Zatiaľ tretí najlepší maratónec na Slovensku

Matúš Vlčko je po víkendovom maratóne v Berlíne výkonom 2:38 v tomto roku zatiaľ tretí najlepší Slovák.

Ružomberčan Matúš Vlčko má za sebou jeden z najprestížnejších maratónov na svete. V Berlíne, ktorý patrí do série World Marathon Majors, teda akejsi elitnej ligy šiestich najväčších maratónov sveta, zabehol bežec – nadšenec čas 2:38:21, čím len o tri sekundy zaostal za svojím osobným rekordom.

Roman Vajs a Matúš Vlčko (vpravo) pred štartom Berlínskeho maratónu. Foto – archív M. Vlčka

V slnku, daždi a vetre

„Bol som o tri sekundy pomalší ako pred rokom vo Frankfurte nad Mohanom. No napriek tomu ma to neškrie. Nechal som na trati všetky sily, urobil som maximum, išiel na hranici schopností, a preto som spokojný,“ hlásil len deň po maratóne, už z Ružomberka, úspešný bežec Matúš Vlčko.

Preteky si pritom rozbehol výborne. V polovici trate to vyzeralo na hlboké prekonanie osobného rekordu.

„Polmaratón som išiel za 1:17:39, čo bol solídny výkon, ale od 23. kilometra prišla kríza, bolo to čoraz ťažšie a ťažšie a druhú polovicu som už namiesto ľahkosti iba bojoval,“ vysvetlil 28-ročný Vlčko.

Podľa priebehu pretekov to vychádza, že Matúšova kríza nastúpila približne so zmenou počasia v Berlíne. Kým na štarte bolo pekne a slnečno, postupne sa obloha zatiahla, čoraz hustejšie pršalo a fúkal silný vietor.

„Podmienky boli čoraz náročnejšie, to je pravda, ale na to sa nebudem a nechcem vyhovárať. Všetci ich mali rovnaké. A preteky to nijako nespomalilo. Víťaz Bekele zaostal za svetovým rekordom len o dve sekundy, takže rýchlo bežať sa v tom počasí určite dalo,“ nehľadal žiadne ospravedlnenie v podmienkach na trati obyvateľ Klačna.

Keď v cieli odpadne, vie, že bežal najlepšie ako mohol

Víťaza mal na dohľad

Mimochodom, vďaka spomínanému výbornému času z Frankfurtu, ktorý ho do Berlína kvalifikoval, stál Matúš Vlčko na štarte v skupine A. Pred ním už bola len kategória Elite. Aj to hovorí o kvalitách tohto bežca.

„Desať metrov odo mňa stál na štarte Kenenisa Bekele. Keď zaznel výstrel, za sedem sekúnd som bol na štartovej čiare. Pri tom množstve pretekárov to bolo výborné postavenie,“ opísal jeden zo zážitkov z nedeľného Berlína.

Trojnásobný olympijský a päťnásobný svetový šampión, Etiópčan Bekele, v Berlíne vyhral za 2:01:40.

Inak, na štarte bolo takmer 47-tisíc pretekárov. Vlčko dobehol 407. Ani v pondelok večer, to však stále nebol oficiálny výsledok. Časom pod 2:40 sa do Berlína kvalifikoval aj o rok. Ak bude chcieť.

„To ešte neviem. Samozrejme, je výzva skúsiť aj niektorí z americkej série top maratónov: Chicago, Boston, New York. Ešte by som si trúfal na to našetriť a možno by mi opäť pomohli aj sponzori. Veľa však bude záležať aj od môjho bežeckého parťáka Romana Vajsa,“ zatiaľ hmlisto načrtáva ďalšie plány Vlčko.

Banskobystričan Roman Vajs, ktorý sa spolu s ním na Berlín štvrť roka poctivo pripravoval, napokon zabehol čas 2:49. Bežal však so zapálenou šľachou v achilovke, čo sa dozvedel až zo zdravotných vyšetrení po maratóne.

Matúš Vlčko pod Brandenburskou bránou počas maratónu v Berlíne. Foto: archív M. Vlčka

Tretí v slovenských maratónskych tabuľkách

Vlčkov výkon je aktuálne tretí najlepší v tohtoročných atletických tabuľkách pre maratón.

„Už v nedeľu sa však beží košický maratón. Po ňom určite spadnem nižšie,“ schladí okamžite stále skromne pôsobiaci Vlčko. Do Košíc sa však chystá aj on.

„Pôjdeme s kolegami a s majiteľmi firmy, kde pracujem, firemnú štafetu. Začal som regeneráciu. Teraz mám veľkú svalovicu, ale už v pondelok večer som si bol zľahka zabehať, hoci sa to na beh nepodobalo. Pre urýchlenie regenerácie bolo potrebné vyklusať.“

Hlási tiež, že určite by chcel ísť aj na domáce, októbrové preteky Okolo Sidorova, dovtedy by malo byť telo z Berlínskeho maratónu spamätané.

„Ďakujem všetkým za podporu a povzbudenie. Keď prišla kríza a môj beh sa zmenil na boj, nebežal som len kvôli sebe, ale myslel som aj na všetky tie odkazy a slová povzbudenia, ktoré mi chodili. Nechcel som nikoho sklamať a hnala ma za tým aj myšlienka, že naozaj na mňa ľudia myslia a držia mi palce,“ uzatvára rozprávanie ružomberský bežec.

Titulná fotografia – Matúš Vlčko na trati. Zdroj: archív M. V.

M. Vlčko a R. Vajs pred štartom maratónu. Foto: archív M. Vlčka
Medaila za účasť v Berlíne. Foto: archív M. Vlčka.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.