Z Ružomberka aktuálne pochádza desať kňazov

Väčšina z nich sa dala na kňazskú dráhu počas pôsobenia bývalého dekana Alojza Kostelanského.

Naposledy sa primície v ružomberskej farnosti konali pred rokom, keď bol za kňaza vysvätený Štefan Bocko. Medzi ďalších kňazov – tridsiatnikov, ktorí pochádzajú z Ružomberka, patria ešte Dominik Janky a Michal Janiga.

O čosi starší sú Jozef Gužiak, Alexander Líška, Milan Prídavok, Ľuboš Šípoš a Jaroslav Chovanec, ktorí sú farskými administrátormi, respektíve farármi v rôznych farnostiach Spišskej diecézy.

Všetci spomenutí vstúpili do kňazského seminára a boli za kňazov vysvätení práve počas pôsobenia dekana Alojza Kostelanského v Ružomberku.

Schematizmus Spišskej diecézy uvádza ešte ďalších dvoch starších kňazov, ktorí taktiež pochádzajú z nášho mesta. Miloš Krakovský dlhé roky pôsobí ako misionár v Rusku a Stanislav Culka je farárom a dekanom v Liptovskom Mikuláši.

Ak by sme sa pozreli aj do ďalších obcí Ružomberského dekanátu, ktorého hranice sa prekrývajú s hranicami okresu, natrafili by sme na ďalšie tri desiatky kňazov, ktorí odtiaľ pochádzajú.

Medzi nimi sa vynímajú Liptovské Sliače so siedmimi kňazmi, z ktorých traja sú bratia Slotkovci – Róbert, Pavol a Miroslav.

Foto – Liptovskomikulášsky dekan a rodák z Ružomberka Stanislav Culka začiatkom júla uviedol do úradu nového ružomberského farára – dekana Dušana Škrabeka. Zdroj – T2.sk/Anton Kulan

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.