Z regiónov do sveta v Žilinskom kraji

Podujatie s názvom Z regiónov do sveta, ktorého cieľom bolo predstaviť novú ponuku podpory štátu určenú pre malých a stredných podnikateľov, vedecko-výskumné a vzdelávacie inštitúcie, ale aj mestá i obce, sa uskutočnilo v utorok 21. marca v Bytči.

Za odborným okrúhlym stolom v tamojšom Sobášnom paláci diskutovali predstavitelia malých a stredných podnikov zo Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), so zástupcami diplomacie, ekonomických rezortov a štátnych agentúr. Redakciu RK Magazín o tom informovala Eva Lacová, hovorkyňa ŽSK.

Podľa Lacovej cieľom iniciatívy je v spolupráci s VÚC na Slovensku, zvýšiť zapojenie regionálnych malých a stredných podnikov a vedeckých a vzdelávacích inštitúcií do zahraničných aktivít. Z regiónov do sveta predstavuje jeden z proexportných nástrojov rezortu diplomacie.

Zvýšenie exportného potenciálu kraja

Podujatie zorganizoval Žilinský samosprávny kraj a Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Vítame snahy o zvýšenie exportného potenciálu podnikov a inštitúcií, ktoré pôsobia na území nášho kraja. Zo všetkých krajov na Slovensku je Žilinský kraj druhý s najvyšším počtom aktívnych malých a stredných podnikov a z dlhodobého hľadiska sa ich počet v kraji zvyšuje,“ uviedla Erika Jurinová, predsedníčka ŽSK. 

„Môžeme sa tiež pochváliť najvyššou podnikateľskou aktivitou mladých ľudí a žien v SR a sme krajom s druhým najväčším inovačným potenciálom. Všetko so všetkým súvisí a aj v tomto prípade platí, že chceme byť krajom príležitostí a smart riešení, zvýšiť exportný potenciál našich podnikov a inštitúcií a  podporiť tak, v čo najväčšej miere ich rast, pretože spolu s nimi, sa rozvíja a rastie, aj región,“ dodala.

Na podporu inovačného prostredia a aktivity mladých ľudí v oblasti podnikania ŽSK spolu s mestom Žilina a Žilinskou univerzitou zriadil regionálne inovačné centrum INOVIA. Každoročne ŽSK organizuje súťaž Stredoškolský podnikateľský zámer a konferenciu Inovačný rozvoj regiónov, v rámci ktorej udeľuje ocenenia pre študentov i inovatívne firmy kraja Inovácia Žilinského kraja.

Diskusie exportérov s verejnou správou

Súčasťou programu Z regiónov do sveta v ŽSK bola moderovaná diskusia so zástupcami štátnej správy a príspevkových organizácií, panelová diskusia s vybranými exportérmi a tiež networking s predstaviteľmi štátnej správy, agentúr a samosprávy. Podujatia Z regiónov do sveta sa zúčastnila aj Ingrid Brocková, štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

V Žilinskom kraji sídlia firmy a univerzita, ktoré prispievajú k rozvoju nielen regiónu, ale aj celého Slovenska. Podniky sa tu orientujú prevažne na obchod, priemysel, stavebníctvo, ale aj na odborné, vedecké a technické činnosti. Kraj je dôležitý aj pre svoju strategickú polohu, keď ako pomyselná brána na sever otvára obchodné možnosti s našimi susedmi,“ zdôraznila Brocková.

Doplnila, že o významnosti regiónu svedčí aj skutočnosť, že v roku 2021 sa 11,2 percentami podieľal na slovenskom hrubom domácom produkte (HDP). Štátna tajomníčka pripomenula, že Žilinská univerzita sa v roku 2022 historicky prvýkrát umiestnila v rebríčku QS World University Rankings medzi najlepšími tisíc univerzitami sveta.

Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová a štátna tajomníčka Ingrid Brocková navštívia v rámci dvojdňového pracovného programu (21. – 22. 3.) Žilinskú univerzitu, areál automobilky Kia, spoločnosti MTS, AR Group, ARLI Lights a Kolodom.

Zdroj: ŽSK

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.