Bystrica.

Liga štartuje o dva týždne

Zverencov Petra Tomka čakajú v príprave ešte dva súboje. Najbližší duel odohrajú Ružomberčania dnes (14. júla) o 17:00 hod., keď nastúpia proti poľskému celku MKS Cracovia Krakow.

Letnú prípravu ukončia Liptáci v sobotu 22. júla, keď vyzvú ukrajinský tím Zorya. v nedávno skončenom ročníku tamojšej ligy skončila na 3. mieste. Toto stretnutie bude pre „oranžových“ zároveň generálkou na Niké ligu.

Najvyššia slovenská súťaž štartuje v posledný júlový víkend (28. – 30. júl). MFK Ružomberok odohrá úvodný duel nového ročníka Niké ligy v sobotu 29. júla na pôde MŠK Žilina.

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.