Cestnú komunikáciu zmodernizovali vďaka spolupráci s MAS Dolný Liptov.
Liptovský Michal je treťou najmenšou obcou dolného Liptova. Práve obce s menším počtom obyvateľov sa častokrát boria s nedostatkom financií na svoje ciele. Iné to nebolo ani v prípade tejto obce. Zrekonštruovať cestu mohli vďaka peniazom z projektu. Celková hodnota novej cesty bola takmer 11-tisíc eur a ďalšie podobné projekty v spolupráci s MAS Dolný Liptov už obec pripravuje.
Obce z dolného Liptova sa s veľkým záujmom zapájajú do možnosti využiť čerpanie nenávratných finančných príspevkov z programu LEADER, ktorý v Európe funguje cez LAGs (Local action groups) – u nás: Miestne akčné skupiny (MAS). Tie boli zriadené z iniciatívy Európskej únie práve za účelom dostať európske peniaze čo najviac priamo do regiónov a nie do rúk vlád.
Takto sa eurofondy dajú využívať veľmi adresne – čiže presne na to, čo v regióne potrebujú a zároveň znižujú rozdiely medzi regiónmi – jednak v rámci krajín, ale najmä v rámci celej Európskej únie. Inak to nebolo ani v Liptovskom Michale, kde sa za peniaze z programu LEADER podarilo zrekonštruovať cestu. Aktuálne stále prebieha programové obdobie 2014-2020 (predĺžené do 2025), v rámci ktorého sa dajú ešte stále čerpať finančné prostriedky.
História obce
Liptovský Michal je na prvý pohľad nenápadná obec. Počtom obyvateľov (302) sa radí k tým najmenším. Už málokto vie, že ide o starobylú obec so zaujímavou históriou.
Toto územie bolo totiž obývané už v dávnej minulosti, čo dokazuje objav sídliska z obdobia eneolitu, po ktorom boli objavené viaceré exempláre kanelovanej keramiky. Taktiež sa v okolí našlo osídlenie z mladšej doby bronzovej pripisované ľudom lužickej kultúry a pozostatky prítomnosti Slovanov z čias Veľkej Moravy.
Návštevníkom obce rozhodne neunikne pohľad na Rímskokatolický kostol sv. Michala. Bol postavený v gotickom štýle ešte pred rokom 1300 v blízkosti kostola sa nachádza aj drevená zvonica zo 17-teho storočia.
Turisticky atraktívne okolie
V súčasnosti je Liptovský Michal pokojnou obcou, ktorá čerpá najmä zo svojho turisticky atraktívneho okolia, v ktorom sa nachádza. Návštevníci do tejto oblasti prichádzajú najmä za turistikou a geotermálnymi prameňmi okolitých obcí – do Bešeňovej, na Lúčky či do Kalamien.
Záujem o turizmus v obci rastie a či už by išlo o potreby návštevníkov alebo miestnych obyvateľov – nájde sa aj tu veľa vecí, ktoré treba „dať do poriadku“.
Cesta, ktorá sa vďaka projektu v Liptovskom Michale zrekonštruovala, smeruje práve do rekreačnej oblasti a napája sa na hlavnú cestu v obci. „Za tunelom“ – ako oblasť miestni obyvatelia nazývajú, sa nachádzajú rodinné domy, ale aj ubytovacie zariadenia, ktoré podporujú rozvoj turizmu v tejto oblasti.
Do budúcna chcú zrekonštruovať kultúrny dom
Podľa bývalej starostky Eleny Tukovej obyvatelia túto zmenu veľmi pozitívne privítali. To, že nepôjde o poslednú zmenu realizovanú v spolupráci s MAS Dolný Liptov, potvrdil aj terajší starosta obce Martin Adamčiak: „Rekonštrukcia cesty vyriešila viacero problémov. Pôvodná cesta bola rozbitá a plná výtlkov. V pláne máme obnoviť aj ďalšiu cestu v obci. Viaceré to potrebujú. Na čo sa teraz chceme intenzívne zamerať, je kultúrny dom.“
Práve na rekonštrukciu kultúrneho domu podala aktívna obec viacero žiadostí o príspevky. Využiť sa chystá opäť možnosti z MAS Dolný Liptov. Jednať by sa malo o rozsiahlejšie zmeny na kultúrnom dome – výmenu okien, obnovu fasády, rekonštrukciu vnútorných omietok a podláh. Všetky tieto zmeny by sa mali stihnúť ešte v rámci aktuálneho programového obdobia, ktoré sa bude končiť v júni roku 2025.
Projekt rekonštrukcie cesty bol podporený vo výške 10 199,63 eur a príspevok bol poskytnutý zo zdrojov Európskej únie v rámci iniciatívy LEADER a štátneho rozpočtu. Obec na projekt prispela sumou 536,82 eur.
Zdroj: TS MAS Dolný Liptov