Záhrady, autá, ale aj bytovky. Krupobitie zanechalo spúšť

Ružomberskí hasiči si na odstraňovanie bezprostredných následkov krupobitia museli privolať na pomoc dobrovoľných hasičov. Poisťovne sumarizujú škody.

Včerajšie podvečerné krupobitie narobilo v meste a okolí poriadnu neplechu.

Hasiči nestačili všetko odstraňovať

Ružomberských hasičov najskôr privolali k zaliatej križovatke pri Mondi SCP. Utrpel najmä odbočovací pruh z Banskej Bystrice na Mikuláš, ktorý opakovane kompletne zaliala voda. „Utopilo“ sa tu jedno auto s ružomberských evidenčným číslom.

Krupobitie v Ružomberku. Foto – redakcia.

„Zasahovali sme najskôr tam, ale následne sme museli zavolať na pomoc Dobrovoľných hasičov z Likavky, pretože nás zavolali k požiaru v bytovke na Námestí Slobody. Zatečenie vody spôsobilo skrat a požiar,“ informoval nás Pavol Pecník z Hasičského a záchranného zboru Ružomberok.

Pri zásahu museli pomáhať aj elektrikári Stredoslovenskej distribučnej.

Následne sa profesionálni hasiči presunuli Žilinskú cestu, kde pomáhali s vytopením budovy Polikliniky. „Odtiaľ sme smerovali na Klačno, kde voda vytápala panelák a následne sme išli naspäť na Žilinskú cestu, kde voda taktiež neodtekala do kanála, ale tiekla do bytovky,“ priblížil zásahy ružomberských hasičov Pecník.

Dobrovoľníci z Likavky

Na pomoc privolaní dobrovoľní hasiči z Likavky tak prevzali zásah na križovatke pri Mondi, kde vodu odčerpali a uvoľnili upchatý kanál. Následne museli rovnakým spôsobom zasahovať na Vajanského ulici v Políku i na Žilinskej ceste v križovatke na most k železničnej stanici.

Problémy s vodou však boli vo viacerých ďalších lokalitách mesta. Krátkodobo boli vytopené úseky ciest vo Veľkom Políku, na Moyzesovej, Makovického i na ulici Scota Viatora a pri Hýrošovom parku. Všade boli príčinou buď dlhodobo alebo kvôli búrkou naplaveným nečistotám zapchaté kanalizačné odtoky.

Podľa hovorcu primátora Viktora Mydla požiadala radnica Slovenskú správu ciest o bezodkladné vyčistenie Žilinskej, Bystrickej a Tatranskej cesty, ktoré má v správe.

„Našou povinnosťou dnes je: čistenie mesta smerom z centra, preverenie poškodenia letničkových záhonov a čistenie priečnych dažďových vpústí. Čisteniu mesta sa budú pracovníci Technických služieb Ružomberok a Oddelenia technickej správy mestského úradu venovať s plným nasadením,” zverejnil Mydlo v statuse na sociálne sieti Facebook.

Aj takto si Ružomberčania chránili majetok pred ničivými krúpami. Foto – facebook.com/Lukáš Bačkor

Škody na autách

Viacerí vodiči počas búrky zakrývali svoje autá dekami, kobercami i hrubšími látkami. Niektorí ich preparkovali pod stromy, dokonca aj na úkor mestskej zelene a zastali na trávnikoch. Pod cestným mostom na ulici Za dráhou, ktorá prepája Roveň s parkoviskom pri Mondi SCP, bola premávka úplne zablokovaná. Vodiči tam v oboch smeroch odstavili autá, aby ich ochránili pred škodami z padajúcich krúp. Mnohí však poškodeniu od ľadovca nedokázali zabrániť.

„Aktuálne evidujeme nahlásených 17 škodových udalostí v dôsledku nedeľnej intenzívnej búrky spojenej s krupobitím. Škody sa týkajú poškodenia majetku a poškodenia motorových vozidiel. Podľa prvotných odhadov nahlásené škody dosahujú hodnotu takmer 23-tisíc eur,” odpovedala Ružomberskému magazínu hovorkyňa poisťovne Koopoerativa Silvia Nosková Illášová.

„Po krupobití, ktoré cez víkend zasiahlo časti severného a východného Slovenska, nám klienti Allianz – SP do dnešného popoludnia nahlásili 40 škôd z privátneho majetku, pričom počet hlásení neustále rastie. Najviac škôd po krupobití zatiaľ evidujeme z okolia Ružomberka, Trebišova, Starej Ľubovne a Tvrdošína. Najčastejšie ide o poškodené strechy a následné zatečenia, poškodené striešky nad balkónmi, altánky a záhradné a balkónové rastliny,” informovala Helena Kanderková z poisťovne Allianz – Slovenská poisťovňa.

Okrem škôd spôsobených krupobitím eviduje poisťovňa aj do 20 škôd spôsobených dažďom, záplavami a víchricami.

Mnohým zničila nedeľná búrka úrodu. Foto – facebook.com/čierna bodka

Záhradkári rátajú škody

Zo sociálnych sieti je zrejmé, že škody rátajú aj záhradkári. Doráňané ovocie, paradajky i okrasné záhrady. Rozsah škôd je veľký od prípadu k prípadu.

Ján Diak zo Okresného výboru Slovenského zväzu záhradkárov hovorí, že zatiaľ škody nerátali, no múdrejší vraj budú v stredu, keď zasadá výbor.

Čiastočne zrátané už majú v najväčšom poľnohospodárskom družstve v dolnom Liptove.

„Ľadovec ktorý zasiahol náš región v nedeľu spôsobil nášmu PD Ludrová veľké škody na úrode. Nemáme ešte presne vyčíslené finančné straty ale podľa našich odborníkov rastlinnej výroby mame poškodené porasty repky na približne 30 percent výmery, u zemiakov sú niektoré parcely poškodené až na 70 percent, obiloviny približne na 20 percent, čiastočne sú poškodené aj porasty kukurice. Presné vyčíslenie finančných strát budeme vedieť až po fyzickej obhliadke pracovníkom poisťovne,” poskytol údaje predseda PD Ludrová Miroslav Štefček.

Poisťovne priznávajú, že majú hlásené škody na poľnohospodárskej úrode z dôvodu krupobitia najmä z oblastí Zemplína, no očakávajú, že nahlásenia v tomto segmente ešte porastú.

 

Titulná fotografia – Dobrovoľní hasiči z Likavky zasahujú v križovatke pri Mondi SCP. Foto – DHZ Likavka, Zdroj – facebook.com/Hasici Likavka

 

 

Hasiči zasahovali na vytopenej, čerstvo vyasfaltovanej Žilinskej ceste. Foto – Hasiči Likavka

 

Likavskí hasiči pomáhali aj na križovatke pri Mondi SCP. Foto – Hasiči Likavka
Križovatka pri Mondi SCP a utopený “bavorák”. Foto – redakcia.

 

Vytopená ulica pri Liptovskom múzeu. Foto – facebook.com/ Zdenka Ružičková

 

Spúšť, aká zostala po celom Ružomberku. Fotka je z Malých Tatier. Foto – redakcia.
Tento muškát sa už zrejme nespamätá. Foto – facebook.com/Mirka Franková

 

Aj túto záhradu vyslobodili likavskí dobrovoľní hasiči. Foto: Hasiči Likavka.
Vytopená Makovického ulica. Foto – facebook.com/Anna Vevericová
Ľadovec zasypal všetko. Foto – František Hanes, st.

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.