Z telocvične vytvorili vianočné mestečko

Základná škola sv. Vincenta v Ružomberku sa premenila na vianočné trhy plné vysvietených stánkov s nápaditými výrobkami, sladkých koláčov, punču, vrúcnych úsmevov a dobrej nálady.

Už z Námestia Andreja Hlinku sa ozývala hlasná vianočná hudba, ktorá okoloidúcich lákala na milé podujatie organizované učiteľmi Základnej školy sv. Vincenta v Ružomberku, ale aj žiakmi. Na prípravách akcie Vianočné mestečko sa totiž s radosťou podieľali.

Škola má šikovných učiteľov aj deti

Vianočnú akciu v škole pripravovali od septembra. Vyučujúci vymýšľali, deti tvorili. ,,Cieľom akcie bolo vytvoriť vianočné mestečko, na ktorom žiaci odprezentujú svoje výrobky, ktoré spolu s vyučujúcimi vytvárali v triedach, ale aj doma,“ predstavila podujatie Miroslava Murínová, riaditeľka ZŠ sv. Vincenta.

,,Deti majú rôzne nápady a toto je hmatateľný výsledok nápadu, ktorý sa dá chytiť do ruky, dá sa zjesť, ovoňať alebo zavesiť. Je to veľká dielňa nápadov, ktoré sú hmatateľné či citeľné a môžeme využiť všetky zmysly, ktoré máme“ potešil sa z výtvorov žiakov zástupca riaditeľky Milan Siska.

Na podujatí odprezentovali aj školu ako takú. ,,Chceli sme pozvať i širšiu verejnosť a ukázať im, ako to tu máme a že táto škola má nezastupiteľné miesto vo farnosti aj v meste,“ dodala Murínová.

Vianočná atmosféra aj s pečením oblátok

Školou zneli koledy, telocvičňou rozvoniaval vianočný punč a čerstvé medovníky, deti postávali pri stánkoch, prezentovali výrobky a vysvetľovali využitie či chuť produktov. Priestorom vládla príjemná atmosféra, ktorú vytvárali žiaci, vyučujúci, rodičia a návštevníci dokopy.

Vianočných stánkov bolo osemnásť, tvorili ich najmä slané jedlá a sladkosti v podobe koláčov, medovníkov i vianočného punču. V jednom z nich si ktokoľvek mohol vyrobiť vlastnú vianočnú oblátku a vziať si ju domov k štedrovečernému stolu.

Ostatné stánky zdobili ručne robené sviečky, prútené výrobky, obaly z včelieho vosku, pohľadnice, vianočné gule, knihy, náramky, vyšívané predmety či hačkované zvieratá a mnoho iného. Pri niektorých z nich pomáhali aj vyučujúci, ktorí žiakom vysvetľovali ako postupovať pri predaji výrobkov.

Učia sa, akú hodnotu má výsledný produkt

My sme natrafili na dve aktívne učiteľky, ktoré nám s nadšením vysvetľovali proces výroby unikátnych ručne robených výrobkov v podobe sviečok, okrasných vianočných gúľ, voskových obalov a vyšívaných pohľadníc.

,,Deti sa do procesu výroby produktov zapájali s nadšením. Tá motivácia, že bude možnosť výrobky predávať bola pre nich veľmi silná, nakoľko vyrábať niečo s efektom je pre nich oveľa viac, ako vyrábať len mame na policu. Deti to veľmi motivuje, keď vedia, že ich výrobok sa predá. Majú chuť tvoriť,“ povedala Katarína Hradská, ktorá na škole vyučuje výtvarný krúžok s názvom Tvoje ruky sú dar.

,,Odprezentujú sami seba a svoju prácu od úplného začiatku – od myšlienky niečo vyrobiť, samotného výrobku, ktorý následne zabalia a predstavia kupujúcim. To, že si to vyrobia vlastnými rukami, si vedia aj viac vážiť. Uvedomujú si hodnotu produktu a vedia, že keď niečo stojí aj desať eur, tak je za tým tvrdá práca výrobcov,“ doplnila Katarína Milanová, ktorá vyučuje výtvarný krúžok Šperkovo. Zároveň podotkla, že deti sa učia aj finančnú gramotnosť, pretože počas podujatia narábali s reálnymi peniazmi.

Pri kúpe vianočného produktu žiaci pozorne vydávali peniaze. Foto: Patrícia Kurpašová

Ekologická myšlienka, proces aj výrobky

Žiaci pri výrobe svojich produktov mysleli aj na planétu Zem a na to, ako sa k nej ľudia správajú. Vymýšľali, ako čo najlepšie využiť všetko to, čo máme vôkol seba. Podľa pedagogičky Hradskej, deti často prichádzajú s rôznymi nápadmi. ,,Nedávno chceli vyrábať odličovacie tampóny, ktoré si následne svojpomocne vyrobili a zároveň dodržali parametre ekologického produktu,“ povedala s úsmevom.

Škola sa zapojila aj do projektu Zelená škola, ktorý je ich motivátor a zdroj myšlienok pri vytváraní produktov. ,,Snažíme sa spracovávať materiály, ktoré máme voľne dostupné. Nie je to len o recyklácii niečoho už použitého alebo starého, ale hlavne o využití toho, čo je dostupné – zo starého oblečenia sme vytvorili obaly na vianočné darčeky, takisto z obliečok na vankúše voskované vrecúška na potraviny či desiatu do školy a podobne,“ zdôraznila Hradská.

Okrem ekologickej témy sa žiaci v škole venujú aj tej praktickej, napríklad, ako si po sebe upratať. ,,Sme radi, že na škole môžeme s deťmi piecť v novej kuchynke. Deti vedieme k tomu, aby si vedeli napiecť, upratať si po sebe či odložiť riad. Nie je to len o tom, že dostanú koláče rovno na tanieri. Samozrejme, s tým súvisí aj úloha nájsť si recept, nakúpiť si, pripraviť si to, upiecť a odložiť si po sebe,“ podotkla Milanová.

Súčasťou podujatia bol aj bazár oblečenia a maľovanie na tvár. Nadšenci umenia si dokonca mohli kúpiť školské stoličky, ktoré žiaci kreatívne pomaľovali a škola taktiež zorganizovala tombolu, v ktorej deti povyhrávali zaujímavé ceny od sponzorov. Podujatie spestrila hudobná skupina Kapucíni svojimi piesňami v duchu Vianoc a školský orchester.

Kapela Kapucíni zahrala sériu piesní. Foto: Patrícia Kurpašová

Vyzbierané peniaze počas vianočných trhov škola použije na vytvorenie oddychovej zóny vrátane knižnice, ale aj skrášlenie priestorov školy.

Foto: Patrícia Kurpašová

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.