Zamestnanci Okresného súdu v Ružomberku protestovali proti navrhovanej reforme súdnictva

Zamestnanci tak vyjadrili podporu svojim zástupcom pri obhajovaní zachovania ružomberského súdu na rozporovom konaní v Bratislave, ktorého sa majú zúčastniť v stredu 13. októbra. Na proteste bolo prítomných viac ako 40 ľudí.  

,,Zamestnanci Okresného súdu Ružomberok týmto vyjadrujú svoju podporu sudcom a odborárom, ktorí sa tiež zúčastňujú rozporového konania na ministerstve spravodlivosti k našej hromadnej pripomienke, ktorú podporilo zhruba 3 400 občanov. V pripomienke sme vyjadrili nesúhlas s pripravovanou zmenou súdnej mapy a uvádzame tam argumenty, ktoré podľa nášho názoru svedčia o nehodnosti tohto kroku,” hovorí o dôvodoch protestu riaditeľ správy Okresného súdu Ružomberok Ladislav Fiš.

,,Podľa nášho názoru spĺňa Okresný súd Ružomberok všetky atribúty – funkčnosť, špecializáciu aj rýchlosť konania ako každý iný súd,” vysvetľuje Fiš.

Na Okresnom súde v súčasnosti pracuje osem sudcov a 37 zamestnancov. ,,V prípade, že dôjde k zrušeniu okresného súdu, nemáme žiadne informácie, kto zostane, kto nie. V dôvodových správach ale ministerstvo spravodlivosti uvádza, že zruší 50 sudcov a 292 miest zamestnancov,” informuje Ladislav Fiš.

,,My si to nevieme predstaviť, že by súd zanikol. Tento súd patrí v ukazovateľoch medzi 10 najlepších na Slovensku, je tu jedinečný komplex, kde súd, väzenstvo aj prokuratúra či polícia, sú na jednom mieste. Ale aj strategická poloha Ružomberka svedčí o tom, že keď sa robila súdna mapa, kde sa mali posudzovať geograficko-strategické dôvody možností pohybu osôb, Ružomberok ako križovatka troch regiónov spĺňa aj tieto podmienky. Je to proti logike súdnej mapy, aby tento súd bol zrušený,” vyjadril sa na proteste primátor Ružomberka Igor Čombor. Protestu sa zúčastnili aj starostovia okolitých obcí či prednosta Okresného úradu v Ružomberku.

Na to, aby ostal v Ružomberku súd, chýba jeden sudca

Plánovaná súdna reforma počíta s piatimi skupinami sudcov – civilnými, obchodnými, trestnými, rodinnými a správnymi, teda takými, ktorí by riešili výlučne spory s orgánmi verejnej správy.

Rezort si od tejto zmeny sľubuje kvalitnejšie a rýchlejšie konania, vyššiu transparentnosť aj dôveru občanov v slovenskú justíciu. Aby zároveň zachovali náhodný výber v prideľovaní prípadov, stanovili si počet sudcov pre vybrané právne odvetvie. Na každú agendu minimálne troch.

Na Slovensku by túto podmienku spĺňalo iba 11 okresných súdov. Zvyšné sa rezort rozhodol zlúčiť do väčších obvodov tak, aby naplnili potrebné počty. Nevyhnutne tak došlo k prekresleniu súdnej mapy, ktorá sa existenčne dotkla aj ružomberského okresného súdu.

Budú si ružomberskí sudcovia obliekať talár v Liptovskom Mikuláši?

Titulná fotografia: Protest zamestnancov pred budovou Okresného súdu v Ružomberku. Foto: Anna Zábojníková.

 

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.