Zatopené domy, poškodené cesty aj strhnuté mosty. Dolnoliptovské obce zasiahli prívalové povodne

Dolný Liptov včera zasiahli prívalové dažde. Povodne sa preliali Ivachnovou, Ludrovou, Liptovskou Lúžnou,  Liptovskými Sliačmi aj Liptovskou Štiavnicou. Následky záplav odstraňujú aj v Bielom Potoku. (Foto a video v texte). 

Najhoršia situácia bola pravdepodobne v Liptovskej Štiavnici a Liptovských Sliačoch, kde voda zatopila domy, pivnice, brala autá a zničila aj úrodu. Časť Liptovských Sliačov museli dokonca evakuovať. S odčerpávaním vody pomáhali aj dobrovoľné hasičské zbory.

Vážna situácia v Liptovských Sliačoch

„Okolo 21. hodiny začalo pršať, o hodinu neskôr prišla druhá fáza dažďa a to už všetko dorazilo. Je tu bývalé družstvo, kde je kanál, ktorý ide popod náš pozemok. Nazbieralo sa v ňom veľa vody, krovín a upchal sa. Zlomilo nám plot, ja ako včelár som prišiel o 14 včelstiev,“ začína naznačovať škody po prívalových dažďoch vo Vyšnom Sliači Robert Lukáč.

Rodina bola počas celej noci v pohotovosti. „Zaplavilo nám celý suterén domu. Najprv sme vypratávali dom, prišli sme o práčku, umývačku riadu, chladničku a sporák. Hladina vody mala 60 cm, takže si to odniesol aj nábytok. Všade máme blato, stále máme čo robiť,“ opisuje v sobotu pred obedom Lukáč a hovorí, že ešte nespal.

Dom Lukáčovcov po prívalových dažďoch. (Foto: Robert Lukáč)

O tretej v noci im prišli na pomoc aj hasiči, ktorí v dome odčerpávali vodu. „Sused povyše nás má rybník, kde chová kapre. Jedného sme našli v kuchyni, tak som mu ho bol v noci o pol štvrtej vrátiť,“ hovorí o úsmevnom zážitku Lukáč a dodáva „treba to prijať, ako to prišlo a uvidíme, čo bude ďalej.“

Podobnú situáciu však zažili aj v roku 2006. Popod domy prechádza v rúrach potok. Do jednej z nich sa nahromadil odpad. „Rúru upchalo a voda išla vrchom záhradkami, natieklo do domov. Teraz sa pravdepodobne stalo to isté. Meteorológovia síce vydali varovanie, no neurobíte nič, keď niekde o štyri domy vyššie upchá potok a vám sa to len preleje cez záhradu,“ hovorí o nešťastnej situácii, ktorá zasiahla aj susedov na rovnakej ulici Na Bežan Robert Lukáč.

Situáciu v Liptovských Sliačoch nám priblížili aj ďalší obyvatelia.

„Bolo bežné búrkové odpoludnie, až okolo 21. hodiny som zaregistroval výzvu od starostu k dobrovoľným požiarnikom. Videl som pred domov cúvať autá, pozriem pred dom a už vyliaty potok, voda hučala z dvorov, cesta bola úplne zaliata. Boli vyhlásené aj opatrenia k evakuácii,“ opisuje povodne aj Ľubomír Bako z Liptovských Sliačoch a dodáva, že podobná situácia bola v obci aj pred tromi rokmi, no voda vtedy nespôsobila tak veľké škody.

„V Nižnom Sliači je hlavná ulica v dezolátnom stave. Stiahlo asfalt, jeden most je neprejazdný. Teraz tu síce neprší, no je tu veľa áut a ľudí. Všade je blato, bočné cesty sú neprejazdné, niektoré mosty sú na spadnutie a ľudia upratujú. Mnohým navyše neštartujú autá,“ opisuje situáciu po nočných prívalových dažďoch Sliačan Marián. Zároveň nám aj poslal niekoľko fotografií obce zo soboty dopoludnia.

Zrútený most v Nižnom Sliači. (Foto: Marián Huntoš)
(Foto: Marián Huntoš)
Voda zničila aj cestu. (Foto: Marián Huntoš)
Strhnutý asfalt na moste. (Foto: Marián Huntoš)
(Foto: Marián Huntoš)
Foto: Marián Huntoš)
Zaplavené auto. (Foto: Marián Huntoš)

Povodne v Štiavnici, Lúžnej aj Ludrovej

Rušnú noc mali obyvatelia aj v ďalších dolnoliptovských dedinách. Povodne sa prehnali Ludrovou, Ivachnovou aj Liptovskou Lúžnou.

„Spláchlo nám dve ulice, zaplavilo školu, vytopilo kopu domov, ihrisko. Štátna cesta je prerušená, bude ju potrebné opraviť, lebo je odplavený asfalt,“ menuje počas obhliadky terénu starosta Liptovskej Lúžnej. Škody sú rozsiahle a nateraz ich ani nevedia odhadnúť.

Hlavná ulica v Liptovskej Lúžnej po včerajších búrkach. (Foto: redakcia)
Hlavná ulica v Liptovskej Lúžnej po včerajších búrkach. (Foto: redakcia)
Bočná ulica Liptovskej Lúžnej, z ktorej naplavilo zeminu. (Foto: redakcia)
Hlavná ulica v Liptovskej Lúžnej po včerajších búrkach. (Foto: redakcia)

„Autá to obchádzajú bočnou uličkou na druhej strane, tam bol tiež nános, ale odhrnuli ho nabok, aby to bolo prejazdné. Pomáhajú tu hasiči aj policajti. Veľa ľudí odčerpáva vodu z pivníc,” potvrdil pre Ružomberský magazín obyvateľ Liptovskej Lúžnej.

Videá a fotografie kolujúce na sociálnych sieťach zachytili kritickú situáciu aj v Liptovskej Štiavnici. Valiacu sa vodu ulicami medzi prvými uverejnili členovia Dobrovoľníckeho zboru Lisková, ktorí o pol desiatej večer prišli tunajším dobrovoľníkom na pomoc. Aj tu bolo potrebné odčerpávať vodu zo zatopených domov, ale aj odtiahnuť nepojazdné auto, ktoré ostalo stáť uprostred cesty.

„Prišli sme do Štiavnice a pomohli sme odtiahnuť auto, ktoré ostalo nefunkčné v strede cesty a popod ktoré sa valila voda. Následne nás náš starosta volal k nám do dediny, že sú jarky v kritickej výške, avšak kým sme prišli, situácia sa u nás upokojila a krajským operačným strediskom nás vyslali do Ivachnovej, kde sme pomáhali s odčerpávaním vody z pivníc,” potvrdili dobrovoľní hasiči z Liskovej. Pri príchode jednotky späť na základňu už ručičky na hodinách ukazovali štvrť na dve v noci.

Situácia v Liptovskej Štiavnici sa nateraz upokojila, miestni odstraňujú následky povodní. „Stále sme v teréne. Situácia v Liptovskej Štiavnici už vyzerá lepšie, ostalo pár zatopených domov, z ktorých odčerpávame vodu. Spravila sa taká súhra, navzájom si pomáhajú dobrovoľníci a ľudia z obce,“ opisuje terajší priebeh situácie Michal Ondrejka, veliteľ zásahu DHZ Liptovská Štiavnica. Na dennom svetle už možno vidieť rozsiahle škody. Aj tu padla za obeť úroda. Okrem nej aj diviaky, ktoré sa v nej utopili.

https://www.facebook.com/dusana.hrehusova/videos/2720852158227286

Lipt. Štiavnica

Lipt. Štiavnica

Zveřejnil(a) DHZ Lisková dne Pátek 26. června 2020

Mimoriadna situácia v Bielom Potoku

Mesto Ružomberok po zasadnutí krízového štábu vyhlásilo mimoriadnu situáciu v Bielom Potoku, kde došlo k zosuvu pôdy. Konkrétne ide o ulice Korytnická a Do Uhliska.

V jednom úseku je suťou zasypaná aj cesta v časti Pod Hliniskom. Na miesto smerovali Technické služby s ťažkou technikou, ktoré pôjdu odstraňovať sutiny aj smerom na Smrekovicu.

„Zasypaný je kus cesty na Smrekovicu, zhruba v druhom kilometri. Zasahujú tam dobrovoľní hasiči z Vlkolínca. Cesta je prejazdná, ale mostík, ktorý v jednom úseku ide popod cestu, bol upchatý suťou. Keďže aj na dnes sú hlásené búrky, hrozí, že by sa mohol opätovne upchať,“ potvrdil hovorca mesta Viktor Mydlo.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre ružomberský okres aj na dnes výstrahu prvého stupňa pred búrkami.

Titulná fotografia: Liptovské Sliače. Foto: Marián Huntoš

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.