Zamestnanci vojenskej nemocnice dostanú odmeny v priebehu októbra

Odmenených bude približne 200 zamestnancov za boj proti COVID-19, ktorí boli nasadení v prvej línii. 

V prvej polovici septembra sľúbil minister obrany Jaroslav Naď, že prerozdelí takmer päť miliónov eur medzi profesionálnych vojakov a zamestnancov rezortu obrany. Pod ministerstvo obrany patrí aj Ústredná vojenská nemocnica SNP v Ružomberok. Zaujímalo nás, v akej hodnote sa pohybujú odmeny a koľko zamestnancov ich dostane.

Zamestnanci dostanú od 300 do 500 eur

Rezort potvrdil, že v súčasnosti prebieha technická realizácia vyčlenených prostriedkov v rámci rozpočtu a prevedenia finančných prostriedkov na rezortné kapitoly.

„Predpokladáme, že vyplatenie prebehne počas nasledujúceho mesiaca. V prípade Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku pôjde o približne 200 zamestnancov, pričom vyplatená suma by sa mala pohybovať v rozmedzí od 300 do 500 eur v čistom,“ informovala RK Magazín hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Zároveň konkretizovala, pre koho sú určené. „V predmetnej súvislosti môžeme potvrdiť, že sa počíta s odmenením širšieho spektra profesii vrátane lekárskeho a zdravotníckeho personálu (zdravotné sestry, laboranti, sanitári),“ uviedla Martina Kovaľ Kakaščíková.

Predražené zákazky, porušovanie zákonov, personálny rozklad. Riaditeľa vojenskej nemocnice odvolali

Minister vyzdvihol prácu nemocnice  

Ministerstvo informovalo, že z celkového počtu odmenených tvoria 90 percent profesionálni vojaci a vojenskí policajti, najmä tí, ktorí boli nasadzovaní v rámci aktivít v spolupráci s Policajným zborom SR. Odmeny sa však týkajú aj tých, ktorí pôsobili v marginalizovaných komunitách či zabezpečovali bezpečnosť a poriadok v karanténnych zariadeniach rezortu či asistovali pri odberoch vzoriek na testovanie.

V uvedenom počte sú okrem vojenskej nemocnice zahrnutí aj pracovníci Centra výcviku Lešť, Akadémie ozbrojených síl a ďalších rezortných zariadení vrátane Vojenského úradu hygieny a epidemiológie a Oddelenia krízového manažmentu Ministerstva obrany SR.

„Zabezpečovali sme transportné úlohy, rozvážali sme ochranné pomôcky a lieky po celom Slovensku, aj pre civilné nemocnice. Vojenská nemocnica v Ružomberku odviedla fantastickú prácu a zároveň, samozrejme, sme ubytovali tisíce ľudí v rámci našich ubytovacích zariadení v rámci karantén,“ povedal minister Jaroslav Naď.

Titulná fotografia: Covidové pracovisko v areáli vojenskej nemocnice. Foto: redakcia

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.